Za one koji još uvijek raspravljaju i premišljaju se o potrebi cijepljenja protiv korona virusa podastirem činjenice o kojima sam već pisao, ali ima biti bez povoljnog odjeka.
Stoga ponovno podastirem ažuriranu usporedbu broja preminulih od bolesti COVID-19 u Splitsko-dalmatinskoj županiji (SDŽ) i Malti.
Splitsko-dalmatinska županija ima 447.440 stanovnika, a Malta 442.600 stanovnika. Oba područja su mediteranskih obilježja bez bitnih demografskih, kulturalnih i gospodarskih razlika. Također nema bitnih razlika u razvijenosti i dostupnosti zdravstvene zaštite.
Od 1. lipnja 2021. do 21. prosinca 2021. u SDŽ preminulo je 306 bolesnika od COVID-19, a na otoku Malta u istom razdoblju 61 bolesnik što je za 245 preminulih manje nego u SDŽ. Broj preminulih na Malti je peterostruko manji.
Koji je uzrok tako velike, drastične razlike broja preminulih?
Kvaliteta rada zdravstva nije uzrok u nijednom slučaju. Stupanj obrazovanja također nije. Razlika u vjeri također nije jer su na oba mjesta u velikoj većini zastupljeni vjernici iste rimokatoličke vjere.
Pa gdje je uzrok?
U ovom slučaju između Malte i SDŽ samo je jedna bitna razlika. Razlika je u provedbi jedine raspoložive i učinkovite specifične mjere prevencije bolesti COVID-19 tj. u provedbi cijepljenja istim raspoloživim cjepivima na Malti i u SDŽ.
Na dan 19. prosinca na Malti je potpuno cijepljeno s dvije doze cjepiva 84,0 % ukupnog stanovništva, a u SDŽ na dan 19. prosinca 46,1 % stanovnika je potpuno zaštićeno.
Na Malti je 42.491 (9,59 %) stanovnika preboljelo COVID-19, a u SDŽ gotovo dvostruko više 81.146 (18,14 %).
Kada se pribroje potpuno cijepljeni i oni koji su preboljeli COVID-19 tada je ukupni postotak imuniziranih na Malti 93,59% otpornih na infekciju korona virusima.
U SDŽ ukupni postotak imuniziranih je 64,24% što je nedovoljno za zaštitu zajednice od većeg zaražavanja, a što se može najbolje vidjeti na usporednom dijagramu 14-dnevnih stopa zaraženosti korona virusima.
Ni visoki postotak procijepljenih, niti visoki udjeli ukupno imuniziranih, nisu apsolutna zaštita od zaražavanja poglavito kod pojave novih sojeva prema kojima cjepiva ne pružaju zaštitu. Međutim, pored mogućnosti zaražavanja, manja je mogućnost razvoja teških oblika bolesti koji zahtijevaju neizostavnu hospitalizaciju pa i smrtni ishod.
Visoka procijepljenost na Malti nije spriječila povećanje zaraženosti ali ono je značajno manje nego u SDŽ koji ima nisku procijepljenost. Mali broj preminulih na Malti (u listopadu 4, studenom 8, do 21. prosinca 1) najbolja su potvrda da je jedina prava preventivna mjera cijepljenje i to što veća procijepljenost ukupnog stanovništva.
Necijepljena kao i neimunizirane osobe neće izbjeći virus korone. Kad-tad imat će susret koji će rezultirati zaraženošću s uvijek neizvjesnim ishodom.
Imunizirani, tj. cijepljeni, imaju daleko veće izglede da ako se i zaraze imati će lakši oblik bolesti COVID-19.
Da smo se procijepili kao na Malti imali bismo jednaki, a možda i manji, broj preminulih od COVID-19 bolesti.
Koliki ćemo broj bolesnika od postcovid sindroma koji su preboljeli teže oblike bolesti imati znat ćemo u budućnosti. Kakva će biti njihova budućnost i koliko će to biti opterećenje njima, obitelji i društvu neće biti lako ni izračunati.
Sad sigurno možemo reći: njih 245 nije trebalo umrijeti!