Gradonačelnik ne mora imati licencu za izvođenje šumarskih radova niti je sadnja deset stabala izvedena u nedjelju 6. veljače u Park šumi Marjan bila ilegalna. Ne zato što je Ivica Puljak gradonačelnik nego zato što su radovi bili pod paskom licenciranih tvrtki Dalmatinske šume i Larix IG. Licencirala ih je Komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije kojoj je Ministarstvo poljoprivrede dalo javne ovlasti.
U Zakonu o šumama stoji da je izvoditelj šumskih radova fizička ili pravna osoba koja je registrirana za izvođenje šumarskih radova te joj je u postupku licenciranja izvoditelja šumarskih radova izdana licencija Komore. To se odnosi na obrte i tvrtke, a ne na svakog kopača rupa, nosača sadnica itd. Daklem, i aktivisti, volonteri, bili oni iz kakve udruge, izviđača, zelene gerile i bilo koji pojedinci, gradonačelnici, dogradonačelnici mogu saditi kad je to pod stručnim nadzorom licenciranog obrta ili tvrtke koja će odrediti što, gdje i kako. To potvrđuje i Komora.
Zec: Nisu povrijeđene odredbe Zakona o šumama
"Zakon o šumama u članku 50. određuje da šumarske radove izvode za te poslove registrirani i licencirani izvođači.
Fizička osoba u smislu pojedine osobe (u ovom slučaju gradonačelnik) ne može kao takva biti registrirana za obavljanje bilo koje djelatnosti; fizička osoba u ovom smislu znači obrt. Tako Komora izdaje licenciju fizičkim (obrti, OPG...) ili pravnim (tvrtke, zadruge, ustanove…) osobama registriranima za izvođenje radova.
Uvidom u evidencije Komore mogu potvrditi da Javna ustanova za upravljanje Park-šumom Marjan, Split posjeduje licenciju broj 1807 izdanu, između ostaloga i za fazu izvođenja radova uzgajanja šuma, u koje radove pripada sadnja.
Vezano uz navode u članku, Komora nema saznanja o presudi Visokoga upravnoga suda. I druge dvije tvrtke za koje se navodi u članku da su izvršile pripremu i asistenciju za sadnju imaju važeće licencije za navedene radove.
Ukoliko je riječ o sadnji u skladu s odgovarajućim šumskogospodarskim planom, pripremljenoj i izvedenoj od strane licenciranih izvođača, mišljenja sam kako u tom smislu nisu povrijeđene odredbe Zakona o šumama ukoliko je u sklopu navedene aktivnosti pojedina osoba izvršila sadnju jedne ili nekoliko sadnica, jer ona osobno niti ne može ishoditi licenciju Komore", izjavila je Silvija Zec, predsjednica Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije.
Gradski koordinator za zaštitu i očuvanje Park šume Marjan Srđan Marinić u objavama Slobodne Dalmacije ne vidi slučajnost.
"Dalmatinske šume su sve pripremile. I gradonačelnik Ivica Puljak je simbolično došao posaditi. Ovlašteni inžinjer je označio di će se kopat. Jučer popodne je iz druge firme Larix IG inžinjer Ivan Grginčić sve pregledao i rekao kako je sve super napravljeno... Jednostavno nemam riječi. Ovo je serija tekstova, bolje reći cipelarenja, u Slobodnoj Dalmaciji nakon što je gradonačelnik početkom godine odbio njenu ponudu da za 300.000 kuna objavi i promovira deset gradskih tema. Ja to ne mogu drugačije protumačiti. To je zlonamjerno iskonstruirana priča", zaključio je Marinić.
"Zašto bi Puljak imao licencu?"
I vlasnik tvrtke Larix IG iz Karlovca, koja sudjeluje u šumarskim radovima na Marjanu, ne vidi što bi bilo sporno kad su u pitanju jednostavni radovi.
"Što bi gradonačelnik imao licencu? Posadit može bilo tko kad se ne radi o visoko stručnim poslovima. Ne možete dobiti licencu ako nemate minimalno šumarskog tehničara. I mi i Dalmatinske šume imamo licencu", kratko nam je kazao dipl.ing. šumarstva Ivan Grginčić.
Državni inspektorat odgovorio je da njegov Sektor za nadzor u šumarstvu i lovstvu nije zaprimio prijavu o nelegalnoj sadnji.
"Ako su radovi izvođeni u skladu sa smjernicom Programa gospodarenja za gospodarsku jedinicu "Marjan - šume Grada Splita" i Programom zaštite, njege i obnove Park - šume Marjan, te ako su radove pripremali i nadzirali licencirani izvođači šumarskih radova, nisu povrijeđene odredbe Zakona o šumama", priopćeno je iz DIRH-a.
Puljak je za Index.hr izjavio prije neki dan, u povodu "pijenja krvi" dogradonačelnika Bojana Ivoševića, da je početkom godine primio izaslanstvo splitskog dnevnog lista:
Puljak spominjao ponuđenu suradnju
"Povod je bila suradnja na nekim temama. Ponudili su mi brošuru s popisom tema koje bi oni obrađivali kroz tekstove i eventualno kroz okrugle stolove. Rekli su da za svaku od tema treba napraviti i promidžbu, a onda bi zatražili od Grada da pomogne financijski. Tražili su tridesetak tisuća kuna po promidžbi, a u planu je bilo napraviti desetak tema. Znači, od Grada Splita tražili su oko 300 tisuća kuna za promidžbu tema koje bi obrađivali kroz tekstove i okrugle stolove", veli Puljak.
Uprava istih dnevnih novina lani je Gradu Splitu ponudila suradnju u suorganizaciji konferencija o raznim društvenim temama. Samo za jednu su tražili 50 tisuća kuna.
"Nama je bilo u redu da sudjelujemo u tome, ali ne i da to financiramo. Smatramo da mediji svoj sadržaj kojeg kreiraju moraju financirati kroz druge načine, a ne kroz javni novac", poručio je Puljak.
Komentar iz Banovine
Vezano uz ovu temu, poslali smo upit njegovom uredu u Banovini.
"Cilj pošumljavanja Marjana i općenito senzibilizacija javnosti za očuvanje okoliša je suvremena civilizacijska maksima. Svatko može i treba biti volonter koji u okviru planova i nadzora stručnih službi sudjeluje u takvim gestama. Meni kao gradonačelniku je takva gesta pozitivna, a njen cilj je da na simboličan način promoviramo podizanje svijesti o tome da svi trebamo sudjelovati u održivom razvoju Marjana, na način kako je to struka odredila. Za poziciju koju je odabrala Slobodna Dalmacija morat ćete ipak pitati njih", odgovorio je Puljak.
"Pozitivan pristup temi"
Inače, tko god je bar malo omirisao novinarstvo, zna kakve su to teme i kakvi su to tekstovi. Hvalospjevi o trudu gradske uprave i napretku zajednice zbog njenih truda. Novinari koji ih pišu, oni mudriji, se od srama ne potpisuju. Poklopi se ušima i piši. To je za gradonačelnike i načelnike "sliku svoju ljubim" u par tisuća primjeraka. U stvarnosti ih samo oni čitaju. Posljedica takvog novinarstva je da nakon serije "pozitivnih pristupa temi", medij otupljuje kritiku, pacificira svoje novinare, direktnim nalozima, zabranama ili uzgajanjem autocenzure jer i oni vide odakle vitar puše. Ali upravama medija to nije ni bitno ako novac uredno sjeda. A vi, dragi čitatelji, mislite se jeste li u dirigiranoj stvarnosti.