Iako je primamljivo pomisliti da je brzo ručno pranje nekoliko komada posuđa bolje od punjenja u perilicu, kada pogledate cjelokupnu sliku, perilica definitivno pobjeđuje i to zbog više razloga.
Štedi vodu i struju
Perilice posuđa troše znatno manje vode i energije od ručnog pranja, pogotovo ako koristite ju cijelu napunite i koristite energetski učinkovitu perilicu posuđa, kaže stručnjakinja za čišćenje Alicia Sokolowski.
“U prosjeku, perilica posuđa koristi oko 11 do 19 litara po ciklusu pranja, dok ručno pranje može lako koristiti do 100 litara po sesiji, ovisno o tome koliko dugo puštate vodu”, kaže ona i dodaj da sva ta voda povećava i vaš račun za struju, odnosno plin, ovisno o bojleru, prenosi N1.
Ako ipak morate ručno prati suđe, uštedite vodu i energiju korištenjem dva sudopera ili posude za suđe umjesto da pustite da voda neprestano teče. Prema studiji Sveučilišta u Michiganu, pranje posuđa u jednom sudoperu i ispiranje u drugom smanjuje emisije stakleničkih plinova za dvije trećine u odnosu na tradicionalno pranje na ruke.
Suđe je čišće nakon perilice
Perilice posuđa imaju jedan posao: očistiti posuđe, što je više nego što momemo reći za naše dvije ruke. Snažni mlazevi, vrela voda i vrlo moćni i abrazivni deterdženti za perilice posuđa fizički oribaju vaše posuđe bolje nego što bi kuhinjska spužvica, piše Reader’s Digest.
Koje suđe uvijek treba prati na ruke?
Koliko god perilica posuđa bila izvrsna, ona ne bi trebala biti vaša jedina metoda čišćenja. Kao što Sokolowski ističe, neki predmeti jednostavno ne mogu podnijeti toplinu (ili deterdžent).
Osjetljivi i lomljivi predmeti. “Fini porculan, obično ručno oslikan, može se okrhnuti ili izblijediti, a kristalne čaše mogu se zamutiti ili popucati zbog deterdženta i topline”, kaže Sokolowski.
Drvene daske za rezanje i pribor. Voda, toplina i deterdžent u dugom ciklusu pranja posuđa mogu iskriviti drvo i skinuti s njega eterična ulja, kaže Sokolowski. Umjesto toga, očistite daske za rezanje ručno i ostavite ih da se potpuno osuše prije spremanja. Tvrdokorne mrlje istrljajte limunom i soli.
Tave od lijevanog željeza. “Nikada ne stavljajte tave od lijevanog željeza u perilicu posuđa jer lako mogu izgubiti nauljenost i mogu zahrđati”, kaže Sokolowski. Umjesto toga, operite ručno s malo sredstva za pranje posuđa i vode (da, u redu je!), a zatim temeljito osušite. Začin zaštitite tankim slojem ulja.
Plastično posuđe koje se ne može prati u perilici posuđa. “Ne stavljajte plastično posuđe koje se ne može prati u perilici posuđa u vašu perilicu posuđa jer se tanka ili meka plastika može iskriviti od visoke temperature”, kaže Sokolowski. Napominje da plastično posuđe koje se može prati u perilici posuđa treba staviti na gornju rešetku kako bi se spriječilo oštećenje.
Noževi. Slobodno provucite svoje noževe za maslac kroz perilicu posuđa, ali izostavite sve ostale noževe. Deterdženti mogu otupiti oštre (i često skupe) kuhinjske noževe. Osim toga, oštri vrhovi mogu oštetiti vaše košare za perilice posuđa ako ih gurnete okrenute prema dolje. Naravno, noževi okrenuti licem prema gore predstavljaju sigurnosnu opasnost. Bolje ih je prati ručno.
Neprianjajuće lonci i tave. “Iako se neprianjajuće posuđe može označiti kao sigurno za pranje u perilici posuđa, često izlaganje može istrošiti njegov premaz, tako da je ručno pranje često bolja opcija”, kaže Sokolowski.