“Odvajanje otpada je lako!”, kampanja je Komunalnog društva GRAD d.o.o. i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) za projekt kojim se podiže kvaliteta usluge u Supetru, Mircima, Škripu i Splitskoj. Kampanja za cilj ima educiranje građana o važnosti recikliranja i odvajanja otpada. Jedan od najvažnijih koraka u pravilnom gospodarenju otpadom je smanjenje i sprječavanje nastanka otpada. U nastavku pročitajte savjete za stvaranje ljepšeg i čistog otoka bez otpada.
Krećemo od nule
U svijetu je sve popularniji Zero Waste koncept koji otpad nastoji reducirati na nulu. Temelji se na pet jednostavnih principa (5Rs – refuse, reduce, reuse, recycle, rot), odnosno, odbijanje onoga što nam ne treba, reduciranje otpada, ponovna uporaba onoga što već posjedujemo, recikliranje onoga što ne možemo ponovo koristiti i kompostiranje ostataka hrane i otpadaka iz vrta. Iako na prvu stvaranje “nula otpada” zvuči gotovo neizvedivo, to nas ne treba spriječiti da barem pokušamo generirati što manje otpada. Sve što kupujemo, jedemo, oblačimo i upotrebljavamo, na kraju stvara otpad koji se negdje baca i odlaže. Promjena potrošačkih navika na koje smo navikli i koje nam olakšavaju svakodnevni život stvara se postepenim koracima. Mala promjena može povećati kvalitetu našeg života jer nas potiče na korištenje kvalitetnijih proizvoda, racionalnije kupovanje namirnica pa čak i zdraviju prehranu. Kućanstvo može smanjiti količine otpada tako da sve ono što se može reciklirati - papir, plastiku, staklo i metal - odvaja u za to predviđene spremnike. Stanovnici Supetra i okolice za to će uskoro imati mogućnost i na svom kućnom pragu.
Podizanje ekološke svijesti
Prvi i najvažniji korak u sprječavanju nastanka novog otpada je poduzimanje mjera da određeni proizvod uopće ne postane otpad. Tomu pridonosi edukacija i motivacija te vam donosimo primjere dobre prakse sprječavanja nastanka otpada. U kupovini možete višekratno koristiti platnene vrećice umjesto plastičnih, kupujte onoliko hrane i drugih proizvoda koliko vam je stvarno potrebno, nastojte kupovati proizvode s malo ambalaže te veća pakiranja proizvoda jer se tako odlaže manje materijala. Izbjegavajte kupovinu proizvoda u plastičnoj ambalaži, a umjesto toga birajte proizvode u staklenoj ili recikliranoj. Mlijeko, jaja i ulje kupujte izravno od malih poljoprivrednika te koristite vodu iz slavine za piće, umjesto potrošnje kupovne vode iz plastične boce. Kod obroka i kuhanja, izbjegavajte upotrebu plastičnog pribora za jelo, a kod reduciranja otpada tekstilne industrije nastojte razmijeniti odjeću s prijateljima ili obitelji umjesto kupovanja nove garderobe. Odjeću uvijek možete i donirati onima u potrebi. U digitalno doba lakše je nego ikada smanjiti upotrebu papira pa tako sve informacije možete digitalno pohraniti na računalo, snimiti na USB ili CD umjesto korištenja i printanja papira.
Osobna odgovornost
Svakoga dana stvaraju se velike količine otpada jer potrošnjom proizvoda njegovu ambalažu odbacimo, rijetko kad postavljajući pitanje što se događa s tim otpadom nakon korištenja. Činom odbacivanja ne prestaje naša odgovornost jer otpad koji zagađuje tlo, vodu i zrak izravno utječe na naše zdravlje. Upravo zato Komunalno društvo GRAD svim će supetarskim kućanstvima podijeliti spremnike za pravilno odvajanje papira i plastike na kućnom pragu, a sve informacije o nadolazećoj podijeli pratite na web te Facebook stranici Komunalnog društva GRAD.