Sutkinja Visokog kaznenog suda i predsjednica Udruge obiteljskih sudaca, Lana Peto Kujundžić, komentirala je nasilje nad ženama i način nam koji se u sudskoj praksi bori protiv nasilja u obitelji.
“Ako govorimo tome da su presude poruke, vratimo se na onaj dio što je do toga došlo. da se netko nasilno ponaša imamo naučeno ponašanje i ono koje se tolerira u društvu, ali i ono treće, iza zatvorenih vrata u kojem se demotivira žrtvu da podnese prijavu. Žrtva uvijek mora biti saslušana i ispitana”, rekla je za N1.
“Sankcija ne donosi promjenu ponašanja, što želimo od počinitelja. Bez rada stručnih osoba, kao što je rad s ovisnikom ili rad u određenim grupama gdje se uči nenasilnom ponašanju. Jesmo li spremio kao država shvatiti da imamo problem. većima počinitelja jesu muške osobe i većina žrtava su žene. I moramo ne prepustiti njima da se same bore protiv toga nego da se kao država borimo”, dodala je Peto Kujundžić.
Tvrdi da je sustav pogriješio što nije izgradio neke domove gdje bi izoliramo nasilnike, a ne da izdvajamo žrtve iz stana i života. Moramo imati socijalne stanove za ovakve žrtve. Nasilnik bi trebao provesti neko vrijeme izvan svoga doma. Ne bismo ga dopustili da ne ide na posao, dapače. Ali bi živio u jednoj ovakvoj ustanovi gdje bi stručna osoba pratila njegovo ponašanje”, rekla je.
“Prekršajni sudac ili netko tko donosi odluku mora imati sve informacije o tom počinitelju”, dodala je.
“Ako žrtva nije imala tjelesnih ozljeda tada policija kaže da je riječ o prekršaju, a čim posumnjaju da je riječ o ozlijedi onda kreću s kaznenim djelom. Jako je važno vidjeti jesmo li napravili sve što je trebalo da se počinitelj više ne pojavio kao počinitelj tog djela”, kaže Peto Kujundžić.
Trend obiteljskog nasilja je u porastu, a poznata je nedavna izjava da “ne možemo sve nasilnike staviti u zatvor”. “Dobro bi bilo svakog počinitelja pritvoriti na neki kraći rok, ali ne i na dulji. Ne možemo se ugledati na SAD gdje ako tri put počiniš kazneno djelo ideš na doživotnu kaznu, makar tro bilo i kazna. Tako se dobiva populacija zatvorenika. Probajmo razmišljati u dijeli jesmo li našu djecu naučili o ravnopravnosti spolova, jesmo li ih naučili kako razgovarati ne nasilje, imamo li to u školama? Nemamo”, rekla je za N1.
“Imamo toliki broj ubojstava žena da bi nas trebalo kao državu biti sram. Hoće li nasilje biti samo prekršaj? Po meni je to kazneno djelo, ali sa specijalizacijom od policajca, stručnjaka, sudaca itd.”, zaključila je Peto Kujundžić.