Pred nama je posljednji srpanjski vikend i malo do malo na vratima smo posljednjeg mjeseca klimatološkog ljeta, kolovoza. Do kraja mjeseca neće biti većih meteoroloških uzbuđenja, barem po pitanju nestabilnosti. No nekoliko je stvari na koje treba ukazati. Prvo je novi porast temperature zraka što će donijeti novi val izraženih vrućina početkom tjedna, a drugo je što će upravo početak tjedna obilježiti umjerena do jaka bura koja će podno Velebita biti olujna s mogućim orkanskim udarima.
Posebno je važno naglasiti da će nadolazeća bura imati fenski učinak što znači da će jako isušivati zrak i donijeti zatopljenje. Suša, vrućina i vjetar usred ljeta nikako nisu dobra kombinacija.
Subota protječe u znaku vedrog vremena. Puše slab do umjeren maestral koji će biti jači kasno popodne kada je pokoji pojačan udar moguć u kanalima među otocima. U 15 sati Komiža je s ugodnih 29°C najsvježija u Dalmaciji, a Knin najtopliji s vrlo vrućih 36°C.
Slično vrijeme nas čeka veći dio nedjelje, no najviše dnevne temperature bit će u laganom porastu, većinom od 31 do 36°C u najtoplijem dijelu dana. Navečer će podno Velebita zapuhati umjerena do jaka bura. Iako znatno slabija nego u Podvelebitskom kanalu, bura će se u noći na ponedjeljak širiti na cijelu obalu, prvo zadarsko i šibensko područje.
Ponedjeljak i utorak donose vedro i prilično vjetrovito vrijeme. Ujutro i navečer će puhati bura, a bura će biti najjača u noći na utorak i u utorak rano ujutro kada će olujnih udara biti podno Mosora i Biokova. Vjetar će danju slabiti te popodne na moru okretati na tramontanu koja će najjača biti u kasnim popodnevnim satima prema jugu Jadrana gdje se očekuju vrlo jaki udari.
Ova bura bit će fenskog karaktera što znači da će isušiti i dodatno zagrijati zrak. Najtoplije će biti u ponedjeljak s najvišim dnevnim temperaturama od 32 do 38°C. Buta će oslabiti i prestati u srijedu koja donosi 3-4 stupnja manje vruće vrijeme.
Čini da bi nešto nestabilnosti moglo doći do Jadrana tijekom petka.
Već je poznato da su 15. srpnja ove godine izmjerene rekordno visoke temperature zraka u Jadranu. Najviše ikada temperatura mora u hrvatskom dijelu Jadrana izmjerena je toga dana u Dubrovniku i iznosila je 29,6°C. Zanimljivo je da je posljednje bura ohladila more na većem dijelu obale, najviše upravo u Dubrovniku gdje je jučer ujutro službeno bilo samo 19°C. Danas u temperature od 21 u Dubrovniku do 27°C na sjevernom Jadranu.
Sljedeća dva dana more će se još malo zagrijati, a u utorak se očekuje njegovo značajno hlađenje zbog bura. Prognostički model Bora (Adriatic marine forecast) očekivano najintenzivnije hlađenje površine mora očekuje u Podvelebitskom kanalu i podno Biokova gdje bi temperature mogle pasti ispod 20°C.
Inače, bura stvara valove koji hlade površinski sloj, no nedugo nakon prestanka puhanja bure temperature se ljeti obično brzo vrate na vrijednosti prije puhanja.