Izložba pod nazivom *Hrvati u Bosni i Hercegovini – Život i povijest u susretu Istoka i Zapada*, organizira Hrvatska matiae iseljenika – Podružnica Split u suradnji s Udrugom za očuvanje i promicanje tradicijske kulture u Bosni i Hercegovini „Stećak“, Sveučilištem u Splitu i Splitsko-dalmatinskom županijom, donosi jedinstven prikaz povijesne i kulturne baštine Hrvata na prostoru Bosne i Hercegovine. Otvorenje izložbe planirano je za četvrtak, 3. listopada u 19:00 sati, u Sveučilišnoj galeriji u Splitu, pod pokroviteljstvom dr. Dragana Čovića, predsjednika Hrvatskog narodnog sabora i predsjedatelja Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Ova izložba, čiji je autor karmelićanin o. Zvonko Martić, predstavlja fascinantan presjek tisućljetne povijesti Hrvata na tlu Bosne i Hercegovine, od dolaska kao slavenskog plemena u 7. stoljeću do današnjeg suvremenog identiteta. Prikazuje kulturne, vjerske i društvene aspekte života Hrvata na ovom prostoru, koji su kroz stoljeća utkali svoj identitet u tkivo Bosne i Hercegovine, istovremeno primajući utjecaje Istoka i Zapada.
Posebnost ove izložbe ogleda se u tome što kroz fotografije, eksponate, etnografske zbirke i narative oživljava život Hrvata u Bosni i Hercegovini, ukazujući na važnost očuvanja tradicijske kulture. Etnografska zbirka koja će biti predstavljena dolazi iz Samostana i duhovnog centra Karmel sv. Ilije, smještenog na Buškom jezeru u blizini Tomislavgrada. Ova zbirka svjedoči o bogatstvu materijalne i duhovne baštine Hrvata s ovog područja te kroz eksponate pruža jedinstveni uvid u svakodnevni život i običaje Hrvata kroz stoljeća.
Hrvati u Bosni i Hercegovini – spoj Istoka i Zapada
Hrvati su tijekom trinaest stoljeća postojanja na prostoru Bosne i Hercegovine oblikovali njezin povijesni i kulturni identitet, stvarajući jedinstvenu sintezu europsko-orijentalne kulture. Izložba nudi prikaz života Hrvata unutar multietničkog i multireligijskog društva, gdje su u složenim povijesnim okolnostima dijelili životni prostor s ostalim narodima, razvijajući specifične kulturne i vjerske prakse koje su se razlikovale od onih koje su prakticirali njihovi sunarodnjaci u Hrvatskoj i drugim dijelovima Europe.
Fotografije i eksponati izložbe naglašavaju ključne povijesne trenutke i osobe koje su obilježile povijest Hrvata u Bosni i Hercegovini – od hrvatskih i bosanskih kraljeva i kraljica, preko važnih povijesnih događaja, do suvremenih povijesnih ličnosti. Izložba na poseban način prikazuje kako su Hrvati, unatoč povijesnim izazovima, zadržali svoju nacionalnu i vjersku svijest te su kroz stoljeća uspješno očuvali svoj identitet.
Kultura u multietničkom okruženju
Jedna od važnih tema izložbe je suživot Hrvata s drugim narodima i religijama u Bosni i Hercegovini. Kroz povijest, Hrvati su dijelili životni prostor s Bošnjacima, Srbima i drugim etničkim skupinama, a izložba prikazuje kako su se u tom kontekstu razvijali kulturni i religijski odnosi. Ponekad su ti odnosi bili obilježeni konfliktima, ali često su se očitovali u skladnom suživotu i zajedničkom stvaranju kulturnih vrijednosti.
Posebna pažnja posvećena je kulturnim interakcijama koje su oblikovale život Hrvata u Bosni i Hercegovini. Ova izložba nudi dublji uvid u način na koji su Hrvati, suočeni s utjecajima iz različitih civilizacijskih centara – Rima, Carigrada, Beča, Mediterana i Srednje Europe – uspješno integrirali te utjecaje u svoj identitet, pritom stvarajući jedinstveno kulturno polje koje je oblikovalo njihov svakodnevni život.
Povijesni kontinuitet i kulturna baština
Izložba također podsjeća na važnost povijesnog kontinuiteta i očuvanja kulturne baštine Hrvata u Bosni i Hercegovini. Kroz stoljeća, Hrvati su stvarali bogatu kulturnu baštinu koja se očituje u arhitekturi, umjetnosti, jeziku, vjerskim običajima i svakodnevnom životu. Ova izložba na poseban način prikazuje važnost tih kulturnih elemenata kao temelja identiteta Hrvata u Bosni i Hercegovini, ali i kao neizostavnog dijela šireg europskog kulturnog nasljeđa.
Jedan od istaknutih eksponata na izložbi je misal splitskog hercega Hrvoja Vukčića Hrvatinića, pisan glagoljicom u Splitu 1403. ili 1404. godine. Ovaj bogato ilustrirani rukopis, jedan od najvažnijih spomenika hrvatske srednjovjekovne kulture, predstavlja simbol povijesnih veza između Splita i Bosne i Hercegovine te svjedoči o dugogodišnjoj povezanosti ova dva područja.
Pitanja identiteta i budućnosti
Izložba *Hrvati u Bosni i Hercegovini – Život i povijest u susretu Istoka i Zapada* nudi posjetiteljima priliku da se dublje zamisle o pitanjima identiteta i povezanosti Hrvata s Bosnom i Hercegovinom. Postavlja ključna pitanja poput: „Što za mene znači Bosna i Hercegovina?“ i „Koliko sam upoznat s njezinom bogatom povijesti i identitetom?“ Ova izložba nije samo povijesni prikaz, već i poziv na osobno promišljanje o kulturnom i nacionalnom identitetu, te o budućnosti Hrvata u Bosni i Hercegovini.
Na kraju, ova izložba nije samo hommage prošlosti, već i pogled prema budućnosti. Kroz prikaz bogate kulturne baštine, izložba naglašava važnost očuvanja identiteta i tradicije Hrvata u Bosni i Hercegovini, istovremeno podsjećajući na važnost zajedničkog suživota u multietničkom i multireligijskom društvu.
Ne propustite priliku posjetiti ovu jedinstvenu izložbu koja će vam pružiti uvid u bogatstvo kulturne baštine Hrvata u Bosni i Hercegovini te vas potaknuti na dublje promišljanje o povijesti i identitetu ovog važnog dijela hrvatskog naroda!