Razlike u cijenama vrtića u Hrvatskoj su ogromne i možda uopće niste išli za time dok i sami niste postali roditelj i odlučili upisati dijete u vrtić pa ste u razgovoru s drugim prijateljima, poznanicima shvatili koliko oni plaćaju vrtić, a koliko vi. Cijene su zbilja neusporedive.
Ekonomske cijene se kreću od 1.120 kuna pa do 3.969 kuna stoga roditelji vrtićanaca plaćaju od 200 kuna do 900 kuna, ovisno o sufinanciranju gradova, za dijete u 10-satnom vrtićkom programu. Što se tiče Splita, zadnji put je ekonomska cijena usluga dječjih vrtića utvrđena 2014. godine kada je procjena bila da 10-satni vrtićki boravak iznosi 2.045 kuna što su u gradskoj upravi smatrali daleko od realne cijene te je 28.listopada prošle godine donesena nova odluka, a pravdana povećanjem iznosa stavki (od 2014.godina do 2022.) koje utječu na ekonomsku cijenu vrtića.
2014. godine Grad Split je za sve četiri predškolske ustanove izdvajao 66.132.640 kuna, a 2022. godine čak 98 milijuna kuna! Stoga je u listopadu prošle godine donesena odluka da se boravak djeteta u redovnom 10-satnom vrtićkom programu plaća 79,63 eura ili 600 kuna (do tada se plaćao 495 kuna), a u jasličkom 20 kuna više. Za osmosatni vrtić roditelji danas izdvajaju 57,69 eura ili 510 kuna dok su ranije izdvajali 100 kuna manje.
I dok roditelji u većini gradova izdvajaju od 200 do 900 kuna mjesečno, u Hrvatskoj postoje četiri grada (Umag, Belišće, Vrlika i Obrovac) koja su svojoj djeci osigurala besplatan smještaj u vrtiću, dok su dva grada Opatija i Sinj, osigurala besplatan smještaj za drugo dijete iz obitelji. Besplatan vrtić za 3. dijete iz obitelji osigurava preko 70% gradova.
Mjerom besplatnog vrtića mogu se pohvaliti i 22 općine koje su roditelje oslobodile financijske brige oko plaćanja vrtića, a među njima su Općina Otok i Okrug, a besplatan vrtić za 3. dijete u obitelji osigurava 147 općina.
Vrtić za nula kuna u gradu Vrlici, općinama Okrug, Otok,...
Grad Vrlika koji danas broji 1.800 stanovnika u projekt besplatnog dječjeg vrtića ušao je 2017. godine s ciljem da zadrže mlade obitelji i poprave lošu demografsku sliku.
"Mjera se provodi od 2018. godine i od tada je odvojeno za besplatan vrtić 1.915.069,18 kuna. U tom periodu obuhvaćeno je 128 djece. Za ovu godinu, 2023., planirano je utrošiti 64 tisuće eura eura, a vrtić trenutno pohađa 31 dijete.
Jaslice nemamo, a koliko ovu tematiku smatramo važnom pokazuje i činjenica da smo projektirali novu zgradu vrtića te je ista prijavljena na natječaj kroz Program gospodarske i društvene revitalizacije Dalmatinske zagore. Vrijednost projekta oko 1,5 milijuna eura", doznali smo od Nikole Uzuna, direktora vrličke Razvojne agencije Grada Vrlika.
Po pitanju demografske slike vidljiv je pomak, malen, ali za bolje rezultate treba još vremena, smatra Uzuna.
A kako bih i na svom području potaknuli bolju demografsku sliku i Općina Okrug se odlučila za vrtić za nula kuna.
"Dječji vrtić 'Kadujica' u Okrugu Gornjem započeo je s radom 1. siječnja 2021. godine. Općina Okrug krenula je u projekt osnivanja i izgradnje nove ustanove dječjeg vrtića kako bi se riješio problem nedostatnog i neadekvatnog prostora dotadašnjeg područnog vrtića 'Pčelica' koji je djelovao u sklopu DV Trogir. Nakon pribavljanja sve potrebne dokumentacije radovi na izgradnji zgrade započeli su u rujnu 2018. godine, a uporabna dozvola je postala pravomoćna 22. rujna 2020. godine", doznajemo od savjetnice Snježane Vukadin iz Općine Okrug.
Općina Okrug od početka je krenula s programom pune podrškom tijekom predškolskog obrazovanja pa se tako nalazi među rijetkim općinama i gradovima koji imaju osiguran vrtić za nula kuna. Isto vrijedi i za okrušku djecu upisanu u Katolički dječji vrtić 'Emaus' u okviru Pastoralnog centru u Trogiru.
Za provedbu ovakvog oblika financiranja dječjeg vrtića iz proračuna Općine Okrug izdvaja se 11% proračunskih sredstava.
"Dječji vrtić 'Kadujica' ima organizirane četiri odgojne skupine. Od toga je jedna 10-satna jaslička skupina za djecu od navršene jedne do tri godine života. Od preostale tri vrtićke skupine koje pohađaju djeca od navršene tri godine života do polaska u školu, dvije imaju cjelodnevni 10-satni programi, a jedna poludnevni 6-satni program. U pedagoškoj godini 2022/23. u DV 'Kadujica' upisano je 84 djece.
Vrtić za nula kuna jedna je od izuzetno bitnih programskih mjera u Općini Okrug kojom se potiče demografska obnova čime je obiteljima s djecom život u Općini Okrugu značajno olakšan pa se Okrug po ovom pitanju nalazi visoko na ljestvici mjesta poželjnih za obiteljski život", pohvalila se Vukadin.
"Dar Božji je biti roditelj i dijete u Općini Otok"
Mjera besplatnog vrtića je i za Općinu Otok važan dio naše demografske politike i ona je i dalje prioritet jer na taj način zadržavaju mlade obitelji u ovom kraju što se vidi po sve većem broju prijava za vrtić svake godine, a kako i ne bi kada je mjera ujedno i velika pomoć u kućnom budžetu roditelja. Djeci je osigurana dnevna skrb u vrtiću i pohađanje edukativno-obrazovnog predškolskog programa pod stručnim vodstvom.
"Općina Otok omogućila je besplatan vrtić za svu djecu od 19.kolovoza 2020. godine. Iz proračuna za 2023. godinu izdvojeno je 785.056 eura za redovno poslovanje vrtića i oko 1,2 milijuna eura za izgradnju novog vrtića od 500 kvadrata. Naime, nedostaje prostora za jasličare te se zato i gradi nova zgrada za 175 najmlađih te ćemo ovim novim vrtićem osigurati i jaslički program. Svaka prostorija će biti duplo veća nego postojeća, 112 kvadrata na njih nekoliko. Nadamo se da će biti spremno za iduću pedagošku godinu 2023./2024.godinu", kazao nam je Dušan Đula, načelnik Općine Otok koja ovom mjerom itekako doprinosi većem budžetu roditelja, ali i zadržava mlade obitelji u toj općini.
"Dar Božji je biti roditelj i dijete u Općini Otok jer su sva djeca u vrtiću, u besplatnom vrtiću. I stoga idemo ubrzano i dobrim smjerom u budućnost", poručio je načelnik Đula.