Jedinstveno druženje na predstavljanju projekta autorice Tash Peričić "Svatko ima svoju priču" i otvaranju izložbe fotografije Antee Mrčela Ljubičić očaralo je sve prisutne ljepotom poruke i duhom zajedništva u Prokulturinoj Kući jezika i kulture Peristil, Kraljice Jelene 1.
Upravo zbog toga trajanje izložbe je produljeno i može se razgledati zaključno s ponedjeljkom, 20. lipnja do 20 sati, od 10- 12 sati te 18- 20 sati radnim danom.
Svatko ima priču, izložba je koja prikazuje ne samo žensko tijelo u svoj svojoj slavi nego i mnoge arhetipove i priče koje naša tijela nose.
Ovaj foto projekt rođen je iz želje da se žene osnaže – da se osjećaju bolje u svojim tijelima, da osvijeste i napišu svoje priče. Želja je bila pomoći ženama da povrate svoju moć.
"Okupili smo 10 žena iz 6 zemalja, iz svakog desetljeća od 20 do 60 godina. Ovaj projekt nije bio samo o fotografiranju, već i o iscjeliteljskoj moći pripovijedanja kao pokretaču zajednice. Prije fotografiranja okupili smo se kako bismo podijelili svoje priče i odnos koji imamo sa svojim tijelima. Priče o slomu srca, gubitku, traumi… sve su nas rasplakale. Bilo je katarzično i rodio se početak sestrinstva" kažu autorice izložbe.
O autoricama
Antea Mrčela Ljubičić je splitska fotografkinja koja se fotografskim poslom bavi već 10 godina. Kao sociologinja, Antein glavni fokus je usmjeren na ljudske emocije i suptilne trenutke između dvoje ili više ljudi. Ova strast i pažnja prema suptilnostima ljudske prirode prirodno je našla svoj dom i izrazila se u fotografiranju vjenčanja.
Njezina znatiželja za promatranjem ljudi i njihove različitosti navela je Anteu da pronađe novo polje interesa – intimne portrete s namjerom pomoći ženama da prepoznaju svoju vrijednost i ljepotu.
Tash Peričić, ima umjetničko srce, ona u kreativnosti vidi način postojanja, ne samo nešto čime se bavimo. Tash je s Novog Zelanda, proputovala je svijet i našla se u Splitu zbog ljubavi. U sklopu Tashinog putovanja, borila se da pronađe sebe i svoju zajednicu u Hrvatskoj.+
Kao spisateljica, počela je dijeliti te priče i one su se povezale; vidjela je da se mnoge žene bore prihvatiti sebe i svoja tijela. Tijekom godina, Tash je organizirala različite ženske krugove, događaje i radionice, a sve s ciljem zbližavanja žena.
Kao spisateljica, Tash razumije da svi imamo priče, a posjedovanje sigurnog prostora za objavljivanje tih priča vidi kao neophodan dio našeg ozdravljenja, prostor za uzajamno podupiranje i suosjećanje. U svemu što radi, njezin je cilj pomoći drugima da uvide svoju urođenu vrijednost i ljepotu. Bilo da piše, radi na jahtama, trenira ili kreira događaje, Tash se uvijek želi povezati s drugima. 091 57 09 171