Bliži nam se 22. izdanje Split Maratona.
Radi se o najvećem multidisciplinarnom događaju u Splitu, na čijoj se organizaciji radi 365 dana u godini. Sve je već spremno za start te ostaje samo završno uređenje i standardno ishođenje dozvola, koje se po proceduri izdaju 14 dana prije događaja. Vrijedi naglasiti da je maraton u skladu sa standardima velikih svjetskih utrka, koji podrazumijevaju provedbu strogog covid protokola. Ovaj veleban i bitan događaj za grad Split će se odviti 27. veljače.
"Vraćamo se i rekordnim brojkama iz 2020. godine, s oko 3.000 sudionika iz 45 zemalja svijeta"
O svemu smo porazgovarali s čudesnim splitskim maratoncem Kristijanom Sindikom, direktorom utrke i članom organizacije od 2014. godine. Sporedni poznavatelji ovog sporta će ga se sigurno sjetiti po jedinstvenom pothvatu kada je istrčao sedam maratona u sedam dana. I sve to kako bi prikupio sredstva za odjel Dječje onkologije KBC-a Split, a i sam je bivši onkološki bolesnik.
- Nakon prošlogodišnjeg ranojesenjeg izdanja, vratili smo se u naš standardni termin. Zadnja nedjelja u veljači je opet praznik trčanja u Splitu i ovom dijelu Europe. Vraćamo se i rekordnim brojkama iz 2020. godine, s oko 3.000 sudionika iz 45 zemalja svijeta. Od ove godine Split Maraton je ušao i na listu kvalifikacijskih utrka za Wanda Age Group svjetsko prvenstvo koje se održava na jednom od 6 velikih svjetskih maratona (Tokyo, London, Boston, Berlin, Chicago, New York), što je svakako jedan veliki mamac za trkače iz cijelog svijeta. Rastemo i po pitanju kvalitete i brzine utrke, te smo tako osigurali i veliki broj elitnih sudionika koji dolaze iz Kenije, Etiopije, Burundija, Ruande, Maroka - zadovoljno nam je kazao Sindik na početku razgovora.

Istaknuo je stazu kojom će se kretati trkači.
- Jedna je od najljepših na svijetu. Da bi do nje došli morali smo prije toga probati i ispitati još na desetke drugih varijanti. Mukotrpan je to posao koji zahtijeva vrijeme, predanost, a nadasve i educiranost po pitanju standarda organizacije svjetskih maratona. Druga misao vodilja je bila da u njoj uključimo sve važnije simbole grada kao što su Dioklecijanova palača, Riva, Stadion Poljud, Marjan, Grgur Ninski te da i na taj način svim našim gostima poklonimo jednu pravu sportsko turističku razglednicu grada - govori nam.
"Imali smo antologijski snijeg, koji padne jednom u 7-8 godina u Splitu, a da padne baš u minutu na startu maratona 2018. godine je za prepričavanje"
Cjelokupan događaj je volonterskog karaktera.
- Na njemu se marljivo radi 365 dana u godini. Organizacijski odbor se sastoji od 14 članova i u potpunosti je volonterski. U zadnjim danima pred maraton, u operativnoj izvedbi broj volontera premašuje 400. Važno je napomenuti da oni nisu samo lokalni, domaći građani, nego i naši gosti s raznih strana. No, par ruku nikad nećemo odbiti, te se stoga i dalje zainteresirani mogu prijaviti na našoj web stranici - poziva Sindik.
Vratimo se na početke ovog tima. Nije im bilo lako.
- Najteže je bilo 2014. godine, kada nisi doživljen kako treba od strane lokalnih institucija i kada radiš na nasljeđu nečeg što nije valjalo ili je bilo prosječno. Od lokalne utrke s maksimalno 150 sudionika smo uspjeli stvoriti sportski brend u gradu, slomivši stereotipove, osvijestivši javnost i uvjerivši prije svega sebe, pa onda i kolege da možemo napraviti jedan događaj koji Split, kao grad sporta zaslužuje - kaže nam Sindik.
Sindik nam je nabrojio nekoliko maratona koji su bili posebni.
- Veljača je prevrtljiv mjesec po pitanju vremena i jedina stvar koju po tom pitanju možemo očekivati je - neočekivanost. Imali smo antologijski snijeg, koji padne jednom u 7-8 godina u Splitu, a da padne baš u minutu na startu maratona 2018. godine je za prepričavanje. Imali smo i orkansku buru 2019. godine kad je nastupio i predsjednik Republike Slovenije gospodin Borut Pahor. No, volimo reći da ne postoji loše vrijeme za trčanje, već samo dobro i loše pripremljeni organizatori - priča nam.
"Split je grad koji privlači, a utrka je puna pozitivne energije koja nikog ne ostavlja ravnodušnim"
Splitski maraton je poseban. Sindik s puno emocija priča o događaju koji je za njih centar svita.
- Pravi maraton se trči kroz grad. Iz jednog kruga, bez ponavljanja. Volim reći mojim sugrađanima, u svim sportovima, bilo da trče ili se bave nekim drugim sportom, da probaju jednom bar u životu istrčat maraton. Pa da onda odluče šta će dalje. I da probaju u svom gradu! Jer ako uspiju savladat izazove priprema za maraton i da se mogu izborit i preći ciljnu liniju na utrci, to je nešto što zauvijek može promijeniti život. Shvatit će da su spremni za neke stvari za koje su mislili da su nemoguće - govori nam.
U Split žele svi.
- Najbolja potvrda uspješnosti organizacije neke utrke je kad se trkači na nju vraćaju svake godine. Ni poznati maratonci nisu na to imuni. Split je grad koji privlači, a utrka je puna pozitivne energije koja nikog ne ostavlja ravnodušnim - s ponosom kazuje Sindik.
Sjećate li se transparenta koji je odjeknuo u javnosti?
Istaknuo je važnost ovog događaja.
- Split Maraton je maraton svih njegovih građana, objedinjuje sve sportove i sportaše, predjeli kojima prolazi ruta, pružaju kako turistima, tako i stanovnicima našeg grada priliku da ga vide u jednom drukčijem svjetlu, kojeg sigurno ne bi bilo da nije Split Maratona. Pun grad u sredini zime, kada vlada inače jedno potpuno "mrtvilo" je sadržaj koji treba biti uzor i model razvoja vansezonskog turizma - priča ovaj nevjerojatni sportaš i čovjek.
Na kraju se prisjetio jedne anegdote.
- Prije tri godine na zgradi hotela Marjan je na dan utrke osvanuo transparent "Zašto trčite kad vas niko ne vata?" aludirajući na poznatu rečenicu Strikana iz Velog Mista. Natpis je osvanuo u svim medijima, s brojnim komentarima. Onih koji napadaju taj komentar jer on napada Split Maraton. Pa onda i onih koji ga podržavaju. Ne znajući da smo mi sami autori tog transparenta. Ajde dobro, ipak smo samo umješni plagijatori Miljenka Smoje - zaključio je Sindik.