U Hrvatskoj raste broj oboljelih od šarlaha, posebice među djecom vrtićke dobi. Bolest prati grlobolja, osip i visoka temperatura.
Broj oboljelih od šarlaha u Hrvatskoj raste. Od 1. rujna zabilježeno je 1.289 oboljelih od kojih je 305 u siječnju. U odnosu na godine prije pandemije, ističu epidemiolozi, broj zaraženih je veći. Napominju kako za sada situacija još nije zabrinjavajuća. Jedan od razloga povećanja broja oboljelih od šarlaha istaknula je epidemiologinja Jasna Valić.
"Dvije godine smo bili pod maskama, u lockdownu, fizička distanca, i nije bilo te cirkulacije koja je neophodna. Jer ta bakterija osim što izaziva bolest ona stvara i imunitet", dodaje, donosi Dnevnik Nove TV.
Bolest je to koja pogađa uglavnom manju djecu pa u zimskim mjesecima zaraza bukti u vrtićima. Šarlah se prenosi kašljem, govorom, ali i kontaktom.
"Važno je za prevenciju provjetravanje i pranje ruku, izolacija i liječenje oboljelih", objašnjava epidemiologinja Tatjana Nemeth Blažić.
Nakon kratkog inkubacijskog razdoblja od tri do pet dana izloženosti, kreću i prvi simptomi.
"Obično počne temperatura s jakom grloboljom i negdje drugi, treći dan dobijemo jedan sitni točkasti osip. Na početku jezik bude bijelo obložen, a onda kasnije malinasti", tvrdi pedijatrica Deni Momić.
Liječi se - antibiotikom. A komplikacije su iznimno rijetke. Dok broj oboljelih od šarlaha raste, gripa polako usporava. Iako još uvijek nema pada broja oboljelih, dobro je, kažu epidemiolozi, da broj ne raste, javlja Dnevnik Nove TV.