Uz brzorastući turizam te iz godine u godinu sve bogatiju ponudu, grad Split može se pohvaliti velikim iskorakom i u području medicine. Splitska poliklinika Uglešić koja okuplja vrhunske stručnjake u području psihijatrije, psihologije, neurologije, neuropsihologije, otorinolaringologije otvorila je novi odjel i predstavila novitete koje će od sada na raspolaganju imati Splićani i njihovi gosti.
Novi uređaj u području psihijatrijskog liječenja, novoosnovani centar za debljinu te dnevni boravak za oboljele među prvima su razgledali nogometni reprezenativac Marko Livaja i supruga Iris, glumac Ivo Perkušić profesorica violine Ana Bubalo te glazbenica Ana Opačak.
"Moram priznati da sam iznenađen brzinom kojom se stvari odvijaju. Sama ideja o osnivanju jedne ovakve ustanove nastala je za vrijeme pandemije. Želja je bila da otvorimo polikliniku koja će se baviti isključivo psihijatrijom i psihologijom, ali drugačiji, moderniji pristup psihijatriji, u kombinaciji tradicije, tehnologije i znanja, kao i niz novih ideja doveo nas je do današnje pozicije vodeće poliklinike u regiji za liječenje mentalnih bolesti. Uvjeren sam da smo uspjeli približiti psihijatriju ljudima, smanjiti stigmu duševne bolesti kao i pacijentima pružiti ugodan prostor s najnovijim trendovima liječenja u modernoj psihijatriji", istaknuo je prof.dr.sc.prim. Boran Uglešić te dodao:
"Jasno je da ova priča ima i svoju prošlost. Same temelje cijelog ovog putovanja postavio je moj pokojni otac prof.Borben Uglešić koji je kao doajen psihijatrije, već tada, razmišljao ispred svoga vremena. On je ispred svih nas stavio veliki zadatak prožet izazovima. Upravo zato mi je žao da danas nije među nama, jer sam uvjeren da bi bio jako ponosan".
Jedan od iznimno važnih noviteta je novoosnovani centar za debljinu koji jedini na ovim prostorima nudi multidisciplinarni pristup liječenju bolesti pretilosti. Kako su hrvatski građani najdeblji u Europskoj uniji, osmišljen je novi pristup liječenju te opake bolesti. U timu poliklinike pacijentima pomažu umreženi nutricionisti, internisti, psiholozi u kombinaciji s revolucionarnim lijekom na tržištu uz kompletnu dijagnostiku. Tu je i digitalni asistent koji preko umjetne inteligencije, s timom prati cjelokupni put pacijenta kroz gubitak kilograma i tako da mu je na usluzi 24/7 bilo kao kontrola stanja, potpora u nastavku borbe ili je na raspolaganju za bilo kakva pitanja.
Tu su i dva inovativna uređaja TMS koja podižu mogućnost liječenja najmodernijom tehnologijom koju diktiraju svjetski trendovi u psihijatriji. Odličan je ovo dodatak stručnom timu dječjih terapeuta, psihijatara i psihologa, koji nakon pandemije koronavirusa, koja je uvelike utjecala na ljudsko mentalno zdravlje, zajedno služe za bolje sutra naše djece.
U svakodnevnom kliničkom radu pokazala se i potreba za otvaranjem dnevnog boravka za osobe oboljele od poremećaja iz shizofrenog kruga kako bi im se pružila potrebna skrb u procesu oporavka, a to je destigmatizacija duševne bolesti, socijalna, radna i okupacijska terapija kroz terapijske zajednice i grupne psihoterapije. Sve s ciljem poboljšanja kvaliteta života i funkcionalnosti te povratka psihijatrijskog bolesnika u društvo kao ravnopravnog člana.
Uglešić poliklinika je prepoznata kao jedna od vodećih ustanova koja primjenjuje sve nove tehnologije u liječenju psihijatrijskih poremećaja. Upravo zbog odličnog koncepta rada ukazano im je povjerenje Filozofskog fakulteta u Rijeci te su sada edukatori novim naraštajima studenata. Postizanje izvrsnosti u pružanju zdravstvene skrbi osnova je poliklinike Uglešić koja je među ostalim prva na ovim prostorima pokrenula privatno liječenje i transkranijalnu magnetnu stimulaciju mozga TMS aparatom za liječenje poremećaja iz anksiodepresivnog kruga, prvenstveno depresija, opsesivno kompulzivnog poremećaja, bipolarnog poremećaja, PTSP-a, negativnih simptoma shizofrenije, bolesti ovisnosti, te cijelog spektra neuroloških poremećaja kao i tinitusa.