Povodom Svjetskog dana dijabetesa kojeg Svjetska zdravstvena organizacija, s ciljem podizanja svjesnosti o ovoj bolesti, obilježava 14.studenog svake godine, Forum mladih SDP-a Split sinoć je održao tribinu na temu “Dijabetes kod mladih”. Forumaši su istakli da su na ideju o održavanju tribine došli zbog činjenice da mlada populacija, izuzev onih koji nažalost imaju izravnog doticaja sa šećernom bolesti, znaju jako malo ili ništa o njoj, te smatraju da bi se o tom problemu trebala povesti veća pažnja i bolja edukacija, pogotovo u školama. Prvo izlaganje održao je gradski vijećnik SDP-a doc. dr. sc. Joško Markić.
- U svijetu od dijabetesa boluje oko 400 milijuna ljudi, a prema podacima Međunarodne dijabetičke federacije svakih sedam sekundi jedna osoba umre od njegovih posljedica.
Sve više mladih obolijevaju od dijabetesa tipa 2 kojeg se ponekad laički zove “starački dijabetes”. Razlozi su mnogobrojni, a nedvojbeno značajni su visokokalorična nezdrava prehrana te nedostatak tjelesne aktivnosti i sjedilački način života. Zabrinjavajuća je činjenica da više od 30% djece ima prekomjernu tjelesnu težinu. Stoga je važno da se potiče zdrav način života i prehrane uz redovitu tjelovježbu. Treba ulagati više u parkove, rekreacijske poligone, dvorane i bazene te poticati njihovu maksimalnu iskoristivost. Potrebno je i dodatno potaknuti sve osnovne škole s područja grada Splita na sudjelovanje u programima Sheme školskog voća i povrća te mlijeko u školama. Kao gradski vijećnik ću se truditi ukazati na važnost ovih aktivnosti i iznalaženja više sredstava za njihovu realizaciju u gradskom proračunu – istaknuo je doc. Markić.
Iduće izlaganje je održao prof. dr. sc. Slaven Kokić, internist - endokrinolog i dijabetolog u mirovini. On se usredotočio na problem preddijabetesa.
- Preddijabetes predstavlja nepotpunu sliku jer se javlja od 10 do 12 godina prije šećerne bolesti, a taj period prolazi nezamjetno, bez simptoma, tako da ga ljudi nisu ni svjesni. Studije su pokazale da preddijabetes nije bezazlen jer u tom periodu se razvijaju makrovaskularne komplikacije (infarkt srca, infarkt miokarda, moždani udar...) koje mogu utjecati na život. Danas uz edukaciju, kako liječnika tako i samih građana, možemo relativno jednostavno postaviti dijagnozu preddijabetesa. Postavljanjem dijagnoze možemo bitno utjecati na sprečavanje pretvaranja preddijabetesa u dijabetes bilo fizičkom aktivnošću, dijetalnim mjerama, pa i korištenjem jefinih lijekova poput metformina - kazao je dr. Kokić.
Posljednje izlaganje na sinoćnjoj tribini održala je doc. dr. sc. Ivana Unić Šabašov, subspecijalist pedijatrijske endokrinologije i dijabetesa s Klinike za dječje bolesti KBC Split, koja je navela kako je šećerna bolest ili diabetes mellitus bolest koja je danas u porastu u svim dobnim skupinama.
- Republika Hrvatska se ubraja među zemlje s visokim rizikom za razvoj šećerne bolesti tipa 1 u djece i adolescenata. Godišnje se u Klinici za dječje bolesti KBC Split primi u prosjeku 30 djece s novootkrivenom šećernom bolesti, a liječenje je izuzetno zahtjevno. To je ozbiljno zdravstveno stanje pri čemu uz medicinske postupke (svakodnevne višekratne kontrole razine glukoze u krvi te primjena inzulina), "mali" bolesnik i njegova obitelj moraju prilagoditi svoje življenje svakodnevno poduzimajući mnoge, ponekada jednostavne, a ponekad vrlo zahtjevne životne odluke - istaknula je dr. Unić Šabašov.
Zaključno su predavači poručili kako je potrebna žurna i sveobuhvatna primjena Nacionalnog programa za borbu protiv dijabetesa s ciljem unapređenja skrbi oboljelih osoba.