Splitom se jučer proširila vijest o pojavi svraba u Osnovnoj školi Sućidar. Nekoliko je zaražene djece, no ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije dr. Željka Karin kaže da mjesta za paniku - nema.
"Od jutros imamo potvrdu jedne strugotine na scabies kod jednog djeteta, jučer je bilo troje-četvero djece, danas imamo sa ukućanima sedmero. Moramo reći da se kod ove djece koja su na terapiji potvrdila klinička slika, liječnik je ordinirao terapiju na temelju kliničke slike, nemamo potvrdu strugotine osim kod jednog slučaja od jutros.
Moram naglasiti da nije riječ o izvanrednoj situaciji, ništa se posebno ne događa. Scabies odnosno svrab je pojava koja se događa u kolektivima, prenosi se kontaktom, preko zajedničke odjeće ili međusobnim kontaktom. Djeca međusobno kontaktiraju i velika je mogućnost da se prenese. To nije bolest koja izaziva veće simptome osim svrbeži i praktički je to alergijska reakcija na prisutnost grinje koja uzrokuje svrab i jedina je opasnost kad se djeca svrbe da se na tom mjestu razvije superinfekcija odnosno bakterijska infekcija.
Same mjere i terapija koja se provodi je mazanje tijela preparatom protiv scabiesa i to kod onih koji imaju simptome. Osoba se namaže od glave do pete i 24 sata stoji pod tom tekućinom. Nakon toga se otušira. Svakako treba paziti da se sva odjeća opere, sva posteljina. Svi ukućani trebaju se tretirati sa sredstvom jedan put. Oni kojima je dokazan scabies, nakon 7 dana trebaju koristiti istu terapiju za svaki slučaj jer grinje koje odlaže ženka parazita se u roku od 7 dana razvijaju u larve tako da se zatvori krug. Možda ovo ljudima izgleda komplicirano, ali to je vrlo jednostavna bolest, bez velikih komplikacija, samo treba spriječiti da se ne širi dalje", kazala je dr. Karin.
Situacija je sasvim pod kontrolom, obaviještena je školska liječnica te su dati naputci u školi kako se treba ponašati. Epidemiolozi prate situaciju, ali sve će biti vrlo brzo zaustavljeno, uvjerava nas Karin.
Pojasnila je i koji su simptomi svraba. Riječ je o svrbežu na nadlanicama, oko zapešća, oko članaka nogu, na bedrima, na donjem dijelu stražnjice i podlakticama.
"Iskoristila bih prigodu pozvati roditelje sve djece koja se nisu cijepila protiv morbila da se jave svojim pedijatrima i liječnicima obiteljske medicine. Imamo epidemiju u Srbiji, svake godine imamo importirane slučajeve iz susjednih zemalja. Mi imamo slabiju procijepljenost, ne znamo koji su razlozi, ali činjenica je da mora biti procijepljenost protiv morbila veća od 96 posto - mi imamo 77 posto u pedijatrijskoj dobi, a u školskoj dobi imamo oko 83 posto. Ovo je jako alarmantna situacija i bojimo se širenja epidemije morbila. Pozivamo roditelje da cijepe svoju djecu, znamo da nema značajnih nuspojava, cijepili smo generacije djece, puno je veća korist od cjepiva i od toga da zaštitimo dijete od morbila nego da oboli od morbila", apelirala je Karin da se djecu cijepi.