Zlatni ciklus u organizaciji Hrvatskog doma Split u ponedjeljak će u 20 sati upriličiti jedinstven hommage u večeri posvećenoj prerano preminuloj splitskoj kulturnoj djelatnici i glazbenici Maji Žarković (1966. – 2021.). Tim će povodom tri istaknute glazbenice, mezzosopranistica Renata Pokupić, klarinetistica Marija Pavlović i pijanistica Julia Gubajdullina, izvesti djela L. Spohra, W. A. Mozarta, G. Meyerbeera, R. Schumanna, F. Schuberta, kao i jednu solo pjesmu Dore Pejačević (1885. – 1923.), i to u godini u kojoj se obilježava 100. obljetnica smrti ove značajne hrvatske skladateljice. Svoj su jedinstven nastup prožet sjetom, nostalgijom, čežnjom i ljubavnim motivima objedinile pod nazivom Tales of love and longing.
Mezzosopranistica Renata Pokupić za iznimne je uspjehe i doprinose u hrvatskoj kulturi te za promicanje hrvatske kulture u svijetu odlikovana Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića. Dobitnica je nagrade Orlando koju dodjeljuju Dubrovačke ljetne igre i Hrvatska radiotelevizija, Nagrade Milka Trnina koju dodjeljuje Hrvatsko društvo glazbenih umjetnika te brojnih nagrada s međunarodnih pjevačkih natjecanja: Ondina Otta (Maribor), Dvořák (Karlovy Vary), Mozart (Salzburg), Competizione dell’ Opera (Dresden). Redovito surađuje s hrvatskim umjetnicima i orkestrima (HRBA, Simfonijski orkestar HRT-a), snima za Hrvatsku radioteleviziju te održava tečajeve i majstorske radionice. S pijanistom Rogerom Vignolesom objavila je album pjesama Václava Tomášeka u izdanju diskografske kuće Hyperion Records. Snimala je i za Naxos te BBC Opus Arte, a od 2003. najizvođenija je hrvatska umjetnica na Trećem programu radija BBC. U studenome 2021. s ansamblom La Serenissima za novi nosač zvuka snimila je Vivaldijevu kantatu Nisi dominus, RV 803, te održala vrlo zapažen recital u Wigmore Hallu s ansamblom Nash (solopopijevke J. Brahmsa i A. Dvořáka).
Klarinetistica Marija Pavlović diplomirala je na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji u klasi Milka Pravdića, potom se usavršavala na salzburškome Mozarteumu u klasi Aloisa Brandhofera, gdje je na završnoj godini studija dobila priznanje Würdigenpreiz Austrijskog ministarstva za znanost i kulturu u Beču (2002.). Usavršavala se i kod Waltera Boeykensa, Iva Lybeertha, Guya Deplusa, Pascala Moragueza i Yehuda Gilada. Dobitnica je brojnih nagrada: Nagrade Yamaha; Nagrade Zagrebačke filharmonije i PBZ American Expressa za najuspješnijega mladoga glazbenika godine; prve nagrade na međunarodnom natjecanju AudiMozart u Roveretu (Italija) i Nagrade Poulenc na međunarodnom natjecanju Ibla Grand Prize u Ragusi (Italija). Na 18. dodjeli hrvatske diskografske nagrade Porin (2011. godine) album Glazba... prijateljstvo, koji je snimila s pijanisticom Martinom Filjak, nagrađen je trima nagradama Porin (za produkciju, snimku i za najbolji album klasične glazbe). Za solistički nastup s Komornim orkestrom Milanske skale (Gli Archi Scaligeri) na 62. Dubrovačkim ljetnim igrama 2011. godine dodijeljena joj je nagrada Orlando. Od 2021. godine je gost profesor na Kraljevskoj akademiji u Antwerpenu.
Pijanistica Julia Gubajdullina rođena je u Kišinjevu (Moldavija) u obitelji ugledni glazbenika. Klavir je počela svirati u dobi od četiri godine, a svoj prvi veći uspjeh postigla je kao dvanaestogodišnjakinja, nastupivši uz orkestar Moldavijske filharmonije. Diplomirala je summa cum laude na Glazbenoj akademiji u Kišinjevu, a poslijediplomski studij završila je 1999. godine na Državnom konzervatoriju Petar Iljič Čajkovski u Moskvi. Na Međunarodnom natjecanju za komornu glazbu u Rumunjskoj osvojila je 1. nagradu (1993.), a kao solistica osobito se iskazala osvajanjem 1. nagrade na Međunarodnom natjecanju u Moldaviji (1997.) te 3. nagrade na Međunarodnom natjecanju Citta di Sulmona u Italiji (1999.). Dobitnica je Specijalne nagrade UNESCO-a za posebna umjetnička postignuća. Od 2005. godine živi u Hrvatskoj gdje radi na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu kao docent za komornu glazbu.