Filippo Turetta, 22-godišnji talijanski student koji je prošle godine priznao da je nožem ubio svoju bivšu djevojku Giuliju Cecchettin, osuđen je na doživotni zatvor, prenosi Index.
Ubojstvo je šokirao je Italiju i izazvao žestoku raspravu o problemu nasilja nad ženama. Obraćajući se novinarima nakon presude na venecijanskom sudu, Giulijin otac Gino Cecchettin rekao je: "Nitko mi ne vraća Giuliju tako da nisam ni sretniji ni tužniji nego što sam bio jučer ili nego što ću biti sutra."
Dodao je da će bitka protiv rodnog nasilja "morati biti bitka u kojoj ćemo se boriti zajedno kao društvo". "Gledamo u budućnost i nadam se da se drugi očevi neće naći na mom mjestu", dodao je.
prošle godine pojavila se ogromna količina detalja o ubojstvu, koji su iscrtali sliku sve tjeskobnije mlade žene koju maltretira njen posesivni bivši dečko koji je odbijao prihvatiti kraj njihove veze.
Što se dogodilo?
Turetta je 11. studenog 2023. pokupio je svoju kolegicu studenticu i bivšu djevojku Giuliju Cecchettin, 22-godišnju studenticu biomedicinskog inženjerstva iz venecijanske regije, kako bi je odbeo odjeće za nadolazeću dodjelu diplome.
Kasnije te večeri izbo ju je više od 70 puta, a tijelo je ostavio u jarku, zamotano u plastične vrećice. Zatim je nestao. Talijani su tjedan dana bez daha pratili potragu za parom.
Otkriće tijela 18. studenog dočekano je s neviđenim izljevima tuge. Sutradan je Turetta uhićen u Njemačkoj. Odmah je priznao da je ubio Giuliju i izručen je Italiji.
Bio je bolesno posesivan
Kako bi podigla svijest o znakovima pretjerane kontrole u vezama, obitelj ubijene nedavno je objavila popis koji je Giulija napisala nekoliko mjeseci prije smrti, pod naslovom "15 razloga zbog kojih sam morala prekinuti s njim".
U njemu je Cecchettin napisala da je Turetta tvrdio da mu je ona "morala" pomoći u učenju, žalio se ako mu je slala manje emoji srca nego inače, nije želio da ona izlazi s prijateljima i da mu stalno šalje poruke...
“Bili su to tipični znakovi posesivnosti”, rekao je Giulijin otac Gino za BBC. “Uskratio bi joj njezin vlastiti prostor ili zahtijevao da uvijek bude uključen u svaki aspekt njenog života. Uvijek je trebao znati sve što je rekla svojim prijateljima ili čak svom terapeutu.”
“Kasnije smo shvatili da je mislila da je ona uzrok njegove boli, da se osjećala odgovornom za to”, rekao je.
U izjavi na 80 stranica napisanoj u zatvoru, Turetta je poručio kako je, nakon što je Cecchettin prekinula s njim, svaki dan proveo u nadi da će joj se vratiti. "Nisam osjećao da bih mogao prihvatiti bilo koji drugi ishod", napisao je.
U policijskom ispitivanju Turetta je potvrdio da mu je, u noći kada ju je ubio, Cecchettin rekla da je previše ovisan o njoj. "Vikao sam da to nije pošteno, da mi je potrebna", rekao je Turetta, dodajući da ju je ubio nakon što se "jako naljutio" kada je pokušala izaći iz automobila.
“Bio sam sebičan i tek sada to shvaćam”, napisao je. “Nisam razmišljao o tome koliko je to nevjerojatno nepravedno prema njoj i prema obećavajućem i prekrasnom životu koji je imala pred sobom.”
Odvjetnik tvrdio da je doživotna kazna "nehumana i ponižavajuća"
Turettin odvjetnik Giovanni Caruso tvrdio je da njegov klijent treba biti pošteđen "nehumane i ponižavajuće" doživotne kazne i odbaciti optužbe da je ubojstvo bilo s predumišljajem.
"On nije Pablo Escobar", rekao je Caruso. Giulijin otac je, komentirajući takvu obranu, naveo kako se zbog toga osjetio "ponovno zlostavljanim".
Priče o ubojstvu žena redovito izazivaju veliku pažnju javnosti Italiji, ali priča Giulije Cecchettin od samog je početka privukla neobično veliku pozornost. Višednevna potraga za mladim parom opčinila je javnost, baš kao i otkriće da je Cecchettin ubijena samo nekoliko dana prije nego što je trebala diplomirat. Na sprovodu se okupilo više od 10.000 ljudi.
Eksplozivan intervju Giulujine sestre: "On nije čudovište, nego sin patrijarhalnog društva
No, žestoku raspravu o muškom nasilju i rodnim ulogama u modernom vremenu izazvao je eksplozivan intervju Giulijine sestre Elene, u kojem je rekla da Filippo Turetta "nije čudovište", već "zdrav sin patrijarhalnog društva".
Elenine riječi su odjeknule. Odjednom se naširoko raspravljalo o patrijarhatu, konceptu za koji mnogi u Italiji misle da je nebitan. "Ako ste muškarac, dio ste sustava koji vas uči da vrijedite više od žena", rekao je otac ubijene Giulije za BBC.
“To znači da, ako ste u vezi, sve treba ići kroz vas... pa se patrijarhu ne može reći: ‘Ne volim te više’, jer se to kosi s njegovim osjećajem vlasništva", doda je.
Ministar povezao seksualno nasilje nad ženama s ilegalnim migracijama pa izazvao bijes
U studenom, na pokretanju zaklade koju je osnovao Gino Cecchettin u spomen na Giuliju, ministar obrazovanja Giuseppe Valditara ustvrdio je da "patrijarhat više ne postoji u Italiji" i rekao da je porast seksualnog nasilja umjesto toga “povezan s marginalizacijom i perverzijom koja proizlazi iz ilegalna imigracija”.