U organizaciji Udruge veterana Hrvatske ratne mornarice (HRM), u Splitu će se svečano obilježiti 33. godišnjica Dana obrane grada Splita i razbijanja pomorske blokade Jadrana, čime će se još jednom odati počast hrabrim braniteljima i povijesnim događajima iz studenog 1991. godine.
Dana 15. studenog 1991. godine Jugoslavenska ratna mornarica (JRM) izvela je topnički napad na grad Split, u pokušaju da gradu nanese što veću štetu prije povlačenja. Granate su ispaljivane iz Bračkog kanala, a apsurdno je što su se ispaljivale s patrolnog broda JRM-a nazvanog "Split". U tom tragičnom jutru živote su izgubila dvojica pomoraca na trajektu "Vladimir Nazor".
Razarač "Split" pogođen je projektilima topnika s Privalo na otoku Korčuli
Večer prije, 14. studenog, diverzanti HRM-a izveli su napad na neprijateljski brod "Mukos", što je izazvalo odmazdu neprijateljskih snaga koje su u zoru sljedećeg dana napale Split, Milnu i Sitomorsku. Topničke snage Hrvatske ratne mornarice odgovorile su protunapadom sa splitskog područja, Brača i Šolte, uspjevši onesposobiti jedan od tri ključna pravca pomorske blokade.
Neprijateljski brodovi pokušali su se povući Bračkim, Neretljanskim i Korčulanskim kanalom prema Visu, no hrvatske snage iz Pelješca i Korčule priredile su im snažan otpor. U tom bijegu, razarač "Split" pogođen je projektilima topnika s Privalo na otoku Korčuli, što je nanijelo ozbiljna oštećenja. Ukupno šest brodova JRM-a bilo je pogođeno, a jedan je brod napušten i nasukan u uvali Torac na Hvaru.
Neprijatelj je pokušao uzvratiti angažiranjem ratnog zrakoplovstva, no hrvatski protuzrakoplovci s Brača uspjeli su oboriti dva od četiri neprijateljska zrakoplova, koji su pali u more.
Split i cijela Dalmacija prisjećaju se tih teških, ali ponosnih dana
Razbijanjem neprijateljskih pomorskih snaga i njihovim povlačenjem, HRM je preokrenula tijek rata na Jadranu, oslobodivši najveći dio hrvatskog mora, obale i otoka. Ova pobjeda značila je kraj pomorskih blokada i omogućila slobodnu plovidbu Jadranom.
Danas, Split i cijela Dalmacija prisjećaju se tih teških, ali ponosnih dana. Obilježavanje ove obljetnice prilika je da se oda počast svim pripadnicima HRM-a koji su dali svoje živote za slobodu – njih 66 poginulo je na dalmatinskim i drugim bojišnicama tijekom Domovinskog rata.