Nije nepoznanica da je Splitsko-dalmatinska županija suočena je s odlaskom mladih obitelji, poglavito iz područja Dalmatinske zagore. Kako bi se navedeni trend smanjio, između niza demografskih mjera, jedna od njih je i 'Ostani tu', čiji je glavni cilj potaknuti doseljavanje i ostanak mladih obitelji u ruralnim područjima naše Županije, u ovom slučaju u alkarskom gradu.
Krajem prošle godine, na temelju Odluke gradonačelnika Mira Bulja Grad Sinj je zaključio 87 ugovora s 80 mladih sinjskih obitelji i samaca do 45 godina života u ukupnom iznosu od 313.784,94 Eura.
Podsjetimo, riječ je o Programu koji je predložio gradonačelnik Bulj kako bi stvorio uvjete za ostanak i doseljavanje mladih obitelji i samaca u alkarskom gradu, radi demografske obnove i povećanja broja stanovništva. Na Javni poziv javilo se ukupno 129 prijavitelja.
Kroz paket mjera koje je donijelo sinjsko Gradsko vijeće mladim obiteljima i samcima sufinancirat će se troškovi ishođenja akata o građenju, kupnja građevinskog zemljišta, kupnja stana ili kuće, izgradnja, dogradnja i rekonstrukcija stambenog objekta u iznosu od 25 posto ugovorene kupoprodajne cijene, u maksimalnom iznosu od 9.954,21 euro.
U Mjeri 2. je odobreno ukupno 67.115,40 Eura, odnosno sufinancirano je 15 prijavitelja.
U Mjeri 3. je odobreno ukupno 163.250,07 eura, odnosno sufinancirano je 33 prijavitelja.
U Mjeri 4. je odobreno ukupno 25.058,43 Eura, odnosno sufinancirano je 14 prijavitelja
Koliko je navedena mjera pomogla mladim obiteljima sa sinjskog područja, upitali smo neke od njih.
Mirni život u Zagori
Tako nam je 30-godišnja Jelena zajedno s godinu dana starijim suprugom Ivanom (puni podaci poznati redakciji), ispričala kako su oni dobili više od 2 tisuća eura za izgradnju obiteljske kuće pored Sinja kroz projekt “Ostani tu”.
„Prijavili smo se za mjeru jer smo svu papirologiju, dozvole i priključke platili vlastitim sredstvima. Znali smo da svake godine bude aktivan natječaj te smo ga čekali i aktivno pratili na stranicama grada“, prepričavaju nam supružnici.
Naime, žive na selu u zajednici s roditeljima, te je došlo vrijeme da si naprave vlastiti dom. Iako je zaposlena u Splitu, preseljenje u urbanu sredinu ovoj mladoj obitelji nikako nije dolazila u obzir.
„Mi smo odlučili svoju kuću graditi u Zagori, u Sinju i preseljenje u Split nikada nije bila opcija iako sam poslom vezana uz Split. Svaki dan putujem u Split na posao, ali iza posla ipak biram mir i tišinu Zagore“, kazuje nam Sinjanka.
Zanimalo nas je kako je izgledao sam proces prijave na natječaj te jesu li se pri tome susreli s ikakvim problemima.
Troškovi sve skuplji i skuplji
„Sam proces prijave je bio jako lagan. Skupili smo potrebnu dokumentaciju i predali na protokol. Odobreno nam je malo više od 2500 eura za troškove izrade dokumentacije za gradnju kuće. Ova sredstva znatno će nam olakšati financijski teret“, pojašnjavaju naši sugovornici.
Gradnja vlastite obiteljske kuće ipak je jedna od najvećih životnih odluka i zasigurno jedna od najvećih životnih investicija. Međutim, svatko tko planira graditi kuću, svjestan je da ulazi u kompliciran postupak, pa tako i ova mlada obitelj iz Zagore.
„Troškovi izgradnje su jako porasli,cijene građevinskog materijala su otišle u nebu, tako da svaka pomoć od lokalne zajednice nam je vjetar u leđa. Ne bi bilo loše da je veća i konkretnija, ali u svakom slučaju, budući da se radi o velikim izdatcima, bolje išta nego ništa“, govori nam Ivan.
On i supruga odrasli su na selu i taj život ne bi mijenjali nizašto. Uzgajaju zdravu i ekološku hranu, te smatraju da je i za njihovu djecu život u Zagori 'zdraviji'.
'Budućnosti u Zagori ima'
„Ovdje nam ništa ne nedostaje. Smatram da ima budućnost u Zagori. Uz malo više ulaganja u infrastrukturu i institucije tipa zdravstvo, školstvo i sama kvaliteta života bi puno porasla. Međutim i u ovom sadašnjem stanju meni osobno je draži život na selu, opušta nas i pruža nam mir“, navodi Jelena neke od prednosti zdravog života u Zagori.
Upravo iz tog razloga apelira mlade obitelji da se prijave na mjeru.
„I drugima bih poručila da se prijave i apliciraju za neku od mjera. Ukoliko je sve uredno s papirima i po pravilima onda nema razloga da vas odbiju“, zaključuje Sinjanka.
Pozitivan trend
Gradonačelnik Bulj je zadovoljan dosadašnjim rezutatima, a kaže kako se program 'Ostani tu' nastavlja i ove godine.
‘Mi ćemo nastaviti s programom ‘Ostani tu’, tako da šaljemo jednu poruku. Raspisat ćemo i ove godine, da sredstva dobije što više mladih kako bi ostali ovdje, naravno i doselili se.
Navodi da je pozitivan trend vidljiv.
„Rezultati iz 2022. godine su već vidljivi, prema Zavodu za statistiku je već 15 posto više doseljenih nego odseljenih u Gradu Sinju. To su pozitivni trendovi. Nadam se da će ovakve mjere privući mlade da dođu u Sinj, a da naši ostanu.
Mjere se uvijek mogu i poboljšavati, mi ćemo u idućem periodu i raditi na tome da što više mladih dobije ovu mjeru u iznosu najviše moguće od nešto manje od 10.000 eura“, kazao je gradonačelnik Sinja dok je uručivao Ugovore krajem prošle godine.