Već više od pet sati traju intenzivni pregovori u Banovini oko lokacije održavanje ovogodišnjeg Ultra Europe festivala u Splitu. Uz splitskog gradonačelnika, Andru Krstulovića Oparu, na sastanku su nazočni Joe Bašić i Ivan Gotovac ispred Ultre , predstavnici gradskih službi i ravnatelj Javne ustanove Športski objekti Tomislav Borozan.
Kako neslužbeno doznajemo, niti pet sati nakon početka sastanka konačan dogovor nije na vidiku, ali "razgovori će trajati sve do trenutka kada se postigne konačan dogovor" - otkriva naš izvor.
Cjenkanje oko Parka mladeži
Nakon što je postalo jasno da je Poljud vrlo vjerojatno otpao kao lokacija održavanja Ultre, kao nova lokacija već se neko vrijeme spominje Park mladeži, no čini se da su stvari zapele jer su iz Javne ustanove zatražili iznos od 1,5 milijun kuna po cjeniku, što je daleko manje od onoga što je Ultra spremna platiti. Hoće li gradonačelnik iskoristiti mogućnost smanjenja ove cifre ili čak davanja Ultri prostor Parka mladeži besplatno, trebalo bi biti poznato danas.
Neslužbeno doznajemo i da se Žnjan ne razmatra kao moguća lokacija održavanja festivala iz jednostavnog razloga što je u tako kratkom roku nemoguće u tehničkom i sigurnosnom smislu organizirati takav festival na takvoj lokaciji.
Za Gradsko vijeće Ultra - ne postoji
Na posljednjoj sjednici splitskog Gradskog vijeća nije se mogla čuti ni riječ barem deklaratorne zabrinutosti bilo oporbenih bilo vladajućih vijećnika o tome gdje će se održati festival koji nije postao samo splitski brend, nego je iz korijena promijenio Split kao turistički grad te ga od tranzitnog grada pretvorio u jednu od najuspješnijih turističkih priča Mediterana posljednjih godinama. Istina, ne žive svi od turizma i isti taj turizam Splitu donosi i brojne probleme, no u gradu u kojem se o proizvodnji i stvaranju dobara uglavnom govori u pluskvamperfektu, Ultra je direktno i posredno postaja kruh brojnim splitskim obiteljima, a značajan utjecaj imala je i na hrvatski turizam općenito. Sve nebrojeno očito je manje bitno od prepucavanja hoće li Vatreni zaigrati u Splitu, hoće li se HNS ispričati Hajduku. Split voli svog Hajduka i voli svoju reprezentaciju, ali za razvoj Splita i njegovu budućnost Ultra ima neusporedivo veću važnost od odigravanja bilo koje nogometne utakmice. Problem je možda što se na Ultra Europe festivalu ne mogu poslati političke poruke pogodne za neke od brojnih izbora u Hrvatskoj, dok su utakmice nacionalne selekcije idealan "materijal" upravo za takve stvari.
Split gotovo utrostručio ležajeve od 2013.
Sljedeće ćemo retke posvetiti brojkama koje govore same za sebe. Govore o tome kako je izgledao turistički Split neposredno prije prve Ultre i kako on izgleda danas.
2013. na području Turističke zajednice grada Splita evidentirano je 13.291 ležajeva u smještajnim kapacitetima. Prema podacima iz sustava eVisitor, na području TZG Split danas je evidentirano 33.163 ležajeva.
Ultra Music Festival je kao dio turističke ponude grada Splita nedvojbeno imao dominantan utjecaj na porast broja kreveta posljednjih 6 godina. Naravno, tu si i drugi faktori koji su utjecali na rast broja smještajnih kapaciteta, kao što su kontinuirani trend rasta noćenja i dolazaka, ponuda kulturnih događanja i sportsko-rekreacijskih aktivnosti, rastuća zračna povezanost Zračne luke Split.
Baš nitko još ne zna s kakvim će se zaključcima danas izaći sa sastanka u Banovini. Hoće li se Ultra prvi put u povijesti održati na Parku mladeži, hoće li se dogoditi čudo da Ultra ipak bude na Poljudu, jer s obzirom da je Hajduk već objavio termine europskih utakmica to ne bi bilo ništa drugo nego pravo čudo, ili će sudionici sastanka priopćiti neku treću lokaciju, trebali bi doznati do večeri.