Nakon što su Tursku jučer pogodili novi jaki potresi, nameću se pitanja kada će se tlo smiriti i jesu li ovako snažni naknadni potresi uobičajeni, a na njih za Dnevnik Nove TV odgovara seizmolog Snježan Prevolnik s geofizičkog odsjeka PMF-a.
"Da, ovaj potres jučer, ta je magnituda uobičajena i očekujemo da će se još takvih potresa događati, i magnitude 5 i magnitude 6", objašnjava Prevolnik.
O pomacima tla, velikim rasjedima i pukotini dugoj 300 kilometara seizmolog je rekao kako je to bio jak i plitak potres i ruptura je uspjela ostaviti tragove na površini, što recimo kod petrinjskog nije bio slučaj.
"U Petrinji je potres bio na vrlo sličnom rasjedu s horizontalnim pomakom, ali ta ruptura nije uspjela probiti na površinu', odgovorio je Prevolnik na pitanje novinarke.
Kazao je kako je potres počeo na rasjedu koji nije bio mapiran.
"Ruptura je došla do istočnog anatolijskog rasjeda i potom se počela širiti na obje strane. Devet sati nakon tog potresa dogodio se i dosad najjači naknadni potres".
U posljednja 24 sata na karti Europe zabilježeno je jako puno potresa, uključujući i onaj u Italiji od 4.3 po Richteru. I u posljednja dva tjedna karta je puna oznaka potresa, zatresle su se i Grčka i Rumunjska, ali i Hrvatska.
"Seizmološka aktivnost ipak je malo izraženija, no da ovu sliku prikažete i za mjesec dana, ona će biti ista jer je riječ o vrlo seizmološki aktivnim područjima", rekao je Prevolnik i naglasio kako nema povezanosti između turskog i hrvatskog potresa.