Svake godine, četrnaesti dan mjeseca veljače označava poseban trenutak za romantiku! Od prvih ljubavnih pisama koja su započela priču o ovom najromantičnijem prazniku pa sve do današnjeg dana, Valentinovo ostaje posvećeno slavljenju ljubavi i zaljubljenima.
Podsjetimo, jedna od teorija nastanka Valentinova počinje s Geoffreyjem Chaucer-om, autorom Canterburyjskih priča.
U svojoj pjesmi Parlement of Foules iz 1382., Chaucer je napisao: "Jer to je bilo na dan svetog Valentina, kada svaka ptica dolazi onamo izabrati svog partnera." U vrijeme Chaucera ptice su se počele pariti oko sredine veljače, a ubrzo je i europsko plemstvo počelo slati ljubavne poruke u ovo doba godine.
Najranije sačuvano Valentinovo potječe iz tog razdoblja, kada je francuski vojvoda od Orléansa svojoj ženi napisao slatku poruku tijekom svog zatočeništva u londonskom Toweru. Napisano u veljači 1415., on je s nježnošću naziva "mojom vrlo nježnom Valentinom".
Čestitke za Valentinovo
Papirnate čestitke za Valentinovo počele su zamjenjivati rukom pisane bilješke krajem 18. stoljeća. Prilično popularne u viktorijanskoj Engleskoj, često su se izrađivale od prave čipke i vrpci. Nakon što je 1840. godine izumljena poštanska marka, došlo je do eksplozije čestitki za Valentinovo u Velikoj Britaniji. Gotovo pola milijuna pozdrava poslano je u godinu dana nakon njegovog izuma, a tvornice su postavljene kako bi pomogle u održavanju koraka s potražnjom.
Industrijska revolucija pomogla je u ubrzanju stvari i ubrzo su se masovno proizvodile sve vrste čestitki. To je bilo u rasponu od jednostavnih čestitki s reljefnim žudnjama do složenijih skočnih prozora —gdje je pomicanje uzice otkrivalo tajnu sliku.
Danas je Valentinovo drugi najveći blagdan slanja čestitki nakon Božića, s gotovo 200 milijuna poslanih čestitki godišnje samo u Sjedinjenim Državama.
Kada pričamo o najljepšim ljubavnim pričama, one kojih ćemo se nerijetko prvih sjetiti priče su iza naših najdražih ljubavnih filmova, najvećih književnih klasika ili romantičnih balada uz koje smo odrastali, ipak ljubavne priče i tradicije iz stvarnog života one su koje nose najveću inspiraciju.
„Zaručio me dok sam uparivala čarape“
Koji romantični trenutak vezan uz vašu bolju (ili lošiju ) polovicu najviše pamtite? pitanje je koje smo postavili našim čitateljima. Od malih stvari do velikih gesta, od iznenađenja do (ne)spretnosti – neke od odgovora donosimo vam u nastavku, a onu najoriginalniju smo nagradili romantičnom večerom u restoranu Zora Bila.
„Momak me je zaručio jedne večeri u stanu dok sam uparivala čarape koje sam netom prije skinula sa sušila. Došao je s posla i kaže mi 'Odmori se, sigurno si umorna'.
I ja s hrpom čarapa u naručju sjednem, on izvadi prsten i zaprosi me. Originalno i romantično“, ispričala nam je Marija, a priča o nenadanoj prosidbi zaslužila je večeru za dvoje u splitskom restoranu Zora Bila. Nadamo se da će se ovo Valentinovo provesti jednako romantično kao što je bila i prosidba.
„Cijelo vrijeme mi je bio čudan...“
Iva nam pak govori kako je njena ljubavna priča započela prije 12 godina u studentskom stanu u Mostaru kada se ljubav njenog života pojavila na vratima, nepozvana
„Od tada smo nerazdvojni, devet godina veze i tri godine braka, sitnica“, kaže Iva, a potom nam opisuje nespretnu situaciju zaruka.
„Dolazak u Prag, popodnevna šetnja i dolazak kod mosta na sami zalazak sunca. Cijelo vrijeme mi je momak bio čudan jer je želio ići na tečaj keramike to popodne, što nema veze s njim, a ni s nama, ali je to bila krinka za 'savršenu' večeru.
Dočekao me filmski prizor. I tako u trenutku prošnje, sruši svijeću po sebi i po meni, tu se dobro nasmijemo.
Kasnije ga pitam: 'Pa kako si onako bio čudan cijeli dan, poznam te dobro, ovakve stvari ti ne bi trebale biti teške i nervozne'
Kaže on meni: 'Ma nosio sam posebno vino iz Splita, u ruksaku je cijeli dan, nisam znao hoće li temperatura vina bit u redu'. Što da vam dalje pričam...“, opisuje nam Iva svoj najvažniji trenutak u životu, a ustupila nam je i fotografiju.
„Za sve je kriva dioptrija“
Za Stellino 'do kraja života' kriva je ni manje ni više nego dioptrija.
„Upoznali smo se u noćnom klubu, ispala mi je leća. Prije nego sam se uspjela sagnut da je potražim, on je uspio zgazit. I tako smo se upoznali...dugo mi je nick u njegovom mobitelu bio dioptrija“, kazuje nam.
Da su Splićani šaljivi, ali i ekonomični kada je riječ o darivanju svojih ljepših polovica, potvrđuje Lili.
„Moj je meni kupio umjetno cvijeće za rođendan...trebam li dalje“, navodi uz smijeh. Druge čitateljice su se složile da je Lilin dragi ekonomičan.
„Valjat će i za sljedeći“, komentiraju.
Splitska verzija Notebooka
Kristina nam je ispričala kako je na svom primjeru doživjela najpoznatiju priču svih vremena. Nema tko nije čuo za knjigu koju je napisao Nicholas Sparks, koja je 2004. Pretočena u film s s Rachel McAdams i Ryan Goslingom u glavnoj ulozi. Pogađate? Riječ je o kultnom filmu 'Notebook'.
Skoro pa jednak scenarij iz spomenutog ljubavnog filma doživjela je i naša čitateljica.
„Dina sam upoznala s 20 godina kao studentica, zajedno smo bili pet godina. Mogu reći da nam je svaki dan u tih pet godina bio poseban i strastven. A onda nas je život razvodio.
Dino je otišao trbuhom za kruhom u Njemačku gdje je zasnovao obitelj.
15 godina kasnije se ponovno sretnemo. Kaže mi da se rastavio te da se vraća u Hrvatsku. Iskra među nama se odmah rasplamsala. Tada smo obnovili svoju vezu, a sada nakon dvije godine od ponovnog susreta, čekamo bebu i sretniji smo nego ikad“, ispričala nam je Kristina.