Pritisak vlasti, poslodavaca, medija, okoline da morate imati covid potvrdu dovelo je neke u nesvakidašnju situaciju. Nadamo se rijetki, odlučili su prevariti sustav lažiranjem vlastite zdravstvene dokumentacije kupovinom covid potvrde u Hrvatskoj za 300 eura ili u Bosni i Hercegovini za 150 konvertibilnih maraka jer se nisu htjeli cijepiti ni testirati, a nisu ni preboljeli covid-19.
Među njima, vjerovali ili ne, ima i onih koji su se predomislili i sad bi se ipak cijepili u strahu od teških oblika bolesti. Za takvu bizarnu situaciju naše zdravstvo nema zapravo pravog odgovora. Kako im se sad može pomoći pitali smo Željku Karin, ravnateljicu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SD županije.
"Treba čekati šest mjeseci"
- Kad se uđe u aplikaciju s imenom i prezimenom nema opcije brisanja podatka da se netko cijepio ako stvarno nije. Mi ne možemo u aplikaciji izbrisati njegovo navodno cijepljenje. Ta osoba može dobiti drugu dozu, ali se neće pravilno procijepiti. Treba čekati šest mjeseci od datuma kad mu je ta navodna prva doza upisana. Ali to im nije dovoljna zaštita.
Oni koji imaju potvrdu za jednu, mogu dobiti drugu dozu, ovisno o kojem se cjepivu radi, u razmaku od tri do šest tjedana za Pfizer, za Modernu četiri tjedna i onda treću za šest mjeseci, što bi im zapravo bila druga. Ako su "dobili" Johnson onda mogu dobiti nakon šest mjeseci jednu dozu Pfizera ali to ih neće dovoljno štititi. Ma, nek se jave onima koji su ih upisivali jer to nije normalno i ne znam kako su to uspjeli. To je prestrašno - odgovorila je Karin.