Danas je u 12 sati u amfiteatru Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu započela prva javna tribina "Kvaliteta pitke vode u Splitu".
Tribina se održava s ciljem stručne rasprave, razmjene iskustava, edukacije javnosti i pronalaska najoptimalnijeg rješenja za problem čestih zamućenja pitke vode na izvorištu Jadro, koja se posebice mogu događati u jesensko vrijeme za većih oborina, u organizaciji Vodovoda i kanalizacija Split (VIK) u suradnji s Fakultetom građevinarstva, arhitekture i geodezije iz Splita (FGAG).
- Mutnoća vode je prisutna oduvijek na području grada Splita i okolice. Na razini godine zamućenja bude oko 17 dana. Razlog zbog čega smo ovdje danas je informirati javnost i dati kompletne informacije o mutnoći, odnosno što mutnoća znači i što je VIK, kao javno poduzeće koje je nadležno za rješavanje tog pitanja, dužan napraviti. Bitno je naglasiti da su parametri prije iznosili 10 NTU (nefelometrijske turbidimetrijske jedinice), dok su danas 4 NTU. Prema novoj EU direktivi parametri bi trebali biti od 0,3 - 0,5 NTU. Iz svega proizlazi da je grad Split s ostalim gradovima i općinama, u nadležnosti VIK-a, dužan izgraditi pročistač pitke vode u narednom razdoblju - kazao je direktor VIK-a Tomislav Šuta.
Naglašava kako su u VIK-u poduzeli sve predradnje za izgradnju pročistača.
- Pilot uređaji koji su od velike važnosti za daljnji tijek ovog projekta su u tijeku postavljanja i smatramo da će kroz neko naredno vrijeme i kroz iduću godinu to privesti kraju. Završetak izgradnje pročistača, u idealnim uvjetima, očekujemo 2021. godine - zaključio je Šuta.
Na tribini o aktualnoj situaciji s opskrbom i čestim zamućenjima pitke vode na širem splitskom području uslijed velikih oborina te o analizi situacije od prije ulaska Hrvatske u EU i tadašnjim normativima pokazatelja zamućenja, kao i o pronalasku optimalnog rješenja imajući u vidu europske standarde i obveze, raspravljaju stručnjaci s FGAG-, VIK-a, Hrvatskih voda, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SDŽ te Vodovoda Dubrovnik koji je upravo završio projekt ugradnje pročistača vode.
Tribinu moderira prof. dr. sc. Roko Andričević (FGAG).