Europska udruga studenata prava, ELSA Split je na početku akademske godine organizirala predavanje Tonina Picule za sve studente na Sveučilištu u Splitu. Predavanje koje je održano u najvećoj dvorani na Pravnom fakultetu, bilo je pod nazivom "QUO VADIS, EU?"
Prisutne studente na početku predavanja pozdravio je dekan Pravnog fakulteta, izvanredni profesor Željko Radić. Iskazao je veliko zadovoljstvo što je gost na Pravnom fakultetu upravo Tonino Picula, smatra da je on jedan od najkompetentnijih osoba u Hrvatskoj koji mogu komentirati budućnost Europske unije. Zahvalio se organizatorima iz ELSA – e Split i zaželio je svim prisutnim studentima dobrodošlicu i ugodno predavanje.
Predsjednik ELSA – e Split Ante Škrobica uvodnim govorom se osvrnuo na 1. Kongres u organizaciji splitske ELSA – e koji je bio u Hotelu Park, gdje je Tonino Picula također bio gost i samim time se nastavlja dobra suradnja između europarlamentaraca i članova Europske udruge studenata prava Split.
U jednosatnom predavanju Picula je pozdravio studente koji su došli, drago mu je da se suradnja s ELSA – om nastavlja u pozitivnom svjetlu i vjeruje da ovo neće biti posljednje predavanje jer ga svako novo na Pravnom fakultetu u Splitu iznova raduje. Picula je pokušao pravilo navesti sve dileme koje se ovoga trenutka nameću građanima Europske unije koje u mnogome opterećuju ne samo percepciju, nego i njezino funkcioniranje. Smatra da je prošlo punih 60 godina od Rimskog sporazuma kojim je ustanovljen najuspješniji projekt u povijesti Europske unije.
- Sada smo u 21. stoljeću i unija iz pedesetih godina prošloga stoljeća i sada definitivno nije ista. Da bi ona odgovorila na broja pitanja danas kao i nekada, zaista o tome treba provesti ozbiljnu raspravu. - smatra Tonino Picula.
Zaključuje da se najviše isplati razgovarati s mladim ljudima koji su budućnost Hrvatske, Europske unije i Svijeta. Ovaj razgovor posebno mu je važan jer je riječ o Europskim građanima i Hrvatskim građanima, koji se moraju odnositi prema EU, kao prema svojoj domovini, i tako se ona treba odnositi prema njima.
Naš život u EU se možda razlikuje od očekivanja, smatra Picula. Upravo zbog toga je potrebno otvoriti sve kanale komunikacije da se zapravo ustanovi gdje smo i možemo li zapravo bolje?
- Takav otvoreni oblik komunikacije sprječava euroskepticizam, eurofobiju i sve ono što nas u ovome trenutku opterećuje - ističe Picula.
Aktivnost u institucijama Europske unije jedna je od bitnih stavki za budućnost, jer naš život u Hrvatskoj u ovisnosti je od tih odluka, koliko god mi mislili da to nije u potpunosti tako. Baš zbog toga, stalno razgovaramo i pokušavamo biti dobri partneri u institucijama, s dobrim vizijama i idejama.
Uspješnost do kraja postiže se suradnjom sa mladim ljudima. Picula je naglasio da njegov ured i ured drugih zastupnika u Europskom parlamentu stalno angažiraju i mlade ljude iz Hrvatske.
- Surađujem redovno s mladim ljudima prije svega studentima, najčešće su to studenti na završnim godinama studija. Želim reći da ovdje nisu samo uključeni Pravni fakulteti nego i svi ostali studenti s hrvatskih sveučilišta, pa i ovim putem pozivam ih sve da prate naše objave i stranice i da se prijave, jer je to izvrsno iskustvo za sve mlade - zaključio je Picula.
Pozivom i zahvalom svim mladima Picula je zaključio predavanje koje su posjetili brojni studenati sa Sveučilišta u Splitu.