Gužva u Trajektnoj Luci, puno djece. Bračka dica ubrala su zlatne medalje i srebrne pehare.Sreli smo Petra Šimunovića, pomoćnog trenera karate kluba Dojo Brač. Kaže u dahu, ponosan, da je natjecanje bilo u Makarskoj, imali smo prvo kolo Dalmatinske lige. Sudjelovala su 23 kluba iz cijele Dalmacije, s tim da smo imali i klubove iz susjedne države, Bosne i Hercegovine, od Zadra do Dubrovnika.
Bilo je puno djece, 300 i nešto natjecatelja iz 23 kluba u katama, a mi smo za sada drugi po broju osvojenih medalja. S obzirom na veliki odaziv djece, to je stvarno velik uspjeh za jedan individualni sport.
Za naš mali klub, koji je ograničen uvjetima, jer treniramo u srednjoj školi u Supetru, uvjeti su nam minimalni, ali uz potporu roditelja, lokalne zajednice grada Supetra, općine Milna i općine Nerežišća, ostvarujemo jako velike uspjehe na regionalnim natjecanjima.
Prošle godine smo na državnom natjecanju u Đakovu osvojili dva prva mjesta, peto mjesto i dva sedma mjesta. Za tako mali klub to je jako velik uspjeh. Koliko ima trenera i djece? Glavni trener je gospodin Jovan Kostadinov, koji je trenutačno na bolovanju. Ovom prilikom ga pozdravljamo i želimo mu brz oporavak. Ja sam pomoćni trener. Prva natjecateljska ekipa ima 15 članova.
Druga natjecateljska ekipa, koju čine djeca prvog i drugog razreda osnovne škole, ima 15 članova, a ukupno klub ima između 50 i 60 djece svih dobnih skupina. Najmlađi član ima 4 godine. Super. Kako vidite razvoj karatea u budućnosti i koliko je to dobro? Jeli dobar đir na Braču?
Osim svih sportova na Braču nogomet je prvi,košarka, karate vam je trenutno najmasovniji šta se tiče otoka.
Ol nije Badminton?
Da, i badminton, ali što se tiče klubova koji okupljaju djecu, pogotovo s otoka, mislim, moje mišljenje i mišljenje roditelja je da je ovo nešto izvanredno. Djeca se prvenstveno druže, raste im samopouzdanje, razvijaju određene vještine, društvene vještine, što je u današnje vrijeme tehnologije, kada su ograničeni na mobitele, televiziju i internet, jako važno. Ovo je nešto...
Što vam kažu roditelji kada upišu djecu? Žele li da ostanu u tom sportu ili se uvijek nađe netko tko se prebaci u drugi sport?
- Što se tiče djece i njihovih roditelja, prvenstveno radimo na motoričkim sposobnostima.
Pogotovo kod mlađih, na koordinaciji ruku i nogu, lijevo, desno, naprijed, nazad. Rezultati koje dobivamo od roditelja s najmlađim uzrastima su samo pozitivni. Djeca žele doći, žele trenirati, žele ostvariti rezultate. Pogotovo kada vide prvu ekipu koja ostvaruje, po mom mišljenju, izvanredne rezultate za jedan mali klub.
- Na natjecanju u Makarskoj, gdje je sudjelovalo više od 300 natjecatelja u katama, brački su karatisti ponovno demonstrirali svoj talent i predanost. Među brojnim osvajačima medalja, posebno su se istaknuli Luka Šerka i Nika Šimunović, koji su podijelili svoje dojmove s natjecanja.
"Karate mi daje ogromno samopouzdanje i neizmjerno uživam u svakom treningu",prijatelji mi kažu da to baš i ne valja zbog drugih borilačkih vještina, al ja im ne vjerujem zato što znam kako je to trenirati karate izjavio je 12-godišnji Luka Šerka, ponosni vlasnik zlatne medalje. Devetogodišnja Nika Šimunović,državni prvak u svojoj kategoriji prošle godine u Đakovu, koja je zahvalna svome tati koji je naučio kati , naglasila je kako joj je ova nagrada dodatni poticaj za daljnji napredak. "Ovdje osvajaš medalju isključivo svojim trudom i zalaganjem", rekla je Nika.
Treneri Karate kluba Dojo Brač ističu neprocjenjivu važnost karatea u cjelokupnom razvoju mladih, naglašavajući da se, osim sportskih vještina, razvijaju i ključne društvene vještine, samopouzdanje i koordinacija. "U današnje vrijeme, kada su djeca često zarobljena u virtualnom svijetu mobitela i interneta, karate predstavlja izvanredan izbor za zdrav i uravnotežen razvoj", dodao je trener Šimunović.
Karate klub Dojo Brač okuplja između 50 i 60 djece svih dobnih skupina, s najmlađim članom koji ima samo četiri godine. Svi zainteresirani za upis mogu pronaći detaljne informacije na Facebook stranici kluba. Bravo BračanI.