Piše: dr. Mladen Smoljanović, epidemiolog, nekadašnji šef splitskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Prošli smo kalendarsku polovicu ljeta. Do kraja vrhunca turističke sezone tj. do kraja kolovoza još su dva tjedna. Kao što vinogradari kažu da travanjske kiše pune bačve, tako turistički radnici kažu da dobra postsezona jamči dobar turistički prihod.
Hoće li korona virusi dopustiti da se to i ostvari?
U Splitsko-dalmatinskoj županiji (SDŽ) povećanje broja zaraženih korona virusima, uz jedan lagani zastoj posljednjeg srpanjskog tjedna, je u stalnom zamahu. Delta soj virusa korone opravdao je atribut brzo širućeg, invazivnog i agresivnog virusa. Ništa mu ne smeta izrazito toplo vrijeme ovog vrućeg ljeta. Pronalazi osjetljive, neimune i neotporne i nitko mu ne može izbjeći. Od početka srpnja do polovice kolovoza broj zaraženih se povećao više nego deseterostruko.
uokvireno - tjedni broj zaraženih
Broj umrlih od COVID-19 nije velik. Dapače, on je obzirom na visoku invazivnost delta soja malen. U mjesecu srpnju umrle su dvije osobe na 772 oboljelih što je letalitet od svega 0,26%. Za samo 16 dana mjeseca kolovoza zabilježen je 821 stanovnik SDŽ-a zaražen korona virusima, a umrlo ih je troje (letalitet 0,37%).
Sve ovo ukazuje da je ovaj ljetni epidemijski val zahvatio osjetljivu necijepljenu i neprokuženu populaciju mladih.
Unatoč tome što je dosadašnji broj zaraženih veći nego u istom razdoblju prošle godine, kada su mjere ponekih zemalja o obveznoj izolaciji svojih građana po povratku iz Hrvatske, praktički naprasno, nasilno, prekinuli turističku sezonu. To se ove godine još nije dogodilo.
Prema kriteriju da 14-dnevna stopa zaraženosti mora biti ispod 200 na 100.000 stanovnika SDŽ je blizu praga ulaska u crvenu zonu.
Nepovoljnost ulaska u crvenu zonu osjetila je kratkotrajno Zadarska županija gdje se nakon smanjenja stope početkom kolovoza sada ponovno približava opasnom području.
Od kraja srpnja do početka prošlog kolovoškog tjedna Dubrovačko-neretvanska županija imala je stope iznad 200, ali brzo je smanjen broj zaraženih te sada kroz posljednjih sedam dana ima ustaljeni trend smanjivanja stopa zaraženosti ispod 200 te od svih dalmatinskih županija trenutno ima najmanju 14-dnevnu stopu 163,4/100.000. Ovo je primjer kako ishitrene, nagle odluke, odluke „preko koljena“ mogu biti nepravedne, nelogične i izuzetno štetne.
SDŽ, stanovništvom najbrojnija dalmatinska županija koja čini polovicu stanovništva Dalmacije, od 18. srpnja kada je 14-dnevna stopa zaraženih prešla zelenu granicu od 50 zaraženih na 100.000 bilježi stalno povećavanje stopa do 171,7/100.000 na dan 15. kolovoz.
Pa hoćemo li do kraja ljetne turističke sezone 2021. godine ostati u narančastoj zoni ispod crvene crte od 200 zaraženih na 100.000?
Volio bih, ali nije lako potvrdno odgovoriti. Da bismo sigurno stali ispod crvene zone ne bi smjeli imati dnevno više od 40 zaraženih korona virusima. Međutim, prosjek prošlog tjedna je veći od 70 zaraženih dnevno.
Međutim, kada se usporedimo sa stanjem u drugim državama i kako tamo protječe epidemijski proces javlja se tračak optimizma.
Najbolja je usporedba s Maltom. Mediteranska zemlja s približno jednakim brojem stanovnika kao i SDŽ imala je tijekom čitave ove 2021. godine drugačija iskustva s pandemijom od SDŽ.
Usporedba broja zaraženih i umrlih na Malti i u SDŽ puno toga objašnjava i razotkriva.
Po broju zaraženih po mjesecima od siječnja do ožujka Malta je prednjačila da bi u travnju i svibnju broj zaraženih bio ukupno 1.302 dok je SDŽ u ta dva mjeseca bilo 9.666 zaraženih koronama. Uzrok takvim drastičnim razlikama je taj što je Malta od siječnja do travnja procijepila 40% ukupnog stanovništva, a Hrvatska, pa tako i SDŽ, svega nešto više od 10%.
U međuvremenu Malta je postala i svjetski rekorder po visokom intenzitetu cijepljenih iznad 90%.
U ovom prikazu procijepljenosti sa stanjem na dan 14. kolovoz 2021. obuhvat je u Hrvatskoj 41%, a u SDŽ još i manji.
Objašnjenje ovakve razlike broja zaraženih je da je sada ovog ljeta osjetljivih, neiumunih na Malti bilo puno više nego u SDŽ. Na Malti kao i u SDŽ nisu cijepljeni mlađi od 18 godina. Ostaje mogućnost da su se mladi u SDŽ u proljetnom valu puno više prokužili zaražavanjem koje nije zabilježeno te je kolektivni imunitet zajednice bio veći nego na Malti.
Niski broj umrlih na Malti i u SDŽ neizravna je potvrda da su mahom oboljevali mladi koji lakše prebolijevaju bolest i nisu bili potrebni intenzivne zdravstvene skrbi.
Iz ažuriranog grafikona usporedba 14-dnevnih stopa zaraženosti između Malte i SDŽ razvidno je da je sada Malta nadomak povratka ispod 200 zaraženih nakon gotovo pet tjedana trajanja ovog epidemijskog vala.
Povećavanje zaražavanja u ovom valu u SDŽ traje već više od pet tjedana. Realno bi bilo očekivati da je ovo sad vrhunac i da slijedi postupni pad zaražavnja, a što bi pak značilo da SDŽ neće prijeći crvenu crtu.
Neće se valjda dogoditi scenarij zbivanja kao u Crnoj Gori gdje su 14-dnevne stope zaraženosti „poletjele u nebo“. Trenutno su nadmašili Cipar koji je bio EU rekorder sa stopom od 1.130,8/100.000. Nakon tri tjedna povećavanja stopa sada Cipar tri tjedna ima smanjivanje stopa.
Inače Cipar, lijepi otok, članica EU s cca 1,2 milijuna stanovnika, naš konkurent turističke ponude, uporno traži da se Hrvatski Jadran uvrsti u crvenu zonu.
Jako korektno od Ciprana. Možda bi uvrštenjem Hrvatskog Jadrana u crvenu zonu stopa zaraženosti na Cipru bila manja.
Dobra je usporedba SDŽ s Islandom državom otokom u Sjevernom moru s cca 380.000 stanovnika.
Island slovi kao uredna zemlja s do sada najmanjim stopama zaraženosti i smrtnosti od korona virusa. Zbog delta soja virusa korone i kod njih je nekoliko dana poslije nego u SDŽ počelo povećavanje stopa zaraženosti te su samo nakon nepuna dva tjedna dosegnuli stopu sa 15,7/100.000 na 361,3/100.000. Povećanje zaraženosti održava se skoro dva tjedna na vrijednostima iznad 400/100.000 da bi se posljednjih dana pokazao blagi trend smanjivanja stopa zaraženosti.
Primjer Nizozemske možda je najbolja ilustracija kako se izvrsno epidemiološko stanju u tren može izmijeniti.
Početkom srpnja prosječni dnevni broj zaraženih 612 bio je gotovo pa zanemariv za 17-milijunsku bogatu zemlju. Navodno zbog zaražavanja mladih na jednom glazbenom festivalu taj broj se u roku tri tjedna povećao sedamnaest puta.
Nešto sporije nego je nastupalo povećanje zaražavanja Nizozemska se za četiri tjedna vratila na povoljno epidemiološko stanje iz početka mjeseca lipnja.
I na kraju komentar na dva grafikona preuzeta iz Worldometer. Lako ih možete prekontrolirati i pratiti preko Google.
Jučer na Blagdan Sv. Roka uočio sam kako se krivulja 7-dnevno prosječno oboljelih na kraju dijagrama malo podvila, spustila, što bi bio lijepi prvi znak početka kraja ovog četvrtog ljetnog epidemijskog vala. Jednako, ali manje položeno je i kod krivulje sedmodnevnog prosjeka umrlih.
Samo da ne bude: što se babi snilo to se babi htilo.