Grad Trogir, RERA i Konzervatorski odjel u suradnji s Ministarstvom kulture i medija organiziraju okrugli stol pod nazivom ''Prevent'' na kojem će se raspravljati o ublažavanju rizika od poplava za povijesne gradove. U tjedan dana raspravljat će se o riziku od poplava za kulturnu baštinu, a danas je u ''Kantunu kulture'' svečano otvorena manifestacija na kojoj su sudjelovali Ante Bilić, gradonačelnik Trogira, Tomislav Petrinec, ravnatelj Uprave za kulturnu baštinu i izaslanik Ministarstva kulture i medija, Aparna Tandon iz ICCROM-a, Darko Biočić iz Hrvatske vode, Stipe Čogelja, dožupan splitsko-dalmatinski te Antonio Škarpa, gradonačelnik Starog Grada na Hvaru. Na samom početku sudionicima se obratio Tomislav Petrinec.
''Veliki je broj rizika koji prijete ne samo kulturnoj baštini, nego i cijelom prostoru. Sve se ubrzava i klimatskim promjenama kojima svjedočimo. Uloga Ministarstva u zaštiti kulturne baštine je da koordinira i usmjerava rad na prevenciji štetnih događaja. Imamo iskustva od Domovinskog rata i zadnjeg potresa gdje je stradala središnja Hrvatska. Neobično je važno biti spreman na takve katastrofalne događaje u trenutku kada oni nastupe. Priprema za takve događaje je osobito važna, što znači da se kulturna baština treba obnavljati kako bi bila otporna na razne rizike. Ministarstvo surađuje s Civilnom zaštitom, i tu ima puno dionika koji su uključeni, sve je to jedan široki sustav koji mora djelovati zajedno u trenutcima kriznih situacija'', pojasnio je Petrinec.
Ova radionica nastavak je suradnje Ministarstva kulture i medija i Međunarodnog centra za proučavanje i očuvanje kulturne baštine (ICCROM) na jačanju otpornosti sustava zaštite kulturne baštine u procesu prilagođavanja posljedicama klimatskih promjena. Radionicom je stvorena prilika za razmjenu iskustava, za bolje razumijevanje rizika od poplava po kulturnu baštinu iz različitih krajeva svijeta, u kojima nažalost i posljednjih dana stradava kulturna baština, u Poljskoj, Rumunjskoj, Laosu i Italiji. Okruglim stolom želi se podići svijest da je odgovornost čuvanja kulturne baštine na svima nama, kreatorima politika, konzervatorima, stručnjacima različitih disciplina, ali i građanima te da problemi s kojima se suočavamo neće nestati, pa se s njima trebamo pravovremeno uhvatiti u koštac.
''Trogir je jedan od najugroženijih gradova što se tiče podizanja razine mora te smo pokušali aktualizirati tu temu, i drago mi je što smo uspjeli po prvi put u Hrvatskoj organizirati okrugli stol na temu poplava. Mislim kako se s tom tematikom nitko sistematično ne bavi, sve je to sporadično, prepušteno slučaju. Jedinicama lokalne samouprave potrebno je podignuti svijest, a onda i razinu rješavanja problema te da se takve stvari rješavaju institucionalno'' kazao je Ante Bilić gradonačelnik Trogira.
Trogir je poduzeo korake u sprečavanju poplava, ali po riječima gradonačelnik nije rješenje podići zid nego pokušati pronaći tehnička rješenja. U staroj gradskoj jezgri živi oko 2.000 stanovnika i ako se nešto ne poduzme postoji opasnost da za nekih tridesetak godina neki dijelovi grada postanu nenastanjivi. Bilić smatra kako je potrebno izmijeniti zakonsku regulativu. Pojednostavniti proceduru te osnovati fond iz kojeg bi se financirali takvi projekti.
Na okruglom stolu sudjelovali su gradonačelnici gradova koji su najviše na udaru poplava, Stari grad, Trogir i Kaštela te iz Ministarstva kulture poručuju kako je njima krajnji cilj zaštititi i očuvati povijesne gradove, ali su svjesni činjenice kako su rive tih gradova niske te su sami gradovi relativno nisko položeni pa će trebati pronaći najbolja moguća rješenja kako bi se spriječilo štetno djelovanje podizanja mora.
''Splitsko-dalmatinska županija već duže vremena priprema dokumente koji su bitni za obranu od klimatskih promjena, pogotovo u ovom najosjetljivijem području Trogira, Kaštela i Hvara. Ono što radimo je da smo u implementaciji svih odredbi obalnog plana splitsko-dalmatinske županije. U tom smjeru ide podizanje plave i zelene infrastrukture, uređenje i podizanje obala te lučkih područja. Mislim kako je Trogir pravo mjesto gdje o tome možemo govoriti, i u vidu opasnosti i ulaganja, tako da je tema jako zanimljiva, međunarodna", kazao je dožupan Čogelja.