Oduvijek se Trogir nazivalo malom Venecijom. Neobičan je grad, smješten u biti na otočiću, a kao da je mali Dubrovnik, pa možda I ljepši, onako zgusnut. A na otočiću je povezan mostom s kopnom I na drugom, južnijem kraju grada povezan s drugim mostom s otokom Čiovo, zadnje vrijeme zvanim poluotokom. A evo I najnovijih vijesti jer je upravo povezan s još jednim mostom na putu od Kaštela prema Trogiru.
Trogir je omiljeno odredište nautičara, uglavnom zbog toga što predstavlja savršen spoj između ljepota maloga mista i prednosti grada od 13 tisuća stanovnika. Smjestio se u Trogirskom kanalu u tri đira, po čemu je, mnogi vjeruju, dobio i ime: uz kopneni dio i uz dio na otoku Čiovu, srce i središte grada je na trećemu dijelu, na otočiću u sredini između kopna i otoka, danas poluotoka Čiova, dakle između dva mosta kojima je u stvari otočić Trogir razapet s obje strane.
RAJ ZA NAUTIČARE
Pravi raj za brodice i brodare! Svakako je raj i za ljubitelje umjetnosti, starine i uopće ljepote jer Trogir je najbolje sačuvani romaničko-gotički grad na širem prostoru Srednje Europe pa ga je svjetskom baštinom proglasio i UNESCO. Posebno su za njega čuli, recimo, svi europski apotekari jer u Trogiru je otvorena prva ljekarna na cijelom kontinentu još 1271. godine.
Trogirani su podrijetlom Grci: osnovali su ga grčki kolonisti s Visa u 3. st. prije nove ere, i službena verzija imena zapravo ide uz grčko tragos što znači koza. U ono je doba koza očito bilo više nego sada. No ako i jest star, Trogir nije starmao, ni umoran. I zato nikad nije sam; rado mu dolaze gosti.
Tko još nije čuo za kulu Kamerlengo i bacio s nje pogled na luku, tko još nije prešao prag portala majstora Radovana u katedrali sv. Lovre i prošetao uskim kalama grada-muzeja, Pjacom i pjacetama – vrijeme je da to učini! Morskim sladokuscima predlažemo đir: iz luke na tržnicu, inače jednu od najljepših na Jadranu!
COCE I SVETI IVAN
Ne izlazite iz brodice nego oplovite trogirski otočić! Na drugoj strani otoka ukazat će se pred vama Pazar koji samo čeka da s banaka pobacate sve što vam treba ravno u brod. Na povratku namignite svetome Ivanu, gradskomu zaštitniku, i otplovite na kupanje recimo u uvalu Saldun na Čiovu. A čim u sumrak zabljesne svjetionik na hridi Pčelica u daljini, vratite se nazad u grad.
Jer kako je pjevao Vinko Coce u zaljevu malom, gle, Trogir već spava, a na Rivi te čekam ja...Trogir mnogi nazivaju Malom Venecijom, ali stvar bi trebalo obrnuti – Mlečani su iz Venecije dolazili u Trogir i tu ostali. Ča je pusta Venecija prema Trogiru gradu! A tko je sve bio i tko se sve u Trogir zaljubio…
Trogir je oduvijek bio poznat po brodograditeljima I po svom brodogradilištu. Tako da s tom tradicijom I orijentacijom, Trogir I danas ne zaostaje s nizom marina, vezova, lučica, posvuda uokolo. I njegova Riva je pristanište, ali ne kao luka nego kao privez u kanalu između Čiova I Trogira. I tu se uvijek na Rivi može vidjeti prekrasnih jahti.
OSLOBOĐENA RIVA
Riva je za nautičare I turiste, za zabavu. Županijska lučka uprava je sve učinila da se riješi I problem trajekta koji tu uvijek pristajao na vezi Split – Trogir – Seget Donji – Veli Drvenik – Mali Drvenik, pa sve to natrag. Zanimljiva prava lokalna linija kružnog karaktera poput one od Vodica preko Prvića I Srime.
Lučka uprava je uspjela izgraditi na Solinama novo pristanište, sasvim blizu Trogira, može se lako I pješice uz unutrašnji kanal između Trogira I kopna, za čas se stigne do novog trajektnog pristaništa na Solinama. Tako da je trogirska Riva oslobođena. A vikendaši I ostali turisti lako dođu do broda koji ih void na otočiće Veli I Mali Drvenik.
Uz Trogir ima puno zanimljivih pričica. Kad se spominju zaljubljeni, ajmo reć da su ovo najzaljubljeniji: engleski kralj Edward VIII. i njegova lady Simpson zbog čije je ljubavi dao i kraljevstvo.Vi ne morate ništa dati. Dosta je bacit cimu i vezat se za trogirski komad kraja.