Djeca su jela gljive koje su sama skupila i otrovala se. Imaju između pet i 15 godina, kažu iz sveučilišne klinike. Na liječenju je i otac jednog djeteta. Nejasno je kako mu je.
Dvoje djece je u srodstvu, treće dolazi iz druge obitelji. Prema priopćenju iz sveučilišne klinike, djeca ne dolaze iz Ruhrskog područja. Dovezeni su u Essen jer im je sada hitno potrebna jetra donora.
– Liječnici Sveučilišne bolnice Essen su specijalisti za to. Klinika je jedan od vodećih transplantacijskih centara u Njemačkoj. U klinici su češći slučajevi trovanja gljivama. Ovakav slučaj nismo imali dosta dugo, kaže glasnogovornica klinike.
Djeca nakon trovanja gljivama čekaju jetru donora
Nejasno je koliko će dugo djeca morati čekati na hitno potreban donorski organ. – To ovisi o tome koliko je organa dostupno i koliko je star pacijent, rekla je glasnogovornica klinike.
Pacijenti bi mogli umrijeti ako odgovarajući organ nije dostupan na vrijeme. Ovo se odnosi na djecu kao i na odrasle. Klinika više ne želi davati detaljnije informacije o trenutnom stanju oboljelih, iz razloga zaštite podataka i zaštite osobnih prava, stoji u priopćenju, klinike.
Sveučilišna bolnica Essen hitno upozorava stanovnike neka ne jedu gljive koje su sami sakupili.
Vrlo otrovna gljiva , smrtonosna kapica, na primjer, izgledom je vrlo slična livadskoj gljivi. Ako niste stručnjak, nećete moći tako lako razlikovati gljive. Prof. Lars Pape, ravnatelj dječje klinike u Sveučilišnoj bolnici Essen, kaže: Čak i male količine mogu dovesti do komplikacija opasnih po život, piše Fenix Magazin.