Hrvatske ceste planiraju u 2025. godini utrošiti 786 milijuna eura na cestovne projekte, održavanja i opremanja. Od toga je "pripalo" cca 200 milijuna eura Dalmaciji, a Splitsko - dalmatinskoj županiji 95 milijuna eura.
Najskuplji projekt u Dalmaciji je rekonstrukcija državne ceste DC33, dionica Knin – Drniš procijenjene vrijednosti od 27,35 milijuna eura, a planirana je za treći kvartal 2025.
Čvor TTTS
Drugi najveći projekt u Dalmaciji je direktno važan Splićanima, a radi se o izgradnji čvorišta TTTS koji će biti spojen (tu ćemo upalit sviću svetom Anti) s Dugim ratom na budućoj čuvenoj brzoj cesti Split - Omiš. Prva faza izgradnje koštat će najmanje 20 milijuna eura, a planirano je da se građevinski strojevi upale u prvom kvartalu iza Nove godine i ugase prije špice turističke sezone 2026. godine.
Makarska će također iza Nove godine dočekati početak deniveliranja križanja državnih cesta Jadranske magistrale, DC512 i županijske ceste ŽC6197 u Makarskoj. Priča je to iz 2017. godine i čudnovatom i opasnom raskrižju na istočnom ulazu u grad koje je te godine procijenjeno na 3 milijuna eura, a sad na 8,5 milijuna eura. Ako bude sve po planu, denivelacija će biti gotova za 15 mjeseci.
Nathodnik na Poljičkoj ostaje
Žila kucavica u Splitu, Poljička cesta kreće u izvanredno održavanje u duljini od 500 metara, a sanirat će se i nathodnik Mertojak - Visoka. Od ideje o njegovom uklanjanju se odustalo jer je ucrtan u GUP-u. A razlog nije ni njegova statika. Kako se saznaje iz Hrvatskih cesta, njihove stručne službe, projektantske kuće koja izrađuje projektnu dokumentaciju za obnovu nathodnika te stručnjaci s Katedre za betonske konstrukcije splitskog FGAG-a su utvrdili da nathodnik ne predstavlja ugrozu za pješake i vozače.
"Stanje nathodnika svakako nije prihvatljivo jer ne ispunjava ni funkcionalnu ni estetsku komponentu na ovom važnom pješačkom koridoru grada Splita, ali ne predstavlja ugrozu za sigurnost građana", kazali su iz Hrvatskih cesta.
Tragedija iz siječnja 1988.
Podsjetimo, 4. siječnja 1988., visoki betonski zid u tadašnjoj Končarovoj ulici srušio se na pločnik i cestu poklopivši tri života. Poginuli su vaterpolist na putu na trening, kućanica koja je čekala autobus i nosila cipele na popravak te mlada novinarka koja je krenula na posao. Tragedija je mogla biti i veća zbog blizine autobusne stanice. Većina ljudi ukrcala se u autobus prema centru grada koji je stigao par minuta ranije. Bio je to dan kad su nakon objave strašnog događaja na Radio Splitu svi u strahu prebrojavali članove svoje obitelji. Bila je to godina bez mobitela.
Uslijedio je dug sudski proces pun spekulacija i istraga, ali bez pravih rezultata. Zid je, prema stručnjacima, bio građen s ozbiljnim propustima, s premalo željeza i direktno nasutom zemljom na zid, no nitko nije odgovarao za njegov pad. Optuženici su uglavnom bili niži dužnosnici bez političke zaštite, dok su moćnici izbjegli bilo kakvu odgovornost. Službeno, ni 36 godina kasnije nitko nije proglašen krivim za smrt troje ljudi.
I danas bi se našli neki političari koji bi rekli da je bila kriva kiša. Natopila se zemlja iza zida i stvorila tlak, silu koja je prevrnila zid težak više od 100 tona. Končareva ulica nosi novo ime, a u blizini mjesta urušenog zida izgrađena je stambeno - poslovna zgrada. Autobusna stanica ostala je na istom mjestu dok je pješački most iznad nje i dalje zatvoren.
Ovako danas izgleda taj dio grada:
Projektiranja kojima nije priša
Konačno se ide u Izradu glavnog i izvedbenog projekta izgradnje kružnog raskrižja DC432, DC433 i ŽC6139 u Splitu, poznatijeg kao "Rotor Dujmovača". Raspisat će se i natječaj, javna nabava izrade projektne dokumentacije i ishođenje potrebnih dozvola za rekonstrukciju raskrižja DC 8 (Ulica Zbora narodne garde) – DC 410 (Poljička ulica) – Lovački put u Splitu.
Od projektiranja kojima nije priša Hrvatske ceste su umetnule u plan za pri kraju sljedeće godine Projektni natječaj za tehničko - oblikovno rješenje mosta preko Kaštelanskog zaljeva na prometnici novi ulaz u Split-čvor Vučevica-Tunel Kozjak-čvor na DC8-Trajektna luka Split.
Građevinske zanimljivosti
Od ostalih "građevinskih zanimljivosti" na Visu kreće rekonstrukcija državne ceste DC117, odvojak za Rukavac - Vis duljine cca 4,9 km. Procijena vrijednosti radova je 6,2 milijuna eura,a sve bi trebalo biti gotovo za 400 dana.
Hitna će se sanirati rasponska konstrukcije mosta ''Han'' na državnoj cesti DC219, dionica 0002 u naselju Han Grada Sinja.
Na Braču će se rekonstruirati dionica Supetar - Nerežišća od križanja za Donji Humac do početka križanja za Nerežišća duljine 2,3 km. U Vinjanima Donjim izvanredno će se održavati državna cesta DC60, dionica 004 od km 1+990 do km 4+780.
U Omišu u Ulice fra Stjepana Vrlića rekonstruirat će se raskrižja Jadranske magistrale i lokalne ceste oznake LC67124 sa sanacijom pokosa.