U sklopu manifestacije Dani hrvatskog turizma koja se održava na Hvaru, jučer su dodijeljene nagrade i priznanja za najuspješnije dionike i destinacije u turizmu za 2018 godinu.
U kategoriji za najuspješniju destinaciju ruralnog turizma pored nominiranih Motovuna i Otočca, ove godine priznanje Hrvatske turističke zajednice dobila je naša Dalmatinska zagora koju čine Turistička zajednica područja Imota, gradova Sinj, Trilj, Vrlika, Vrgorac i općina Dugopolje i Klis. Priznanje u ime cijele destinacije Dalmatinske zagore preuzela je gradonačelnica Grada Sinja Kristina Križanac. Gradonačelnica je čestitala turističkim djelatnicima, institucijama i svim pojedincima koji su svojim radom i zalaganjem doprinijeli ovom važnom priznanju.
Za komentar ove sjajne nagrade upitali smo vodeće ljude turističkih zajednca Dalmatinske zagore srednje Dalmacije.
Monika Vrgoč, direktorica TZ Grada Sinja
- Ovo je veliko priznanje struke za sve dionike koji pridonose razvoju cijele naše destinacije u sastavu turističkih zajednica područja Imota, gradova Sinj, Trilj, Vrlika, Vrgorac te općina Dugopolje i Klis.
Destinacija Dalmatinske zagore je uz podršku TZ SDŽ I HTZ imala nekoliko uspješno odrađenih projekata poput Udruženog oglašavanja, izrade tematskih staza, promocije cikloturizma. Svaka od naših uključenih destinacija obiluje nevjerojatnom prirodnom baštinom poput izvora rijeke Cetine, Modrog i Crvenog jezera, Peručkog jezera, planina Matokita, Mosora, Dinare, Kamešnice, Svilaje i daju nam mogućnost za razvoj selektivnih oblika turizma koji su sve privlačniji turistima. Ovo nam omogućuju razvoj cjelogodišnjeg turizma. Ne manje bitno, Zagora je specifična po svojoj gastronomiji i enologiji.
Tu je neizostavno kulturna, materijalna i nematerijalna baština. Valja izdvojiti da se u našoj destinaciji pod zaštitom UNESCO-a nalaze Viteška igra Alka, Stećci u Cisti, Nijemo kolo Dalmatinske zagore. Brojna su na popisu Ministarstva kulture poput pokladnih običaja potkamešničkih sela, umijeće izrade cetinske lađe, tradicionalni napjevi ojkavica i rera, ganga, tradicijsko lončarstvo ručnog kola Potravlja. Imamo brojne utvrde i tvrđave, crkve, mostove, muzeje i galerije te Svetište Čudotvorne Gospe sinjske.
Tijekom godine imamo brojne manifestacije koje najbrže daju uvid u ponudu destinacije kao brojne biciklijade, konjičke utrke, koncerti i festivali kao SARS, THRILL BLUES FESTIVAL, KLAPE GOSPI SINJSKOJ, GLAZBENE VEČERI NA UTVRDI KAMIČAK, Klape pod Klisom, Magic Time VINYL FESTIVAL, povijesni dramski spektakli OPSADA Sinja, IMOTSKA SILA, Uskočki boj za Klis, opera Ero s onoga svijeta - spektakl HNK u izvornom ambijentu na Česmi u Vrlici, Glumci u Zagvozdu. Imamo gastro manifestacije Dani Bikle u Vrgorcu, sajmove Dane pršuta u Vrgorcu i Sinju, Sinjski sajam sela, Dugopolje Ljepota u kamenu,
Dani sv. Mihovila u Trilju i Dugopolju, Dani Alke i Velike Gospe te brojna druga koja na jedinstven način čuvaju i njeguju identitet cijele destinacije.
Sve su to elementi koji s ljudima koji sudjeluju u njihovim organizacijama daju specifičnost i autentičnost cijeloj destinaciji. To su i razlog za dolazak u našu Zagoru.
Također, valja istaknuti kontinuirani rast broja dolazaka i noćenja za cijelu destinaciju, ali i otvaranje novih smještajnih kapaciteta koji su pokazatelj da se sve više ulaže upravo u razvoj turizma te da su prepoznate mogućnosti benefita koji turizam dolazi, naravno uz težnju održivom turizmu.
Andrijana Ivković, TZ Grada Trilja
- Ovaj uspjeh i priznanje je nagrada za dugogodišnji rad i poticaj za dalje. Ovo je poticaj za sve sudionike poput OOG-ova, iznajmljivača, restorana, ali i jedinica lokalne samouprave koji su omogućili da se upravo Dalmatinska zagora okruni titulom najuspješnije
destinacije ruralnog turizma.
Grad Trilj je zadnjih godina radio na projektima koji su postali nezaobilazni turistički potencijal. Uz bogatu kulturnu i prirodnu baštinu, projekt obnove visećeg mosta i nova manifestacija Thrill Blues Festival, Grad Trilj je obogatio turističku ponudu Dalmatinske zagore te doprinio povećanju dolazaka i noćenja i postao jedan od
razloga zbog kojih se turisti vraćaju baš u najuspješniju destinaciju ruralnog turizma.
Trilj je povukao značajna sredstva iz eu fondova te postao kandidat za nagradu kao grad šampion EU fondova, a to će se neminovno odraziti i na nivo turističke ponude.
Tomislav Balić, TZ Općine Dugopolje
- Ova nagrada će značiti puno svim dionicima u razvoju turizma Dalmatinske zagore, kako nama u javnom sektoru tako i ugostiteljima, privatnim iznajmljivačima, lokalnim OPG-ovima i svima onima koji se bave turizmom. Ovo je svakako prilika za marketinški iskorak Zagore i brendiranje destinacije na stranim tržištima.
Svjesni smo kako je još puno posla ispred nas, pogotovo na području izgradnje javne turističke infrastrukture koje nedostaje. Mnogi turistički infrastrukturni projekti su u fazi realizacije, neki su u fazi projektiranja pa se nadam da će ova nagrada barem malo ubrzati cijeli proces razvoja.
Ante Pranić, gradonačelnik Vrgorca i Željka Opačak, direktorica TZ Grada Vrgorca
- Vrgorac kao grad bogate povijesti, prirodne i kulturne baštine, ali i grad velike poljoprivrede, tradicionalne gastronomije i industrije ponosan je što je dio ovog značajnog turističkog priznanja za Dalmatinsku zagoru. Cilj nam je i ubuduće razvijati turizam na našemu području, prvenstveno ulažući u obnovu kulturne baštine, održivo povećavanje smještajnih kapaciteta i uključivanje poljoprivrednika i obrtnika u stvaranje turističke ponude, kao nastavak izgradnje destinacije temeljene na izvrsnosti i kvaliteti. Ovom prilikom čestitamo svima onima koji su svojim radom doprinijeli ovoj velikoj nagradi, zadovoljno su istaknuli gradonačelnik Vrgorca Ante Pranić i direktorica Turističke zajednice grada Vrgorca Željka Opačak.
Luka Kolovrat, direktor TZ Imotske krajine
- Nakon što smo prošle godine bili u finalu, ove godine je trud svih kolega iz TZ-a Dalmatinske zagore okrunjen prvim mjestom. Ovo je još jedna velika promidžba destinacije i vjetar u leđa svim daljnjim aktivnostima.