Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić obustavio je natječaj za glasnogovornika DORH-a. Odluka o tome donijeta je još na Badnjak, kada je i objavljena kandidatima koji su se javili na ovaj natječaj. On je bio raspisan sredinom studenog ove godine kada je DORH napustila dugogodišnja glasnogovornica Martina Mihordin.
Prema informacijama N1 na natječaj se javilo više kandidata, no onda je ipak sve obustavljeno. Pitali smo dva puta DORH zašto je donijeta odluka o obustavi natječaja, no odgovor još uvijek nismo dobili. Jesu li kandidati bili loši ili je nešto drugo razlog, za sada se ne zna.
DORH bez glasnogovornika
Inače, krajem godine u svega mjesec dana dvoje glasnogovornika napustilo je državnoodvjetnički sustav. Osim Martine Mihordin otišao je i glasnogovornik USKOK-a Sergej Abramov.
Kao i DORH, i USKOK je odmah raspisao natječaj za novu osobu koja bi trebala pomagati ravnatelju u odnosima s medijima, no rezultati tog natječaja još uvijek nisu poznati. Početkom prosinca provedeno je, prema javno dostupnim podacima, testiranje kandidata, ali odluka o odabiru nije objavljena.
I USKOK bez glasnogovornika
Novi zaposlenik USKOK-a ne bi trebao imati status glasnogovornika, već višeg stručnog savjetnika za medije. Iz USKOK-a na upit N1 nisu odgovorili zašto je došlo do te promjene, odnosno zašto je napravljen novi pravilnik prema kojem više nema glasnogovorničke pozicije u tom specijalnom uredu državnog odvjetništva.
Ranije je otišla i glasnogovornica iz Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, a na njezino mjesto je dovedena nova osoba.
Plenković tražio bolje komuniciranje
Sve se to događa iako je premijer Andrej Plenković u više navrata poručio svim tijelima kaznenog progona da ako imaju nešto javno reći “stanu pred mikrofone i to objasne”. Zapravo je tražio bolje komuniciranje s medijima.
I bivši ministar pravosuđa Ivan Malenica je u ime Vlade lani zatražio bolje komuniciranje iz DORH-a.
“S obzirom na interes javnosti za rad Državnog odvjetništva i potrebu jačanja povjerenja i razumijevanja nadležnosti u Vladi smatraju da DORH treba redovito komunicirati o svom radu, pogotovo kada se radi o složenim predmetima i predmetima od velikog interesa javnosti”, izjavio je tada ministar.
Zabranjeno davanje izjava medijima
Osim što je ostao bez glasnogovornice, otkako je Turudić preuzeo DORH, tužitelji rijetko daju izjave nakon sudskih ročišta ili očevida. U svega par navrata tužitelji su stali pred mikrofone i kamere i dali izjave. Uglavnom su, bez obzira na zahtjeve televizijskih i radijskih kuća, slali samo štura priopćenja.
Doduše, puno više je istupao sam glavni državni odvjetnik, pogotovo u slučaju Beroš – Petrač, kada je redovito izlazio pred medije.