Jutros u dijelovima Imotske krajine tužan prizor - korito Vrljike u potpunosti je presušilo. Kako su nam javili čitatelji iz Zmijavaca - rijeke više uopće nema! Nešto optimističnije stanje je na mjernim postajama Hrvatskih voda. Primjerice, na Kamenmostu vodostaj je posljednja 24 sata porastao 8 centimetara, ali danas popodne opet je u laganom padu. Tako se ni gotovo tri dana od potresa situacija nije posve stabilizirala.
Na izvoru Opačac zadnja 24 sata voda je porasla za skromna 2 centimetra. Laboratorijske analize s ovog izvorišta danas su pokazale da je voda zdrava za piće.
Zbog novonastale situacije u Imotskom, Inspekcijske službe Hrvatskih voda s čelnim ljudima Vodovoda Imotske krajine i lokalne samouprave danas su obišle cijeli tok presušene rijeke Vrljike.
"Nema kiša i zaleđe nije natopljeno vodom"
Tim povodom razgovarali smo s Irinom Puticom, direktoricom vodoopskrbnog odjela Hrvatskih voda za slivove južnog Jadrana.
- Rijeka ima svoje uspone i padove, naravno i depresije. Izvorište je nakon potresa izgubilo 27 centimetara. Ono se lagano vraća ovih dana. Vidna je tendencija porasta. Rijeka mora doći do Zmijavaca i Prološca. Na Kamenmost je uočen porast vodostaja, konačno tamo rječica teče. Ipak, radi se o malim količinama. Puno će trebati da voda dođe do suhog korita u Zmijavcima i Prološcu. Nema kiša i zaleđe nije natopljeno vodom. Trebat će duže da se napuni podzemni vodonosnik i da bi ona izbila. Ovo je krški kraj i voda se jednostavno izgubila.
Porast je evidentan, ali je cijeli proces spor. Nadamo se da će se vodostaj vratiti u normalu. Vremenska prognoza nije optimistična jer kiše uopće nisu na vidiku.
Danas smo poduzeli radnje da pustimo vodu s brane Ričice, koliko možemo. Tu su predstavnici Ministarstva zaštitu okoliša, Javna ustanove, Grada Imotskog, Vodovoda Imotske krajine i donijet ćemo određene zaključke. Zbog zaštite prirode puno stvari ne možemo napraviti. Danas ćemo vidjeti što možemo, a danas ćemo pustiti vodu preko vodonatopnog kanala Imotsko-bekijskog polja. Pokušat ćemo ga pustiti u Vrljiku da bi dohranili gornji dio toka koji je najrizičniji, osobito radi pastrva i rakova.
Prijete li Imotskom redukcije vode?
- Već od jučer u Imotskom rade tri pumpe, koliko inače rade. Iza potresa se radilo s dvije pumpe. Trenutno su kapaciteti vodospreme napunjeni. Zasad ne prijeti redukcija, imamo dovoljno vode. Međutim, što ako se sutra dogodi novi, veći potres? To ne možemo znati, ipak je ovo krš - zaključuje Putica.