Znanstvenici najavljuju dolazak snažne geomagnetske oluje G4 kategorije, uzrokovane izbačajem koronalne mase (CME) sa Sunca, koji se očekuje 10. listopada. Prema procjenama, ova solarna oluja mogla bi izazvati spektakularne pojave aurore borealis (polarne svjetlosti) koje bi mogle biti vidljive na neuobičajeno niskim geografskim širinama, uključujući i dijelove srednje pa čak i južne Europe.
Ova geomagnetska oluja mogla bi biti jednako snažna ili čak snažnija od one koju smo imali priliku vidjeti u svibnju ove godine, kada su aurora borealis svjetlosni efekti bili zabilježeni daleko južnije od uobičajenih područja, uključujući jug Italije ili Grčku.
Prema prognozama meteorologa, veći dio Hrvatske vjerojatno će imati nepovoljne vremenske uvjete za promatranje ove nebeske pojave. Ako se i dogodi aurora borealis, šanse da je snimite nisu velike, a u drugom dijelu noći četvrtka na petak, područja vedrine mogla bi se pojaviti na dijelu sjevernog i srednjeg Jadrana.
Stručnjaci preporučuju promatračima da se upute na lokacije s niskim svjetlosnim zagađenjem, daleko od gradskih svjetala, kako bi imali što bolji pogled na auroru. "Definitivno se isplati ostati budan cijelu noć i pratiti razvoj situacije," poručuju entuzijasti astronomije.
Solarne oluje ove jačine nisu česte, a kada se dogode, mogu stvoriti prekrasne svjetlosne efekte na noćnom nebu koji se protežu daleko južnije od uobičajenih polarnih područja. S obzirom na trenutnu aktivnost Sunca, sljedećih nekoliko dana moglo bi pružiti prizore za pamćenje.
Ukoliko vremenske prilike budu povoljne, ovo bi mogla biti prilika za sve ljubitelje astronomije i prirodnih fenomena da iz Hrvatske vide auroru borealis, jedan od najspektakularnijih prizora na noćnom nebu. Držite oči uprte u nebo i spremite fotoaparate, jer ovakav prizor ne želite propustiti.
Jaka sunčeva aktivnost zabilježena je i u prethodnom tjednu. Ipak, polarna svjetlost bila je vidljiva daleko na sjeveru Europe, no neki hrvatski fotografi su je uspjeli zabilježiti.