Posljednjih tjedana prati nas neobično stabilno vrijeme. Prostrana anticiklona ima dominantan utjecaj na vremenske prilike. Listopad je na Jadranu klimatološki poznat kao treći najkišovitiji mjesec u godini, no ove godine bit će ekstremno sušan, ponegdje i najsušniji ikada.
Stabilna jesenska anticiklona u unutrašnjosti zemlje često biva popraćena dugotrajnom maglom, na Jadranu suncem. Ipak, magla se može javiti i na moru, kao što je to posljednjih dana i noći bio slučaj na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana.
Prekrasnu "maglenu" ili "bijelu" dugu na otoku Pagu snimio je poznati mladi landscape fotograf Danijel Palčić.
"Fog bow ili maglena duga koja nastaje jednako kao i kišna duga, no zbog vrlo male veličine kapljica ima zato i slabije izražene boje na luku.
Dinjiška, otok Pag, 27.10.2022", napisao je Palčić u opisu fotografije.
https://www.facebook.com/danijelpalcicphotography/posts/pfbid0MxSPwr2dPrL7E1PjDe3p8x6bVybZSNDzZDmK2ethnJfy72E1CCisC7FBYHsxoY4fl?__cft__[0]=AZUq8T_wbpT8epz78fu7MU8bpMfa3nG4ItxbZ7zMgGuZ9XvajrC-UEu0YnUipbss7OhlOYJzFl2CsGj6bKmVtZNT5iAgsab6JqqoyQF0DfyxUU_T0tVhf4zrbXfWezTyK6IuoCpxLXbYt08GUeS-udk7gDEcqduebAQqoQmbQG_VwkX7ukmjfLsVlXPzilNrFlQ&__tn__=%2CO*F
Kako nastaje?
Maglena ili bijela duga je relativno rijedak prirodni fenomen, optička pojava koja izgleda kao luk u magli, a ne u kiši. Što su kapi veće, to duga ima jače boje. Kako maglu izazivaju jako male kapi, maglena duga gotovo da nema boja – tek crveni vanjski rub i plavkastu unutrašnjost.
No kako su boje jako blijede, promatraču djeluju bezbojno. Bijela duga se može vidjeti i noću, a tada se naziva mjesečeva maglena duga.