U atriju Osnovne škole Brda u Splitu svečano je otvorena putujuća izložba zelene tematike u sklopu projekta „Scout city – grad po mjeri djece - 2. generacije“. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i podržava Europska snaga solidarnosti.
Naziv izložbe je Zeleno, volim te zeleno (prema pjesmi F. G. Lorce), a tema joj je Važnost zelenih površina na urbanom području grada Splita.
Autor fotografija i grafički urednik izložbe je Igor Drača.
Kroz angažirane autorske fotografije, te tvrdnje o zelenilu i potrebi za zelenim površinama, ovom i idućim izložbama (s različitim temama, ali uvijek usmjerenim na zelenu tranziciju) će se nastojati obići sve splitske i županijske osnovne škole, tj. sve koje izraze želju za time. Izložbom se nastoji potaknuti djecu na promišljanje, djelovanje i razvijanje stavova o ovoj važnoj tematici, kroz ishode učenja, pedagoškim djelovanjem i u suradnji s njihovom školom.
Izložbom se započinje i proces djelovanja u smislu očuvanja splitske jezične baštine.
Uz ovu izložbu će svi posjetitelji moći ispuniti kviz, digitalnim putem (QR kod) i pokušati odgonetnuti što znače stare spli`ske riči, koje je izabrala Adela Roudi.
Cilj je da djeca polako usvajaju zaboravljene riječi splitskog govora i da ih počnu koristiti. Projektom „Scoutcity – grad po mjeri djece“ zamišljeno je da se ostvare četiri tematske putujuće (i javne) izložbe, pri čemu će na svakoj biti promovirano po 30 starih splitskih izraza.
"Mi smo kao civilna udruga dobili poziv da se priključimo radnoj skupini koja bi trebala odrediti prioritete u svjetskoj inicijativi Green cities gdje se grad Split jedini iz Hrvatske priključio. Kontaktirajući s ljudima iz grupe dobili smo podatak da u gradu Splitu ima na urbanom dijelu grada samo 6 posto zelenih površina što je u odnosu na razvijene gradove u Europi katastrofalan podatak i shvatili smo da mi kao organizacija koja se brine o djeci i za njihovo zdravlje jednostavno moramo nešto početi raditi da bi se taj način razmišljanja i odnos prema zelenilu u ovom gradu počeo mijenjati. Zbog toga smo osmislili izložbe koje će biti tzv. putujuće. Ova izložba iz ove škole kreće po svim osnovnim školama koje izraze želju da je ugoste. U svakoj školi će biti jedan radni tjedan, a dajemo i uputu prosvjetarima da djeca izađu preko sata razredne zajednice sa svojim razrednicima, priuče izložbu i odgovore na adekvatan način - likovno, likovno, fotografski, kako god. Želimo čuti što djeca misle o zelenilu, da probaju kod djece potaći da stvore stav o potrebnosti zelenila i da djeca koja će kroz 10, 20, 30 godina donositi odluke imaju puno bolji odnos prema zelenilu nego što su moje i ostale generacije imale", kazao nam je Edi Perić, predsjednik Splitskog skautskog zbora.
"Ideja izložbe bila je pokazati da se u parkovima događa ljepši, kvalitetniji dio života. U parkove smo izveli umjetnike, slikali su, male balerine su došle, sportaši su se pojavili u parkovima. Želimo pokazati da se u parkovima može događati veći i viši kvalitet života. Ima i slika gdje se ljubav događa u parkovima, tamo je baka koja šeće unuka. Parkovi su ono što nas inspirira da život bude ljepši i kvalitetniji. Nadam se da su slike uspjele pokazati sve to skupa. Bila je silna zabava snimati male djevojčice judašice koje se igraju, plesačice, mačevanje, iskustvo je bilo predivno", kazao nam je autor izložbe Igor Drača.
Pojasnio je zatim kako su neke slike nastale. Uz svaku fotografiju idu i izjave prikupljene sa mjesta gdje su nastale.
"Izložba ima dva cilja - osvijestiti važnost čuvanja gradskih površina, ali i otrgnuti zaboravu stari splitski govor, pa ćemo tako zajedno s našim učenicima, zahvaljujući digitalnoj interakciji moći osvježiti, ali i obogatiti znanje starog splitskog govora", pojasnila nam je ravnateljica OŠ Brda Katarina Zelić.