U Facebook grupi Mame Splita i okolice osvanula je zabrinjavajuća objava koja opisuje opasan trend koji trenutno hara jednom osnovnom školom.
"Pišem anonimno zbog osjetljive teme, i molim savjet i iskustva, sugestiju, komentar, šta bilo od pomoći", napisala je anonimno jedna od majki.
"Naime, već mjesecima u Osnovnoj školi Kralja Zvonimira u Solinu, za vrijeme odmora, velikog, malog ili nekog drugog, među drugašima, za sada samo dječacima, se odvijaju TikTok izazovi gušenja", navodi majka.
Jedno dijete ima rane
Dodaje da je jedno dijete zadobilo i rane.
"Prošli tjedan je u činu gušenja dijete zadobilo rane po vratu konopom, te isključivo igrom slučaja nije teže ozlijeđeno", opisuje.
Spomenula je i reakciju škole.
"Škola je reagirala na način da je pozvala roditelje na sastanak i psihologinja je održala prezentaciju o vrstama i oblicima nasilja. I to je otprilike to. Nikakva druga reakcija ili mjera od strane škole nije napravljena ili predložena, roditelji brane djecu. A nama ostalima ostaje pitanje kome se obratiti da bi zaštitili djecu i spriječili tragediju?" zaključila je majka.
Odgovor ravnateljice
Kontaktirali smo ravnateljicu Osnovne škole Kralja Zvonimira u Solinu Vedranu Propadalo. Njezin odgovor prenosimo u cijelosti.
U skladu s odredbama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi te ostalih Zakona i pravilnika, prvenstveno Pravilnika o postupanju odgojno obrazovnih radnika školskih ustanova u poduzimanju mjera zaštite prava učenika te prijave svakog kršenja tih prava i Pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera u cilju usustavljivanja školske i razredne discipline te osiguravanja preventivnog djelovanja, Osnovna škola kralja Zvonimira kao i svaka druga obrazovna institucija ima Procedure postupanja glede prevencija, kao i postupanja u konkretnim situacijama s ciljem zaštite djece i svih zaposlenika koji o njima skrbe u procesu odgoja i obrazovanja.
Nakon prošlotjednog učeničkog kršenja razredne discipline i to u slobodno školsko vrijeme, promptno po pravilniku te proceduri se reagiralo. Škola uvijek reagira u svim situacijama neprimjerenih ponašanja učenika. Nastavnica je pozvala roditelje te je obavljen razgovor kao i s učenicima. Nadalje, stručna služba je obavila razgovor i s učenicima i roditeljima. Učinjen je i roditeljski sastanak u nazočnosti stručne službe škole. Svi učenici su nam važni i nastojimo ih usmjeriti na pravilna ponašanja, dobru suradnju i prijateljsko postupanje jednih prema drugima. Iznenađeni smo objavom na društvenim mrežama, napisano nije točno. Razumijemo da netko može imati različiti doživljaj situacije. I nama u školi je žao i brinemo se ako dječja igra preraste u nešto ozbiljnije. Tada uvijek reagiramo i učenike podsjećamo na dogovorena razredna pravila, razgovaramo s djecom i pružamo im podršku, ukazujemo na štetnost određenih ponašanja i potičemo na promjenu. I inače s učenicima svakodnevno razgovaramo i provodimo preventivne aktivnosti.
U postupku izricanja pedagoških mjera odgojno-obrazovni radnici dužni su voditi računa o dobi učenika, njegovoj psihofizičkoj razvijenosti i osobinama, ranijem ponašanju, okolnostima koje utječu na učenikov razvoj, okolnostima u kojima se neprihvatljivo ponašanje dogodilo te drugim okolnostima.
Kao obrazovna ustanova, Škola ima važnu ulogu u zaštiti djece. Odrasli koji nadgledaju i rade u obrazovnim ustanovama dužni su osigurati dobro i sigurno okruženje koja podržavaju i promiču dostojanstvo, razvoj i adekvatnu zaštitu djece. Nastavnici i ostalo osoblje dužni su štititi djecu za koju su odgovorni. Naravno, kao podršku trebamo i sudjelovanje roditelja. Naime, uočavamo sve više problema na društvenim mrežama i svi moramo razgovarati s djecom, pratiti što rade u slobodno vrijeme, kako komuniciraju i što gledaju na različitim medijskim sadržajima. U našoj školi učenici ne koriste mobitele.
Glede daljnjeg djelovanja Škola će se i nadalje pridržavati Pravilnika i protokola koji uključuje krajnje donošenje odluke.