Mnoge su na Facebooku večeras razveselile fotografije iz Solina gdje su se zapalili badnjaci. Badnjaci su gorjeli u Župi Gospe od Otoka i Župi Sv. Kajo, a oko vatre okupili su se brojni župljani.
Obzirom da je danas Badnjak malo ćemo pojasniti odakle zapravo to ime, a zapravo je vrlo jednostavno. Badnjak se veže uz stari običaj unošenja badnjaka, drva ili panja, u kuću večer uoči Božića. To je običaj koji i dan danas živi u mnogim selima i mjestima Dalmatinske zagore.
Unošenje badnjaka u kuću bio je središnji događaj večeri. Badnjak, odnosno tri velika panja koja simboliziraju Sveto Trojstvo, postavlja se pored ognjišta gdje gori cijeli noć i grije ukućane dok iščekuju dolazak ponoći i Isusova rođenja, odnosno odlaska na Ponoćku. Iz njihove vatre palile su se svijeće, a često bi se u vatru u kojoj su ti panjevi gorjeli dodao dio hrane i pića, a njihova bi vatra trebala donijeti mir i dobro ukućanima.
Kada bi otac obitelji unosio badnjak, čestitao bi ukućanima "Hvaljen Isus! Na dobro vam došla Badnja veče!", a oni bi mu potom uzvraćali "I s tobom zajedno".
Potom blagoslovljenom vodom, odnosno grančicom masline koja je uronjena u blagoslovljenu vodu, najprije blagoslovi badnjake, pa sve okupljene, i staro i mlado, kuću i štalu.
Poslije se ide od susjeda do susjeda, svi zajedno idu po kominima i krste badnjake, a ide se čak i kod onih s kojima si u svađi. Na blagoslivljanju badnjaka uz suhe smokve, neizostavne fritule i uštipke te domaći kruškovac i vino okupi se tako cijelo selo.