HandbALL IN je prilagođeni sportski program namijenjen djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, kroz koji sportske i rekreacijske aktivnosti pokušavaju približiti i pružiti svima te tako senzibilizirati zajednicu i korisnicima poboljšati kvalitetu života.
Ova humana inicijativa, sad već petu godinu, osvjetljava put djeci s teškoćama u razvoju te donosi osmijehe na lica malih junaka i njihovih velikih prijatelja – volontera.
Začetnica idejnoga projekta je Maida Arslanagić magistra logopedije i trenerica rukometa. Od Zagreba, Sinja, Makarske, Metkovića pa do Sarajeva, HandbALL IN je domaćin radosti i ljubavi.
Ovaj program svoje mjesto je konačno u listopadu prošle godine dobio i u Splitu, a predvodi ga nekadašnja rukometašica te sadašnja odgojiteljica u vrtiću, Petra Vrdoljak.
HandbALL IN stigao u Split
S Petrom smo porazgovarali o samoj ideji nastanka te važnosti djelovanja ovog projekta.
Oduševljena idejom koja je prvo zaživjela u Zagrebu, oduvijek se nadala da će se realizirati i u Splitu.
„Sve se nekako odvilo spontano, udružili smo se s udrugom Autizam 365 koji su nam jako puno pomogli i većina djece koja dolazi na vježbe upravo je iz ove udruge, no naravno da smo otvoreni i prema drugoj djeci s teškoćama iz Splita, Solina, zapravo iz cijele okolice“, uvodno nam kazuje voditeljica programa.
Spontano okupljanje s udrugom Autizam 365 rezultiralo je uspješnom provedbom programa na Kineziološkom fakultetu, gdje su se udružili entuzijastični volonteri, profesorica Marijana Čavala te njeni studenti i senzorna terapeutkinja Ana Srzić.
Pod vodstvom Petre Vrdoljak, u programu zasad sudjeluje 16 djece u dobi od 9 do 14 godina te desetak volontera za kojima još uvijek tragaju.
Volonteri imaju ključnu ulogu
„Nemamo dovoljno volontera, a oni ovdje imaju jako bitnu ulogu jer sva djeca zahtijevaju individualnu podršku. Uz svako dijete je jedan volonter i direktno pomažu djeci u izvođenju vježbi, motiviraju ih i ohrabruju kroz entuzijazam i pozitivnu energiju“, kazuje nam.
Vježbe se održavaju svakog ponedjeljka na Kineziološkom fakultetu u dvije grupe po 45 minuta. Kroz kružne poligone i raznovrsne igre, djeca stječu vještine uz podršku volontera. Petra ističe izazovnost vježbi, ali naglašava da upornost dovodi do napretka, čime se poboljšava i kvaliteta života djece s teškoćama.
„Najčešće radimo kružne poligone te vježbaju kroz razne igre. Jako su sretni kada uspiju napraviti vježbu, prvi put ih bude strah, ali već drugi krug idu lakše, sami sebe potiču da odrade što bolje“, opisuje nam Vrdoljak te dodaje da je na ovaj projekt iznimno ponosna.
„Toliko malo dajemo, a toliko puno dobijemo“
„Evo iz vlastitog primjera mogu kazati kako se i nekoliko mojih prijateljica priključilo programu. Na početku su priznale da ih je bilo strah, a kada su došle, srce im je bilo puno. Toliko malo dajemo, a toliko puno dobijemo. I to je nit vodilja.
Nakon odrađenog treninga svi smo ispunjeni, a sreća i osmijesi na licima djece kada odrade određenu vježbu su zaista neprocjenjivi i stvara se tako pozitivna energija“, priča nam Petra.
Zdravlje i kvaliteta života koji se ostvaruju upravo kroz prilagođene tjelesne aktivnosti važne su za svakog pojedinca, pa tako i za osobe s autizmom. Takve aktivnosti pomažu im ne samo u unaprjeđenju kvalitete života i njihovom pravilnom psihofizičkom razvoju nego i pozitivno utječu na njihovu prilagodbu svakodnevnim životnim situacijama i provođenju kvalitetnog slobodnog vremena
Međutim, Petra Vrdoljak ističe kako konkretnih rezultata još nema, stoga rade na istraživanju koje će objasniti poveznicu vježbanja i napretka djece s teškoćama.
„S obzirom na alarmantnu stopu pretilosti među djecom u Hrvatskoj, potreba za promicanjem tjelesne aktivnosti postaje još važnija.
Autistična djeca često iskazuju izbirljivost prilikom konzumiranja hrane, što doprinosi povećanju broja djece s prekomjernom tjelesnom težinom stoga je tjelesna aktivnost korisna za poboljšanje njihovog zdravlja.
S obzirom na trenutni nedostatak konkretnih podataka o napretku djece s teškoćama u tjelesnom vježbanju, u suradnji s prof. Marijanom Čavalo provest ćemo istraživanje čiji je cilj prikupiti relevantne informacije o konkretnim rezultatima i napretku djece s teškoćama kroz redovitu tjelesnu aktivnost“, pojasnila je.
I HNK Hajduk uz djecu s teškoćama
Osim udruge Autizam 365 koja im je osigurala rekvizite i Kineziološkog fakulteta koji im je ustupio prostor, svoj obol ovom projektu dali su i naši 'Bili'.
„Jedna od volonterki je zaposlena u HNK Hajduk te smo preko nje došli do donacije trenirki s Hajdukovim logom za svu djecu iz HandbALL in programa. I HNK Hajduk podupire ovaj program“, kazuje Vrdoljak.
Voditeljica programa ističe kako bi svaka pomoć dobro došla, posebice podrška od Grada, a i cilj joj je je cilj program dovesti u Solin, pa se nada kako će i solinske vlasti prepoznati ovaj program jer, kako navodi, jako puno djece ima s teškoćama koje zaslužuju svoju priliku u društvu.
Važno je naglasiti kako je program HandbALL IN otvoren za svu djecu s teškoćama u razvoju, posebice za onu osnovnoškolsku te je besplatan za sve sudionike.
„Svatko može doći i probati trening, imali smo slučaja gdje bi djeca došla na prvi trening, ali ga nisu mogla nastaviti. Ne znate dok ne probate“, poziva Petra.
Osim treninga, sudionici programa imaju zanimljiva natjecanja i druženja. Tako su se u studenom održale prve Handball igre u Makarskoj.
Veselo sportsko druženje okupilo je oko 150 entuzijasta uz pjesmu, zakusku i organizirani program, a poruka je bila glasna - sportski teren može biti mjesto prihvaćanja i pripadanja svakog pojedinca unatoč izazovima s kojima se kroz razvoj susreće.
„Djeca su sudjelovala u poligonu, dobili su medalje i poklone, družili su se, a taj ponos na njihovim licima je neprocjenjiv“, opisuje Vrdoljak.
U sljedećoj godini žele povećati broj djece, ali i volontera, a oko Uskrsa će ponovno održati Handball igre.
„Time se stvara jedno zajedništvo, kako roditelja koji razmjenjuju iskustva, tako i djece“, navodi naša sugovornica.
„Iskreno me boljelo srce kad vidim…“
U konačnici nas je zanimalo što je Petru pokrenulo da se priključi ovom sjajnom projektu.
„Kako sam odgojiteljica u vrtiću, iskreno me boljelo srce kad vidim kako sva funkcionalna djeca idu na razne treninge, gimnastiku, ples, plivanje i slično. A djeca s teškoćama nemaju ništa. I zapravo je to bio najveći motiv da se priključim programu.
Tako da sam zaista sretna što se u kratko vremena otkako smo u Splitu dogodilo mnogo pozitivnih stvari, a cilj je svakako da se zajednica osvijesti, prihvati i podupire sport za djecu s teškoćama“, navodi.
Za kraj je pozvala ljude dobre volje, buduće volontere, da se priključe projektu.
„Svakako bih pozvala sve volontere da nam se priključe jer dobro je činiti dobro. Nema te cijene kojom bi se moglo platiti volontera, jer to što ovdje volonteri naprave je neprocjenjivo. Treba se samo malo odvažiti, izići i komfor zone, jer sigurno nećete požaliti. Potrebna je samo dobra volja“, poručila je za kraj Petra Vrdoljak.
„Bilo me je strah, ali…“
A svoje iskustvo nam je ispričala i volonterka Andrijana.
„Dugo sam se dvoumila i moram priznati da me je bilo strah priključiti se. A onda sam se jedan dan odvažila i došla na trening. Zaista nisam znala što očekivati, bojala sam se hoće li me dijete prihvatiti, hoću li uspjeti s njim ostvariti interakciju i slično.
No, pokazalo se da je strah bio bezrazložan. Sa 'svojim' dječakom sam kliknula na prvu i vježbe su uspješno odrađene. Taj osjećaj zadovoljstva je neopisiv i definitivno je pokretač zbog kojeg sam nastavila sudjelovati u programu.
A osim što pomažete drugima, pomažete i sebi jer zaista vježbate tako da će vam i vaše tijelo biti zahvalno“, kazuje nam jedna od volonterki.
Djeca kao i volonteri za sudjelovanje u programu se mogu prijaviti putem maila handball@handball-in.com ili u DM Instagram profila HandballIN.