Svečano obilježavanje osnivanja 2. Policijskog "škverskog bataljuna" započelo je himnom Republike Hrvatske koju je izvela Klapa sv. Mihovil, a konferansu je vodila Mirella Meić.
Okupljenima se sa par prigodnih riječi obratio predsjednik Udruge "škverskih dragovoljoca" Goran Kosor koji je uz nazočne posebno pozdravio Marina Bilokapića, jednog od sinova prvog zapovjednika bataljuna puk. Stipe Bilokapića koji je tragično poginuo 1. svibnja 1992. godine obnašajući dužnost zapovjednika 158. brigade HV te na kraju zahvalio Ministarstvu branitelja na čelu s ministrom Tomom Medvedem, Županiji splitsko- dalmatinskoj i prijatelju i podupiratelju Anti Sanaderu na svekolikoj pomoći u radu njihove Udruge.
Također, sjetio se i heroja Domovinskog rata legendarnog vukovarca Blage Zadre koji je poginuo na današnji dan i njihovog suborca Ante Bužančića koji je na sutrašnji dan poginuo i vodi se kao zadnji poginuli pripadnik HV u Domovinskom ratu.
Među uzvanicima bio je župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, predstavnik MUP-a Ivica Franić, Matea Blažević ispred Ministarstva branitelja, predsjednik HVIDRE Split Damir Margeta, Boško Ramljak i Igor Valešić, savjetnici Uprave Brodogradilišta Split, skauti iz Skautskog kluba "Marjan" uz dragovoljce Domovinskog rata, danas članove UVDR "Brodosplit" s prijateljima i podupirateljima okupili su se ispred spomen – ploče u splitskom "škveru" na mjestu osnivanja ovog povijesno važnog bataljuna..
Okupljene su prigodnim riječaima pozdravili župan Blaženko Boban koji se prisjetio i svojih 25 godina rada u Brodosplitu i ratne proizvodnje transportera u kojoj je i sam sudjelovao, predsjednik HVIDRE Split Damir Margeta prisjetio se prvih bombi "škveranki" te između ostalog i oklopnog vlaka koji danas trune u Kopilici te Boško Ramljak savjetnik Uprave Brodosplita za koorporativnu sigurnost koji je ponosno izvijestio nazočne da je na današnji dan isplovio i drugi ophodni brod za potrebe Hrvatske mornarice.
Svečanim mimohodom otišlo se do Parka hrvatskih mučenika položiti vijence i zapalili svijeće u spomen na dvadesetoricu škverana koji su položili svoje živote na oltar domovine uz prigodne pjesme u izvedbi Klape sv. Mihovil.
Don Vjenceslav Kujundžić koji hodočasti sa svojim "škveranima" na njihovim putovanjima od Vukovara, Đurmanca do Lourdesa predvodio je riječ Božju.
Splitski je škver iznjedrio 3500 branitelja koji su se borili u gotovo svim postrojbama Hrvatske vojske. Njihova uloga u stvaranju i naoružavanju Hrvatske vojske je nemjerljiva jer te turbulentne devedesete trebalo je imati veliko srce i neizmjernu ljubav prema Domovini.
Istaknimo kako su škverski dragovoljci bili prvi u Splitu i okolici koji su ustali u obranu Domovine, prvije svih ostalih pukovnija i gardijskih brigada te zaslužuju posebno mjesto u novijoj hrvatskoj povijesti.
"Pozivam sve suborce, iskrene domoljube na jedinstvo i poštovanje. Ne nasjedajte na provokacije i bilo kakvu diobu vezanu za naš Domovinski rat. Svi smo mi na svoj način, više ili manje, prvi ili zadnji - nebitno, doveli ovaj narod do pobjede. Jedni bez drugih smo bili i bit ćemo ništa. Dok možemo obilježavat ćemo naše obljetnice, nama na ponos, a u čast i sjećanje svima onima koji na žalost danas nisu među živima", kazao je Goran Kosor, predsjednik Udruge veterana Domovinskog rata Brodosplit, pripadnik 1. Zapovjedništva Škverskog bataljuna.
Podsjetimo, Škverski bataljun je formacijski brojio 340 pripadnika, osnovan je 16.10.1990., samo desetak dana nakon prvog prosvjednog skupa protiv Jugoslavije i JNA, balvan revolucije. Tada ga je predvodio Nezavisni sindikat "Brodosplit" na čelu s Jurom Šundovom, a prvi zapovjednik bataljuna bio je danas pokojni Stipe Bilokapić, pukovnik HV-a. Njegov zamjenik bio je pukovnik Josip Tešija, zapovjednici satnija bili su bojnik Frane Juras, satnik Nenad Tomić i zastavnik Miljenko Ursić, Milan Kuzmanić, ispred MUP-a, bio je zadužen za ustroj, popunu i nabavku naoružanja.
Škverski bataljun imao je zadaću osiguranja vojarni "Lora" i "Visoka", kontrolu prometnica u gradu, uz istodobne aktivnosti oko organiziranja proizvodnje naoružanja i opreme za potrebe obrane Hrvatske. Svoj obol pripadnici ovog bataljuna dali su 6. svibnja 1991. godine kada su s ostalim radnicima škvera, drugih splitskih tvrtki i građanima pred Banovinom stali u obranu slobode. Također prvi su vojnici Zbora narodne garde koji su 20. kolovoza 1991. godine izašli na teren Svilaje braniti svoj grad i svoju Domovinu.