U povodu obilježavanja 400. obljetnice smrti Marka Antuna de Dominisa (1560. - 1624.), splitskog nadbiskupa, znanstvenika i teologa, u Splitu je u utorak, 17. prosinca na dvije lokacije održan prigodni program koji je okupio znanstvenike i stručnu javnost.
Prvi dio programa održan je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu, a sastojao se od izlaganja o životu i djelu Marka Antuna de Dominisa. O njemu su prof. dr. sc. Mladen Parlov, prof. dr. sc. Ante Mateljan, doc. dr. sc. Zdenko Dundović te dr. sc. Marijana Borić. U sklopu istog događaja predstavljena je knjiga prof. dr. sc. Slavka Kovačića "Marko Antun De Dominis (1560. – 1624.) splitski nadbiskup u spisima i dokumentima iz Vatikanskog apostolskog arhiva". Knjigu je predstavio prof. dr. sc. Marko Trogrlić, a potom je izv. prof. dr. sc. Josip Dukić zahvalio svima koji su na bilo koji način pomogli ostvarenje ovakvoga projekta, piše IKA.
Drugi dio programa, izložba pod nazivom "Marko Antun De Dominis – pogled u novo doba", održao se u Palači Milesi. Autorica izložbe je dr. sc. Marijana Borić, a u pripremi su sudjelovali Mihaela Kovačić, Ivan Balta, Antonia Vrbatović te Ivanka Vukšić. Otvaranje izložbe posjetio je splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban koji je događanja ovoga dana označio impresivnima. Rekao je "kako je lijepo, na stručan način, posvijestiti kakve su sve veličine hodale našim prostorima" i dodao kako je "de Dominis definitivno jedna od njih". Nadalje je ustvrdio kako su "ljudi poput biskupa De Dominisa plivali uz rijeku i zbog toga njihova veličina ne blijedi te su postali naš ponos". Na kraju je zahvalio svima koji su radili na ovako vrijednom projektu.
Programu je prisustvovao i rektor Sveučilišta u Splitu Dragan Ljutić, koji je ustvrdio citirajući papu Ivana Pavla II., "kako povijest na našim prostorima stvarno nije šutjela". Dodao je da „stoga ni nije čudo što Sveučilište svesrdno pomaže ovakve projekte i što je, uz ovakve prethodnike i davne katedralne škole u kojima je znanstvena misao i edukacija egzistirala stoljećima, danas najbolje Sveučilište na ovim prostorima“. Zahvalio je svima koji su sudjelovali u radu projekta, onima koji su došli na izložbu te zaključio uvjerenjem kako sve što radimo za osvjetljavanje naših povijesnih veličina zaista ima smisla.
Potom se prisutnima obratila autorica izložbe dr. sc. Marijana Borić koja je zahvalila HAZU-u kao domaćinu izložbe, pozdravila nazočne oce nadbiskupe, rektora i župana i zahvalila svima što su izdvojili vrijeme za svečano otvorenje izložbe "Marko Antun De Dominis – pogled u novo doba". Kao cilj programa povodom 400 obljetnice smrti biskupa De Dominisa navela je želju da mu se oda počast i da se prisjetimo nekih njegovih doprinosa hrvatskoj i europskoj javnosti. Potom je posjetitelje uputila kako pogledati izložbu na kojoj je bili eksponati te dodala kako joj je "iznimno drago što se ona održava u prostorima HAZU čiji su ravnatelji, ali i ostali članovi, često pisali o Marku Antunu de Dominisu koji pripada svim Splićanima". Nadalje je pojasnila kako je "ovo vrijeme odabrano upravo jer je prije 400 godina na prvi dan zime, 21. prosinca, u Rimu na tužan i ponižavajuć način skončao ovaj uglednik europskog kalibra". Zahvalila je na eksponatima Sveučilišnoj knjižnici u Splitu, Splitsko-makarskoj nadbiskupiji i pozvala okupljene da na računalima zaigraju edukativne video igrice o Marku Antunu de Dominisu ili pročitaju u digitalnom obliku knjige koje se mogu vidjeti na izložbi. U konačnici je iskazala radost zbog tog dana i zahvalila svima koji su došli i doprinijeli ovom događaju, a posebno don Josipu Dukiću koji je prvi prihvatio ideju o izložbi, piše IKA.
Posljednji se obratio splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Zdenko Križić koji se prisjetio kako je de Dominis najprije bio senjski biskup, baš kao i on, te dodao da mu je zbog toga još zanimljiviji i bliži. „Uz njegovo ime često vežemo i pridjev "kontroverzni", ustvrdio je nadbiskup i dodao kako su "neke De Dominisove ideje bile ispred njegova vremena i vizionarske, ali i da su neke njegove odluke i ponašanja bila takva da ih je iz današnje perspektive teško vrednovati pozitivnima". "Zbog toga je važno ovako važnome liku povijesti našega grada i nadbiskupije pristupiti što objektivnije", istaknuo je mons. Križić. U konačnici je zahvalio svima koji su organizirali simpozij i izložbu u čast ovoga davnoga prethodnika na splitskoj biskupskoj stolici te svečano proglasio izložbu otvorenom.
Organizatori ovog značajnog događaja koji je široj javnosti omogućio da bolje upozna značaj i doprinos Marka Antuna de Dominisa hrvatskoj i europskoj kulturnoj povijesti, su Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), Katolički bogoslovni fakultet u Splitu, Nadbiskupijski arhiv u Splitu te niz drugih kulturnih i znanstvenih institucija. Pokrovitelji su Splitsko-makarska nadbiskupija, Sveučilište u Splitu i Splitsko-dalmatinska županija.