U subotu, 21.11.2020. održala se šesta i posljednja ovogodišnja akcija pošumljavanja u sklopu kampanje Boranka - najveće volonterske akcije pošumljavanja požarišta Dalmacije koju organizira Savez izviđača Hrvatske u suradnji s HGSS-om i Hrvatskim šumama. Ovo je ukupno 23. akcija pošumljavanja od kada je Boranka pokrenuta 2018. godine, a u akcijama je do sada sudjelovalo više od 7 000 volontera koji su posadili više od 80 000 novih stabala u sadnicama, sjemenu i žiru. Ovime je Boranka postala najveća volonterska akcija pošumljavanja požarišta u čitavoj Europi.
Ove subote pošumljavalo se požarište u splitskoj Žrnovnici, a na akciji je sudjelovalo stotinjak volontera. Osim izviđača iz Splitskog skautskog zbora, subotnjoj akciji priključili su se volonteri Hrvatske gorske službe spašavanja, članovi Udruge veterana Domovinskog rata „Brodosplit“, studenti i profesori Kineziološkog fakulteta u Splitu, planinari iz HPD Kozjak i PD Gojzerice, članovi udruge studenata Oceanus, članovi Rotaract kluba Split Novi i drugi građani. Sadila se mješovito bjelogorica i crnogorica i to hrast crnika, pinjol i primorski bor u sadnicama te crni bor u sjemenu.
Ni jaka bura, koja je obilježila subotnju akciju, nije omela volontere u sadnji novih stabala. Jedna od volonterki došla je čak iz Zagreba kako bi pomogla u sadnji.
„Sudjelovala sam na Boranki posljednje dvije godine i upoznala puno novih prijatelja iz Splita. Odlična mi je ova akcija i puno je pozitivne energije i krasnih ljudi. Odlučila sam se i ove godine vratiti u Split i pomoći u obnovi šuma koje su izgorjele. Puhala je zaista jaka bura danas pa smo se šalili da je današnja Boranka postala Buranka“, rekla nam je Sara Medved, mlada liječnica iz Zagreba.
Iako je ovo posljednja akcija pošumljavanja u ovoj godini, kampanja Boranka se nastavlja kroz edukativnu kampanju. Početkom prosinca osnovnim školama širom Hrvatske besplatno će se podijeliti 10 000 kompleta edukativnih brošura i paketića boralica – specijalnih pastelnih bojica napravljenih od pepela borova koji su izgorjeli u požarima.
Cjelokupna kampanja Boranka financira se donacijama i sponzorstvima građana i tvrtki, a glavni sponzori kampanje Boranka su Raiffeisen banka, Radenska i Karbon.
Svim volonterima na akcijama osigurana je pitka voda, sendviči, voće, zaštitne maske, radne rukavice i alat za sadnju.
Hrvatske šume osiguravaju sadnice i drugi sadni materijal za sadnju, a njihovi stručnjaci volonterima održavaju kratku edukaciju o sadnji.
Grad Split, kao partner kampanje Boranka, osigurao je besplatne gradske autobuse za prijevoz volontera od Splita do lokacija pošumljavanja i nazad.
O sigurnosti volontera brinu se volonteri Gradskog društva Crvenog križa Split.
Ravnateljstvo civilne zaštite osigurava logistiku i drugu opremu za održavanje akcija, a za sve volontere osiguravaju i zaštitne maske.