Obojena svjetlost naslov je kriminalističkog romana čiji je autor mladi Splićanin Matija Rubić, a knjiga je promovirana u ponedjeljak u Gradskoj knjižnici Marka Marulića.
Posjetitelji, mahom mlađa populacija, imali su puno pitanja o knjizi, zadovoljni što se na književnoj sceni Splita pojavilo novo, svježe lice koje ih vodi u svijet krimića kroz poznata im mjesta Splita. Njihovi prvi dojmovi su odlični, sviđa im se sama radnja i dinamika među likovima, humor i dijalozi u kojima se i sami mogu prepoznati.
Stoga smo se odlučili za razgovor s autorom Matijom koji je rekao da je već sa desetak godina života znao da će se baviti pisanjem iako je u to vrijeme crtao, slikao i snimao kratkometražne filmove. U glavi su mu se počele gomilati ideje koje je s vremenom razvijao i sada je, kaže, napokon došao do svoje prve objavljene knjige. Za pisanje knjige Obojena svjetlost motivacija mu je bio Split kao grad u kojem živi, pa su lokacije u knjizi autentične i svi se u njima mogu prepoznati.
Ubojstvo na Obojenoj
- Drugi motiv za pisanje mi je bio taj što posljednjih godina puno čitam kriminalističke romane. Svidjeli su mi se. Radnja je brza, pitka i dinamična. Ima brojne zaplete. Rekao sam sebi zašto ne pokušati nešto originalno napisati sa radnjom u Splitu. Nekako sam zaključio da nam toga nedostaje i da bi tako nešto moglo privući čitatelje. Knjigu sam napisao za šest mjeseci.
Roman prati ubojstvo koje se dogodilo na poznatoj splitskoj plaži Obojena svjetlost po kojoj je knjiga nazvana. Mladi policijski istražitelj Roko Miletić, koji je do prije neki dan bio student kriminalistike u Zagrebu, to ubojstvo dobiva kao svoj prvi slučaj u ulozi pomoćnika poznatog splitskog detektiva. Istražuje nove tragove kada su njegova hrabrost i vještine stavljene na kušnju. I dok se on susreće sa brojnim izazovima, čitatelji se susreću sa brojnim obratima.
Matija rabi provjeren sistem, a to je da kada piše najprije odredi kraj pa se nakon toga vraća na početak i postepeno razvija priču. Za Obojenu svjetlost priznaje da je više manje imao već sve u glavi, no određeni događaji koji se odvijaju, zapleti među likovima i razgovori mu najčešće dolaze prirodno. U njegovom prvijencu ima dosta upravnog govora za koji će reći da je njegov stil jer njime želi priču prikazati što realističnije.
Mladi istražitelj Roko Miletić je u Obojenoj svjetlosti već ugledao svjetlo dana, drugi je roman već napisan, dok je treći i četvrti za sada u autorovoj glavi. Ovisno o tome koliko će njegovi kriminalistički romani privući čitatelja najavljuje i više nastavaka.
Jo Nesbo kao uzor
Do sada je već napisao i trilogiju romana fantazije. Glavni je to njegov projekt u kojem je proveo sve svoje studentske dane kako bi ga napisao. Zove se Legenda o Taleniji.
- Legenda o Taleniji pripada žanru fantazije, a radnja je smještena u istoimenoj zemlji. Baš kao i Tolkien i J.K. Rowling, a i C.S. Lewis, svojom sam trilogijom oblikovao jasnu svevremensku poruku koju je šačica čitatelja mojega rukopisa jako dobro primila. Obojena svjetlost moja je prva tiskana knjiga, ali želja mi je to napraviti i s trilogijom Legenda o Taleniji.
Matiji je uzor u pisanju kriminalističkih romana norveški pisac Jo Nesbo čiju je većinu knjiga pročitao. Uz to voli J.K. Rowling autoricu Harry Pottera, ali i Agathu Christie.
- J.K. Rowling je fenomenalna. Njezina karakterizacija likova je vrhunska. Ima odličan stil pisanja. Strašna je autorica, a njen Harry Potter je najprodavaniji serijal svih vremena. Definitivna perfekcija. Ja sam totalno opčinjen.
Sezonski rad u restiranu
Ima odličnu suradnju s Redak web knjižarom jer, kako kaže, daju ponudu koja mladim autorima odgovara, a to je print na zahtjev. To znači da se njegova knjiga printa tek kada netko zatraži, odnosno kupi Obojenu svjetlost nakon čega mu se primjerak šalje na kućnu adresu.
Posljednjih godina Matija radi sezonski posao u jednom splitskom restoranu. Na splitskom Ekonomskom fakultetu je završio informatički menadžment, te bi uskoro trebao početi raditi u struci. No, obećaje, istovremeno će se baviti i pisanjem.