Maleni osnovnoškolci zahvaljujući učiteljici Marini Grgin u svojoj školi Bijaći u Kaštel Novom uče glagoljicu na kojoj su čak izradili slovaricu koju su potom poklonili školskoj knjižnici.
Marina trenutno vodi treći razred u produženom boravku u kojem se smjestilo 20 malih i razigranih duša. Na ideju o uvođenju glagoljice u svoj razred došla je nakon što je odslušala cijeli kolegij na fakultetu.
- Smatrala sam kako bi bilo dobro da se učenici kroz nastavu upoznaju s glagoljicom jer je ona malo zastupljena. Kroz hrvatski jezik djeca se s glagoljicom susreću tek kroz dvije rečenice u četvrtom razredu, a kasnije nešto malo o njoj uče u šestom razredu. Glagoljica je važan dio hrvatske povijesti i naše nacionalno bogatstvo koje treba čuvati i njegovati od zaborava.
Od nakita do reprezentacije
S obzirom na dječju znatiželju sve su joj se generacije do sada, u posljednjih nešto više od 15 godina, vrlo rado upisivale na glagoljicu, pa su tako do sada nju učile četiri generacije učenika. Djecu učiteljica motivira i podsjeća kako su se već susreli s glagoljicom jer mnoge tvrtke koriste kao logo, uz to se prodaje nakit s glagoljicom, a i hrvatska reprezentacija je na svojim dresovima istaknula brojke glagoljice jer je svako slovo glagoljice brojka kada se iza slova nalazi točka.
Na satovima glagoljice upozna učenike s najstarijim sačuvanim hrvatskim spomenicima na kojima je glagoljski natpis, kao i da su Hrvati jedan od rijetkih naroda koji su imali svoje prvo pismo kojim su bilježili materinski jezik, a ne kao ostatak Europe u kojoj su godinama pisali latinski.
- Tijekom učenja glagoljice nastojim da učenicima to ne bude veliko opterećenje. Kombiniram malo teorijskog dijela, učimo po jedno ili dva slova, na prvim satima učimo slova tijekom čega svaki od učenika na glagoljici ispisuje svoje ime. Uče i o povijesti glagoljice, kako je nastala, koje vrste sve postoje. U sklopu učenja iskoristim sve važnije datume u Hrvatskoj, mijenjamo aktivnosti, a učenici se i likovno izražavaju.
Podsjeća na nedavno obilježeni Dan kravate kada su njeni učenici izradili svoje kravate i na njima pisali glagoljicom, uvijek pred razne blagdane i spomendane izrađuju čestitke na glagoljici, pa čak prevode pjesme s latinice na glagoljicu. Kako bi kroz igru što lakše pamtili glagoljicu samostalno su izradili memory, a da u tome što rade budu najbolji na internetu koriste program o pravilnom pisanju glagoljice, ali i ponuđene igrice na glagoljici.