Nakon napada u Zagrebu, dogovorene su nove mjere sigurnosti u školama diljem Hrvatske. Zaključak je to izvanrednog sastanka premijera Plenkovića s resornim ministrom i gradonačelnikom Zagreba nakon jučerašnje tragedije u OŠ Prečko. Kako prevenirati ovakve tragedije, pojasnili su učiteljica Marija Veronkica Cvjetković i psihijatar Ivan Urlić.
- Mjere su nažalost došle prekasno. Nije da se nije moglo prije reagirati. Kao djelatnici i kao sindikat smo već upozoravali da se treba nešto napraviti kako bi se zaštitila sigurnost učenika i djelatnika, rekla je učiteljica Marija Veronkica Cvjetković.
Kako je naglasila, tragedija se "nije mogla predvidjeti, ali se mogla prevenirati".
- Škola je preotvorena, svatko može ući, postoje kućni red i pravila ponašanja koji se poglavito krše i to nažalost od strane roditelja koji su ljutiti ako ne mogu odmah ući u školu kada dođu na vrata, kazala je.
Ukazala je i kako se u škole nije ulagalo dovoljno te je u njih lako provaliti.
- To se breme prebacilo na one najslabije plaćene u sustavu, a to su naše spremačice koje rade za minimalac. One su bile te koje su dežurale na vratima i za to vrijeme trčale za sustavom. Upravo zbog njihove reakcije, ja sam danas u studiju, da kažem da je strašno koji je teret na plećima ljudi u obrazovanju, a ministarstvo ne prati i ne sluša naše zahtjeve, kazala je.
Govoreći i o širem problemu porasta nasilja u društvu, Cvjetković je istaknula kako struka stalno govori kako se učitelji ne osjećaju dobro u svojoj koži i radnim mjestima.
- Poplava nasilja je jako velika, nasilje je prezastupljeno na društvenim mrežama. Imate TikTok koji potiče na nasilje. Djeca su nažalost instalirana ispred tih platformi, nastavila je.
- Naša profesija je obezvrijeđena, u naš posao se može bilo tko miješati, izgubili smo autonomiju. I onda kada je izgubite, posljedica je ovo što se događa, dodala je.
Urlić: Plima agresije se očituje kod svih uzrasta
Psihijatar Ivan Urlić upozorio je kako je agresivno ponašanje danas prisutno kod svih uzrasta.
- Ova tragedija koja se dogodila u Zagrebu zbilja je trebala biti prevenirana. Ova plima agresije koja se očituje kod svih uzrasta, od najmlađih pa dalje - je silna prijetnja s kojom se suočavamo svaki dan, rekao je.
Kako je istaknuo, "dijalog je bitan i potrebno je slušati radnike na terenu koji su prva borbena linija".
- Oni osjećaju puls društva i osoba s kojima rade. Mislim da su to bitne informacije koje se trebaju ozbiljno uzeti u obzir. Na tome se mora raditi kontinuirano. Rješenja se moraju spremati i moraju biti trajna. Kao što vidimo, vremena nisu pogodna za veliko povjerenje, moramo imati kontrole, kazao je.
Dodao je kako je problematične ljude često teško izolirati od društva.
- Teško je ljude izolirati. Imate primjer da neki roditelji nisu suglasni s time da se ograniči sloboda njihovoj djeci. U tom smislu, mislim da treba poštovati pravila koja su dogovorena. Cijele zemlje, kao što je Francuska, ne dolazi u obzir da bi dijete moglo imati mobitel dok traje nastava, rekao je.
Ustvrdio je kako bi se trebalo poraditi na tome da se poveća autoritet obrazovnih ustanova.
- Bolest se često šulja polako. Na vani to ne vidimo, ne možemo prepoznati, ali onda kad se nešto dogodi - nastane zaprepaštenje, zaključio je Urlić.