Ovaj vikend na splitskoj Rivi prikupljaju se potpisi za inicijativu Naš posao, naša budućnost koja poziva institucije da se ugledaju na zapadnoeuropske zemlje koje strogo štite domaće izvođače. Kažu, ne radi se samo o poslovima – već o zadržavanju mladih ljudi u Hrvatskoj, očuvanju lokalne stručnosti i dugoročnoj ekonomskoj sigurnosti..
Naime, kažu nam iz inicijative, sve više mladih stručnjaka, građevinskih inženjera i kvalificiranih radnika, napušta Hrvatsku u potrazi za boljim uvjetima rada. Istodobno, na hrvatskim gradilištima sve češće se zapošljavaju radnici iz Kine, Turske i drugih zemalja, često pod okolnostima koje ne odgovaraju europskim radnim standardima.
Inicijativa Naš posao, naša budućnost upozorava kako je ovakva praksa neodrživa te vodi do potpunog sloma domaće građevinske industrije i dugoročne ovisnosti o stranim izvođačima. Kako bi se pokrenule promjene, Naš posao, naša budućnost organizira potpisivanje peticije u Splitu i Zagrebu. Potpisi će se prikupljati u subotu, 12. i nedjelju 13. travnja na splitskoj Rivi, a peticiju je moguće potpisati i online putem službene stranice.
Danas smo tako na splitskoj Rivi pričali s Martinom Paukom, splitskim političarem i pokretačem ove Građanske inicijative.
"Naš posao, naša budućnost donedavno je bila inicijativa, a trenutno je registrirana udruga građana koja se bori za očuvanje radnih mjesta u Hrvatskoj, i za očuvanje hrvatske industrije u hrvatskim rukama. U posljednje vrijeme suočavamo se s ogromnim problemom koji nam dolazi izvana, iz zemalja trećeg svijeta, u vidu stranih tvrtki koje dobivaju natječaje za velike građevinske poslove, ali i u okviru stranih radnika iz zemalja trećeg svijeta koji su nelojalna konkurencija hrvatskim radnicima zbog niže cijene rada", kazao nam je Pauk.
"Cilj naše udruge je na političkom, medijskom i građanskom planu boriti se protiv toga i pokazati i da Hrvati mogu graditi Hrvatsku kao što su je gradili do sada, i da ne postoji nikakva potreba za uvozom niti trećih svjetskih tvrtki niti trećih svjetskih radnika", kazao je.
Zadovoljni su odazivom.
"Zasada je odaziv izvanredan. Od kada je krenula naša inicijativa prije 20-ak dana, preko 2.000 građana je online potpisalo peticiju i to se nastavlja sa svakodnevnim rastom. Nadamo se da ćemo kroz narednih nekoliko tjedana i mjeseci cijeloj hrvatskoj javnosti približiti naše ciljeve i osvijestiti hrvatske građane koliko je zapravo važno očuvanje industrije u Hrvatskoj i očuvanje radnih mjesta", rekao je Pauk za Dalmaciju Danas.