U petak uvečer svečano je proslavljena 20 godišnjica djelovanja Udruge pomorskih kapetana Split. Udruga je osnovana 01. travnja 2000. godine na brodu Lastovo u Splitskoj luci.
Uslijed epidemiološke situacije dvije godine bili su spriječeni obilježiti 20 godina djelovanja, stoga ga su to organizirali i proslavili večeras u ugodnom ambijentu dvorane Lora, dom HV Split.
Kapetan Sanjin Dumanić, za Dalmaciju Danas kazao je se danas obilježava 20 godina posla, ali da Udruga djeluje 22 godine. Evo i objašnjenja.
"Trebali smo imati proslavu 21. travnja 2020. godine, ali uslijed korone morali smo proslavu premjestiti za danas", kazuje nema Dumanić.
Najbrojnija i najaktivnija Udruga na Jadranu sada ima 22 godine.
"Mi smo jedina Udruga na Jadranu koja ima svoj glasnik, štampamo ga dva puta godišnje. Aktivni smo kroz zajednicu Udruga, radimo prema Ministarstvu, radimo na svim budućim izmjenama i dopunama zakona za pomorce. Nastojimo biti aktivni i biti na usluzi pomorcima", dodaje.
U doba korone nije bilo lako biti pomorac, problemi s ukrcajima i iskrcajima.
"2020. godine pomorac je proglašen za ključnog radnika. Išlo se tendencijom, pošto je pomorac neophodan jer 85 posto roba se prenosi morem. Pomorac je tu vrlo bitan. Kad bi pomorci tu stali, svijet bi stao. Sada je i ova situacija s ratom u Ukrajini. Ukupno 15 posto pomoraca je iz Rusije i Ukrajine, znači kriza se produžava. Oni koji su iz Ukrajine, kada dođu u doma ne mogu više ići na brod, a oni koji su iz Rusije oni se ne mogu ukrcati jer su im mnoge zemlje zatvorile granice", kazao nam je.ć
Još u nekim portima posebno veliki problemi primjerice Šangaj.
"Šangaj je izgleda najgori. Singapur je najbolji, imaju mogućnost cijepljenja za svakog tko se želi ukrcati ili iskrcati. Oni su išli najdalje. Moramo biti svejsni da kriza i dalje traje", odgovorio je.
Na cijeni su naši pomorci po stručnosti, znanju i iskustvu.
"Sigurno da su na cijeni. Na novim brodovima se jako lako upravljaju, poznaju jezik dosta dobro i informatički su potkovani. Na starim brodovima je poznata ona naša snalažljivost i spremnost za improvizaciju.
Koliko točno pomoraca ima Hrvatska?
"Sindikat pomoraca barata s brojem od 25 do 30 tisuća pomoraca. Na JLG možemo reći da smo najjača nacija. Mi imamo 20 posto oficirskog kadra, onog rukovodećeg kadra", kazuje.
Otkrio nam je da je 40 godina u pomorstvu, točnije nekoliko godina manje plovio de bio na moru dok je radio u agenciji za ukrcaj pomoraca.
"Mislim da je budućnost mladim kapetanima osigurana", zaključio je.
Porazgovarali smo i predsjednikom Udruge pomorskih strojara, Franom Martinićem.
"Udruga strojara broji oko 400 članova, a aktivnih je oko 150. Korona je učinila svoje, dosta problema, ali ne damo se. Mladi se učlanjuju. Problemi strojara su uvijek isti, najviše ukrcaji i iskrcaji", kazuje nam,
Martić radi kao inspektor na moru. Za svoj posao kaže da je kruh sa sedam kora i da treba ići na brod, ukrcati se, pregledati brod čak i više posla u putovanju nego kad se navigava.
https://www.facebook.com/dalmacijadanas/videos/551042453273139