Udruga Vlasnici zemljišta na Marjanu u novom priopćenju naveli su da je Javna ustanova za upravljanje Park-šumom Marjan, pod vodstvom Marka Pejnovića i koordinatora Srđana Marinića, "posljednjih mjeseci postala simbol administrativnog kaosa i kadrovske devastacije".
Također, optužuju da ustanova "svoje aktivnosti svodi na objave o pituranim ogradama i sadnji stabala", dok istovremeno uskraćuje javnosti bitne informacije i dokumente od ključnog značaja. Kao primjer toga daju navodno tajenje odbijenice Ministarstva zaštite okoliša na prijedlog Plana upravljanja Park-šumom Marjan, što predstavlja već treće takvo odbijanje u proteklih godinu dana.
Njihovo priopćenje donosimo u cijelosti:
"Javna ustanova na čelu s Markom Pejnovićem i koordinatorom Srđanom Marinićem dotakla je novo dno. Kadrovski je potpuno devastirana. Nemaju stručnog voditelja, nemaju šumara, nemaju pravnu službu. Na društvenim mrežama objavljuju slike pituranih ograda i posađenih stabala, a prave informacije i dokumente koji su zaista važni javnosti uskraćuju. Ministarstvo zaštite okoliša im je po treći put u zadnjih godinu dana odbilo dati suglasnost na Plan upravljanja (očitovanje u prilogu). Ova Javna ustanova simbol je netransparentnosti i nestručnosti.
Javna ustanova za upravljanje Park-šumom Marjan već više od mjesec dana taji od javnosti informaciju da je od Ministarstva zaštite okoliša zaprimila novu odbijenicu za Plan upravljanja Park-šumom Marjan, za koji je suglasnost od nadležnog Ministarstva zatražena u kolovozu ove godine. Na inače vrlo ažurnoj stranici Javne ustanove, najnoviji dokument Ministarstva nije moguće pronaći pa se postavlja pitanje s kojim razlogom je Javna ustanova odlučila kriti informacije koje javnost, a posebno vlasnici zemljišta na Marjanu imaju pravo znati budući da se radi o donošenju dokumenta koji će značajno utjecati na sve vlasnike u obuhvatu park-šume.
Očitovanje Ministarstva
Ministarstvo je u svojem očitovanju od 3. listopada 2024. godine (u prilogu) na čak 3 stranice popisalo brojne primjedbe na prijedlog Plana i zatražilo njegove izmjene, pri čemu se posebno ističu zahtjevi da se poglavlje Promet i prometna infrastruktura potpuno isključe iz Plana, jer je pitanje prometovanja u ingerenciji jedinice lokalne samouprave, a ne Javne ustanove. Ministarstvo je vrlo jasno naglasilo kako je potrebno brisati namjeru da Javna ustanova Park-šuma Marjan donese vlastitu Odluku o površinama namijenjenim za vožnju i parkiranje, kojom planira regulirati izdavanje vinjeta, za koje je Ministarstvo još 2021. godine ustvrdilo da su nezakonite, a na čemu Javna ustanova uporno inzistira i svjesno krši Zakon.
U dopisu Ministarstva je, među ostalim, još jednom zatražena izmjena upravljačke zonacije (prostornih zona) te brisanje nešumskih površina iz šumske zone, što je Ministarstvo tražilo još u srpnju. Međutim, Javna ustanova na čelu s Markom Pejnovićem i Srđanom Marinićem tada je odlučila ignorirati tu preporuku Ministarstva pa su na suglasnost poslali gotovo identičan Plan za koji sada ponovno nisu dobili suglasnost. Naime, poznato je da je veliki dio poljoprivrednih površina i drugih nešumskih područja završio u šumskoj zoni, protivno pravilima struke i načelu biološke i krajobrazne raznolikosti koji su ugrađeni u Zakon o zaštiti prirode i sve strateške dokumente za zaštitu prirode. Komentari MZOZT 3. listopada 2024
Podsjetimo, Plan upravljanja izrađuje se već 5 godina. Nacrt Plana bio je spreman prije dvije godine, imao je načelno pozitivno mišljenje struke i Ministarstva zaštite okoliša te je bio pred usvajanjem, ali ga je aktualna gradska vlast odbacila te krenula u značajnije izmjene, posebno upravljačke zonacije. Uslijedili su sukobi novog vodstva Javne ustanove s izrađivačima Plana i dionicima područja, da bi potom rad na izmjenama tekstualnog i grafičkog dijela tijekom 2023. godine preuzeo Srđan Marinić, a tvrtka Lipov gaj njegove je nestručne ideje 'pretočila' u kartografske prikaze. Upravo su upravljačka zonacija i (ne)suradnja s dionicima konstantne zamjerke Ministarstva i glavni razlog zbog kojeg Plan upravljanja još uvijek nije dobio suglasnost. Niti jedan plan upravljanja u Hrvatskoj nije prihvaćen bez suglasja s dionicima područja za koji se plan donosi, a toga na Marjanu nema. Premda smo u svakom trenutku spremni na dijalog, Javna ustanova odabrala je isključivost - sukobe s gotovo svima, obmanjivanje javnosti, a sada i skrivanje informacija koje bi trebale biti javne", napisali su.