Projekt "Udruge za Udruge" uz Lanternu kao nositelja, provodili su projektni partneri Udruga osoba s invaliditetom Sunce, Udruga za održivi razvoj Osejava i Društvo za astronomska i ufološka proučavanja Orion. Projektnu prijavu za nositelja i partnere pripremila je razvojna agencija MARA.
Počevši još u travnju 2022. godine, kroz niz edukacija, radionica i panel rasprava, u godinu i pol trajanja projekta radili su na poboljšanju i povećanju kapaciteta organizacija civilnog društva.
Cilj projekta je bio osnažiti lokalne udruge za pripremu i provedbu samostalnih i suradničkih projekata, a kada se pogleda unatrag na sve što su sudionici imali priliku naučiti u ovom razdoblju, nema sumnje da će rad makarskih udruga u budućnosti biti podignut na još viši nivo.
Važnost i prednosti organizacija civilnog društva (OCD)
Ponekad možda zanemarujemo ili uzimamo zdravo za gotovo brojne organizacije civilnog društva i njihov doprinos u promicanju društvenih promjena i rješavanju problema u lokalnoj zajednici. Kroz edukaciju, komunikaciju i suradnju s javnim i privatnim sektorom, udruge mogu biti ključni faktor u stvaranju bolje i održive zajednice.
Udruge često imaju ključnu ulogu u podizanju svijesti o društvenim problemima i pitanjima, potičući dijalog i promjene. Nerijetko su agilnije od državne ili gradske administracije, stoga mogu brže reagirati i rješavati probleme bez birokratskih ograničenja koje potonji moraju slijediti, stoga osnaživanje udruga nosi veliku korist cjelokupnoj zajednici.
Edukacije i radionice
Edukacije u sklopu ovog projekta ciljale su na jačanje znanja i vještina članova udruga partnera i drugih OCD-a s lokanog područja, a fokusirale su se na mogućnosti upravljanja, komunikacije, volontere i druge relevantne teme.
Upravo su volonteri najvažnija pokretačka sila brojnih udruga, stoga je voditeljica projekta Udruge za Udruge, Lanternina Patricija Batinović, održala trodnevnu edukaciju za koordinatore volontera. Menadžerske vještine, supervizija i podrška, itekako su bile važne teme predstavnicima prisutnih udruga.
Be Skilled akademija, pod vodstvom Glorije Matić, podijeljena je u 4 modula: Komunikacija, Fundraising, Google Docs te Organizacija i PR.
Seriju od 6 radionica na temu "Odnosi s javnošću, vidljivost i komunikacija" vodila je Žana Šulenta, dugogodišnja voditeljica Radija Makarska Rivijera, a ova edukacija finalizirana je u sjajnom raspoloženju snimanjem prave radijske emisije.
Iz istog razloga dobrodošla je i trodnevna edukacija koju je pohađalo 6 pripadnika organizacija civilnog društva, pod nazivom "Oglašavanje na društvenim mrežama“. Voditelj edukacije Paško Ivanović približio im je osnovne prednosti i mogućnosti ovog brzorastućeg oblika marketinga.
Uz pomoć ekipe iz Lingue Makarska Savjetovalište Lanterna kontinuirano je provodilo i tečaj engleskog jezika za 6 polaznika iz različitih udruga.
Edukacije „Podrška pomagačima u krizi“ voditeljice Marije Mojaš Andrijašević obradile su teške, ali nužne, teme. Rad u kriznim situacijama može biti emocionalno iscrpljujući, a edukacija o strategijama za suočavanje sa stresom i izbjegavanje izgaranja može biti od vitalnog značaja za djelatnike i članove udruga koje se s tim susreću u svom radu.
Partnerski dijalog i panel rasprave
Voditelj međusektorske suradnje na ovom projektu bio je Petar Kelvišer iz UZOR Osejava. Administratorica projekta Tanja Visković iz Lanterne naglasila je da je izvrsno svladalo ovu ulogu i kroz mjesečne sastanke međusektorske suradnje kontinuirano s partnerima evaluirao provedbu i benefite održanih aktivnosti.
Kroz panel rasprave i otvorene razgovore, projektni partneri su se povezali i sa širom zajednicom te raspravljali o važnosti međusektorske suradnje i dugoročnoj održivosti OCD-a.
Raznolike perspektive i interakcija između stručnjaka iz različitih područja pomogli su u razumijevanju kompleksnih tema, poput panel rasprave "Od potpore do partnerstva", o važnosti javno-civilne suradnje na kojoj je sudjelovao i gradonačelnik.
"Suradnja odgojno-obrazovnih ustanova i OCD-a u Makarskoj" tema je koja je osim projektnih partnera okupila i predstavnike osnovnih i srednjih škola, vrtića, Gradske glazbe te sportskih udruga.
Financijsko poslovanje udruga, edukacije iz projektnog menadžmenta i primjena aplikacija za profesionalizaciju bile su teme na raspravi "Profesionalizacija rada udruga", a panel rasprava "Od projektne ideje do realizacije" produbila je prisutnima znanje o koncipiranju projektnih ideja, a pružen je i uvid u različite mogućnosti financiranja.
Istaknuta je podrška Makarske razvojne agencije MARA, ne samo u pripremi projekata, već i konstantnom sudjelovanju i pomoći pri provedbi projektnih aktivnosti.
Da civilno-privatno partnerstvo ima pozitivan utjecaj na zajednicu, složili su se i brojni predstavnici privatnog sektora koji su sudjelovali na panelu "Mogućnosti civilno-privatne suradnje". Makarski poduzetnici koji pružaju podršku udrugama, brinu o inkluziji osoba s invaliditetom na tržište rada, zelenom poslovanju i društveno odgovornom poslovanju podijelili su svoja pozitivna iskustva i saslušali prijedloge civilnog sektora koji će u budućnosti doprinijeti još boljoj suradnji.
Ojačano civilno društvo za boljitak cijele zajednice
Nesumnjivo je ovaj projekt pomogao da se osvijesti važnost uloge organizacija civilnog društva. Kroz niz aktivnosti, od edukacija za članove udruga do panel rasprava koje je popratila i šira javnost, projekt „Udruge za Udruge“ učvrstio je suradnju između različitih sektora i naglasio važnost kapaciteta organizacija civilnog društva za razvoj i napredak lokalne zajednice.
Kvalitetan rad zahtijeva kontinuirano usavršavanje, stoga će makarske udruge pozorno pratiti i novi Poziv na dostavu projektnih prijedloga “Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice”.
Primjenom naučenog kroz ovih 18 mjeseci intenzivnog rada, budućnost makarskih udruga bit će zasigurno još svjetlija, a korist za cjelokupno društvo sve vidljivija.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj ovog članka je isključiva odgovornost Savjetovališta Lanterna.