Na današnji dan 1452. godine rodio se Leonardo da Vinci
Dana 15. travnja 1452. u malenom toskanskom mjestu Vinci rođen je Leonardo da Vinci, čovjek čije je ime postalo sinonim za renesansni genij. Slikar, kipar, inženjer, graditelj, znanstvenik i pisac – Leonardo je utjelovio ideal uomo universalé, svestranog čovjeka koji je obuhvatio gotovo sva područja ljudskog znanja. Preminuo je 2. svibnja 1519. u dvorcu Cloux u Francuskoj, ostavivši za sobom nasljeđe koje stoljećima nadahnjuje umjetnike, znanstvenike i mislioce.
Umjetnost koja prkosi vremenu
Leonardova slikarska karijera započela je u Firenci, gdje je između 1466. i 1469. učio kod uglednog umjetnika Andrea del Verrocchija. Već tada je pokazivao nevjerojatan talent – jedan od prvih zabilježenih primjera jest anđeo na Verrocchijevoj slici Krštenje Kristovo, za kojeg se vjeruje da ga je naslikao upravo mladi Leonardo.
Njegova rana djela uključuju portret Ginevre Benci, Poklonstvo kraljeva i Svetog Jeronima. No jedno od najslavnijih ostvarenja jest Posljednja večera, monumentalna zidna slika u blagovaonici samostana Santa Maria delle Grazie u Milanu, nastala između 1495. i 1497. Djelo je vizualni i emocionalni vrhunac visoke renesanse, premda je zbog eksperimentalne tehnike danas jedva vidljivo.
U Firenci je između 1503. i 1506. naslikao portret Mone Lise, poznat i kao La Gioconda, sliku koja i danas izaziva divljenje zbog svoje zagonetne ljepote i sfumato tehnike. Djela poput Svete Ane s Majkom Božjom i Isusom te izgubljenog kartona Bitke kod Anghiarija dodatno su učvrstila njegovu reputaciju.
Genij znanosti i tehnologije
Iako se slikarstvom smatrao prvenstveno umjetnikom, Leonardo je bio i neumorni istraživač prirodnih zakona. Njegovi inženjerski i znanstveni rukopisi otkrivaju briljantni um koji je, stoljećima prije svog vremena, predvidio brojne tehnološke inovacije. Skicirao je strojeve za letenje, padobrane, tenkove i podmornice. U Milanu je izrađivao urbanističke planove, sudjelovao u fortifikacijama i razvio nacrte za idealne gradove budućnosti.
Bio je prvi nakon Arhimeda koji se sustavno bavio problemima težišta i ravnoteže tijela, razvijajući teorije koje će tek kasnije razraditi Newton i njegovi nasljednici. Istraživao je zakonitosti fluida, prepoznao principe koji prethode Pascalovu zakonu, te formulirao ono što će kasnije postati temelj hidrodinamike i mehanike fluida.
Anatom i pisac s neumornom znatiželjom
Leonardovo zanimanje za anatomiju nadilazilo je potrebe likovnog stvaranja. Secirao je ljudska tijela kako bi proučavao građu kostura, mišića, organa i krvotoka. Njegovi anatomski crteži i bilješke otkrivaju začudnu preciznost i znanstvenu rigoroznost, istovremeno služeći kao umjetnički prikazi i znanstveni dokumenti.
Iako je malo toga objavio za života, njegova misao ostala je sačuvana kroz brojne rukopise. Djelo Traktat o slikarstvu, koje je oko 1550. sastavio njegov učenik Francesco Melzi, sadržava Leonardove teorije o perspektivi, svjetlu, boji i slikanju.
Nasljeđe bez granica
Leonardova djela danas se čuvaju u najuglednijim svjetskim institucijama – Louvreu, National Gallery u Londonu, milanskoj Ambrosiani i British Museumu. Utjecao je na brojne velikane svog i kasnijih razdoblja, uključujući Rafaela, Michelangela, Dürera i Holbeina.
Unatoč golemoj stvaralačkoj energiji, Leonardo je mnoge svoje zamisli ostavio nedovršenima, vječno težio spoznaji, ali rijetko kad bio zadovoljan konačnim ishodom. Upravo ta neutaživa žeđ za znanjem, ta neiscrpna radoznalost, čini ga jedinstvenim likom povijesti.
Leonardo da Vinci ostaje simbol čovjeka koji je, snagom uma i intuicije, ujedinio umjetnost i znanost te svojim vizijama unaprijedio čovječanstvo na način koji nadilazi epohe.